ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
חדש: למיקרוסופט תהיה מערכת הפעלה בטוחה 
 
 מגן טרויה או סוס טרויאני? ג`ון מנפרדלי   
 
מערכת חיים ברשת

נחשפו פרטים ראשונים על מערכת האבטחה שתהיה חלק מהדור הבא של מערכות ההפעלה של מיקרוסופט, המכונה Palladium. המערכת אמורה לשמור על הפרטיות ולמנוע הפעלה של תוכנות ותכנים פיראטיים. ממונה ההגבלים העסקיים באיחוד האירופי כבר הביע חשש שפלדיום תפגע בתוכנות של חברות מתחרות

 
 
 
 
 
 
 
 
 
פרטים ראשונים נחשפו אודות המערכת פלאדיום (Palladium), יוזמה רחבת היקף של מיקרוסופט, אשר עיקרה הוא אבטחת מידע גבוהה וניהול זכויות יוצרים מובנה. פלאדיום היא השלב המשמעותי הראשון ביישום הכרזתו של יו"ר החברה, ביל גייטס, על מעבר לאסטרטגיה של "מחשוב אמין", במסגרתה תקבל האבטחה עדיפות על פיתוח יישומים ומאפיינים חדשים. הפרטים נחשפו לראשונה במגזין ניוזוויק, למרות מאמצי החברה לשמור על הפרויקט בסוד עד לסוף השנה.

להלן, בקצרה, הפרטים שנחשפו: פלאדיום הוא שילוב של חומרה ותוכנה. עקב כך, קיבלה מיקרוסופט את הסכמתן של אינטל ו-AMD, יצרניות שבבי המחשב הגדולות, לפתח שבבים ייעודיים למערכת ההפעלה החדשה. מודל האבטחה העומד בבסיס פלאדיום הוא "מפתח הצפנה ציבורי" (Public Key Cryptography), אשר יצריך שבב ייעודי על לוח האם.

הרעיון עלה ב-1997, אז החל פיטר בידל, מנהל בחברה שעסק ב-DVD, לחשוב על דרכים להגן על סרטים מפני העתקה. הוא חבר לשם כך לשני חוקרים בחברה, פול אינגלנד וג'ון מנפרדלי, היום מנהל היחידה העסקית שמייצרת את פלדיום במיקרוסופט, והשלושה עבדו על העניין בתור פרויקט צדדי. הם הגיעו למסקנה, שבעיות הקניין הרוחני קשורות קשר הדוק לבעיות האבטחה והפרטיות, ושכדי להילחם בפורצי המחשבים, יש ליישם לפחות חלק מההגנות בחומרה, ולא בתוכנה. באוקטובר 2001 קיבלו אור ירוק לעבוד על הפרויקט במשרה מלאה.

הם הגיעו למסקנה כי הפתרון מוכרח להיות שילוב של חומרה ותוכנה, מה שאילץ אותם לשנות את הארכיטקטורה של המחשבים האישיים. (חדשות רעות לבעלי המחשבים, אשר ייאלצו לרכוש מחשבים חדשים). מנפרדלי אמר כי זה השלב בו החל שיתוף הפעולה עם אינטל ו-AMD, אשר הסכימו לייצר שבבים מיוחדים לשם כך. בין השאר, יקודד המידע בעת המעבר מהמקלדת למחשב ומהמחשב למסך, זאת כדי למנוע את יירוטו ושינויו.

פיליפ לואה, שיחל את תפקידו כאוכף ההגבלים העסקיים באיחוד האירופי בתחילת ספטמבר, אמר אתמול (ב') שהאיחוד "יוודא שלמתחרים [של מיקרוסופט] תהיה האפשרות להציע את מגוון השירותים שהם רוצים לספק, כולל אבטחה". נציג של מיקרוסופט, שהתראיין לסוכנות AP בעילום שם, אמר שהחברה תספק את המפרט הטכני של החומרה לחברות מתחרות, אולם נציג אחר אמר, שהחברות עשויות להידרש לשלם על רשיונות שימוש לשם כך.

פלאדיום היה הכינוי לפסלה של אתנה, אלת החוכמה היוונית, שלפי האגדה שמר על העיר טרויה כל עוד נשמר בעצמו מכל פגע. פלדיום של מיקרוסופט אמורה לספק אבטחה, לשמור על הפרטיות ולהגן על הקניין הרוחני, כלומר למנוע הפצה והפעלה של תוכנות ותכנים דיגיטליים פיראטיים.

פלאדיום צפויה להיות חלק אינטגרלי מהגירסה הבאה של חלונות, ששם הקוד שלה הוא לונגהורן (Longhorn), ואשר אמורה להחליף את חלונות XP אחרי 2005. סגן נשיא במיקרוסופט, וויל פול, אמר למגזין ניוזוויק: "אנחנו צריכים לשווק מאה מיליון [יחידות פלאדיום] לפני שזה באמת יגרום לשינוי".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by