ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
הטבלה של ד"ר או'דונהיו לא משקרת 
 
 גביע העולם הוא יותר בלתי צפוי ממה שחשבתי. או`דונהיו   
 
עידו קינן

תוכנת המחשב של ד"ר או'דונהיו מאוניברסיטת אלסטר חזתה את נצחון ברזיל במונדיאל (המומחים דווקא הלכו על ארגנטינה). או'דונהיו הימר לראשונה בחייו (והפסיד כי איטליה לא הגיעה לגמר), תכנן להשתמש בתוכנה כחומר להרצאות (אבל יכתוב נייר מחקר רציני בנושא), ואומר שבסופו של דבר - הכל עניין של מזל

 
 
 
 
 
 
 
 
 
גם המחשב הימר על איטליה וארגנטינה. התחזית של או`דונהיו
 גם המחשב הימר על איטליה וארגנטינה. התחזית של או`דונהיו   
בחודש שעבר פרסם הטיימס הלונדוני ידיעה, לפיה נערך בבריטניה ניסוי במערכות מעקב ממוחשבות, שאמורות לסייע לשיפוט בתחרויות ספורט. המערכות, נכתב בידיעה, עשויות להיכנס לשימוש כבר בתחרויות גביע אירופה בכדורגל 2004.

לכל הספקנים, ששואלים את עצמם אם מחשב יוכל לשפוט טוב יותר מבן-אדם, נזכיר כי תוכנת מחשב, שנבנתה באוניברסיטת אלסטר הבריטית, חזתה את נצחון נבחרת ברזיל במונדיאל. קבוצת הביקורת של הניסוי, שהורכבה ממומחי כדורגל אנושיים, הימרה על ארגנטינה. המחשב ניצח, ובגדול: ברזיל לקחה גביע עולם חמישי, ואילו ארגנטינה עפה עוד לפני שמינית הגמר."נצחון ברזיל אפשרי אבל לא סביר"

חיזוי הקבוצה הזוכה בתוכנה התבצע לפי ארבעה קריטריונים: דירוג עולמי של הקבוצות בפיפ"א; זמן המנוחה בין משחק למשחק; המרחק בין מדינת המוצא של הקבוצה למדינות בהן התקיימו המשחקים (יפן ודרום קוריאה); והצורך לעבור בין המדינות במשחקים שונים. בנוסף, הוכנס למשוואה מספר אקראי ששימש כגורם אקראיות.

התוכנה הורצה 2000 פעמים, בכל אחת מהן התבצעה הדמיה של כל המשחקים בסיבוב הראשון במונדיאל, והמשחקים בין המנצחות המשוערות, עד לקבלת הזוכה בגביע. ברזיל ניצחה במירב ההדמיות, והתחזית הסופית קבעה שהיא תנצח את איטליה בגמר, ארגנטינה תזכה במקום השלישי וספרד ברביעי. "ברזיל ניצחה ב-24.8 אחוז מהטורנירים המדומים. לכן, זה אפשרי אבל לא סביר", אמר לפני הזכיה מפתח התוכנה, ד"ר פיטר או`דונהיו, מרצה ללימודי ספורט באוניברסיטת אלסטר.

בראיון אימייל אחרי הנצחון, או`דונהיו סיפר לחיים ברשת כיצד קרה, שהתחזית אכן התממשה. "מזל!", הוא השיב. "אם ברזיל לא היתה מנצחת - עדיין הייתי טוען שהיה להם יותר סיכוי מאשר למנצחים המקריים, אבל זה כדורגל. אני מאמין שהתוכנה צדקה בכך שנתנה לברזיל את הסיכוי הטוב ביותר, אבל עם סיכוי של 24 אחוז בלבד - היה הרבה מזל". הוא סיפר שהריץ את מונדיאל 1998 בתוכנה, וזו חזתה נכונה את נצחונה של הנבחרת הצרפתית, אולם לא את הגעתה של קרואטיה למקום השלישי.
 
 
"ארבעה גורמים אף פעם לא מספיקים - אבל גם רצינו מודל מדויק", הודה או`דונהיו. "אני מאמין בכנות שיכולנו להוסיף עוד עשרה גורמים ועדיין לא היינו מדייקים יותר בקשר לצרפת, ארגנטינה ופורטוגל". צרפת הגיעה שניה ברשימה, עם זכיה ב-17.1 אחוז מההרצות, ארגנטינה שלישית עם 11.9 אחוזים, ופורטוגל חמישית עם 8.1 אחוזים.

לדבריו, הוא חיפש מודל פשוט כמקרה מבחן, שיספק לו חומר להרצאותיו, "אבל התעורר בזה עניין בלתי ייאמן מחוץ לאוניברסיטה - אז אני הולך לכתוב נייר מחקר רציני על זה"."הימרתי על התחזית שלי כי אחרים הימרו עליה"

או`דונהיו (40) נולד באנגליה וחי בצפון אירלנד מגיל 9 (נבחרת אירלנד, אגב, הגיעה בתוכנה למקום התשיעי ברשימת הזוכות, עם 3.8 אחוזים מהזכיות). הוא הרצה באוניברסיטת אלסטר על מדעי מחשב. במסגרת עיסוקו בהנדסת תוכנה, הוא פיתח תוכנה לניתוח תנועות של ספורטאים לאורך זמן המשחק, שחילקה את זמן המשחק של הספורטאי ליחידות של הליכה, ריצה, מגע עם הכדור וכו'. בעקבות מחקרו בנושא זה, הועבר למחלקת לימודי הספורט. לאחרונה החל לעסוק בחקר ביצועים, מה שהוביל אותו לפרויקט חיזוי תוצאות המונדיאל.

לאור הפרויקט, החליט או`דונהיו להמר לראשונה בחייו, ושם עשרים פאונד ביחס של 1-9, שברזיל ואיטליה יגיעו לגמר (כלומר, זכיה היתה מזכה אותו ב-180 פאונד). "אני לא איש מהמר, אבל הימרתי כי אחרים הימרו בהתבסס על התחזית שלי, וזה היה נראה רע אם ברזיל לא היתה מנצחת בגביע העולם, אנשים היו מפסידים כסף ואני אפילו לא הימרתי על זה בעצמי", הסביר או`דונהיו, שהפסיד כבר בסיבוב הראשון, כשאיטליה עפה מהתחרות.

אתה תהמר שוב?

"לא - מצאתי שחנות ההימורים היתה כמו כניסה לעולם אחר. אולי גביע העולם הבא יהיה הפעם הבאה. אבל אני קודם אחכה להגרלה, ואבצע סימולציה של המשחקים".

מה למדת מהניסוי?

"זה לימד אותי שגביע העולם הוא אפילו יותר בלתי צפוי ממה שדמיינתי".

הפרויקט הבא שלך יהיה קשור לספורט?

"אני מרצה ללימודי ספורט, אז אני בטוח אמשיך ליישם מודלים מתמטיים ומחשבים לספורט, כשהתחומים העיקריים יהיו טניס וכדורגל".

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by