ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
סופר סופר מאריו 
 
 מברוק על ה-200,000. מאריו ולואיג`י   
 
סער קרני

Mario & Luigi, הגרסה הפופולארית ביותר ב"פרה פרה" של המשחק הנצחי, חוגג 200,000 הורדות, וזו הזדמנות מצוינת לגלות כמה פרטים מעניינים על אחד ממשחקי המחשב המוצלחים והאהובים ביותר של כל הזמנים, וכמובן ליהנות ממבחר גרסאות של המשחק

 
 
 
 
 
 
 
 
 
כאן הכל התחיל. דונקי קונג
 כאן הכל התחיל. דונקי קונג   
פופולאריות של משחקי מחשב היא בד"כ עניין של תקופות. להיטים שונים קופצים חדשות לבקרים אל ראש רשימות המשחקים המובילים, וגם נושרים מהן באותה מהירות, מפנים את מקומם למשחקים חדשים ואובדים לנצח בתוך פח הזבל הוירטואלי, הידוע בשם סל המיחזור. אך בכל זאת, ישנם מספר משחקים שתמיד נמצאים איתנו. משחקים שנדיר ביותר למצוא מחשב שגרסה כלשהי שלהם אינה מותקנת עליו. משחקים שכיף לשחק בהם גם בפעם המיליון ואחד. בקיצור, משחקים דוגמת סופר מאריו. יותר מ- 20 שנה חלפו מאז הגיח לאוויר העולם השרברב הקטן והמקסים, עם הכובע, השפם והאוברול, והקסם עדיין לא פג.

בדומה למרבית ההצלחות הגדולות, גם בסיפור הולדתו של מאריו מעורבת בעיקר יד הגורל: הימים הם ימי שנות השמונים העליזות של המאה הקודמת. מחשבים אישיים נמצאים רק ברשותם של יחידי סגולה, האינטרנט הוא אפילו עוד לא בגדר חלום, ביל גייטס נחשב לבחור תמהוני עם רעיונות מוזרים, ובשוק המשחקים האלקטרוניים שולטים משחקים קטנים ופרימיטיביים, נטולי צבעים, שמשמיעים צפצופים מעצבנים. חברת נינטנדו היפנית מחפשת דרכים לחדור לשוק האמריקני, ומטילה על שיג'רו מיאמוטו לפתח משחק מחשב חדש בכיכובו של פופאיי המלח.
 
האחים מאריו. טובים השניים
 האחים מאריו. טובים השניים   
מיאמוטו כבר החל בבניית המשחק, אולם במהלך הפיתוח הוא התבשר כי נינטנדו איבדה את הזכויות על דמותו של פופאיי, ועליו לפתח משחק חדש, בכיכובה של דמות חדשה. מיאמוטו הפטיר, קרוב לוודאי, את הגרסה היפנית ל"קיבינימאט", הפשיל שרוולים והמציא את המשחק דונקי קונג, משחק פשוט וחביב שבו השחקן צריך לקפוץ מעל חביות שמשליכה לעברו גורילה אימתנית ולהציל את אהובתו. דמותו של השחקן זכתה לכינוי הלא ממש מקורי “Jumpman” (איש קופץ), אולם הדמות הזכירה לאחד מאנשי נינטנדו את מאריו סגאלי, הבעלים של הקרקעות שעליהן שכנו משרדי נינטנדו בניו יורק. השאר כבר היסטוריה, כפי שנהוג לומר במקרים כאלה. משחק ההמשך לדונקי קונג, דונקי קונג ג'וניור, היה המשחק הראשון בכיכובו של מאריו, ומכאן הדרך הייתה קצרה לפיתוחם של אין ספור משחקים נוספים. מאריו ברוס היה המשחק הראשון בסגנון משחקי מאריו המוכרים כיום, אחריו הגיע סופר מאריו ברוס ובהמשך באו להיטים נוספים, כשאל מאריו מצטרף גם חבר חדש, לואיג'י.


מאריו, מאריו – למה יש לך אף כזה גדול?

מקורו של המראה הפרימטיבי של מאריו הוא בדלותם של הכלים הגרפיים בתקופה הנדונה. הטכנולוגיה הקיימת לא אפשרה להציג את בלוריתו של מאריו כשהיא מתנפנפת ברוח בעת קפיצותיו, ולכן הוא זכה לכובע מצחייה. השפם והאף הובלטו, פשוט משום שניתן היה לעשות זאת, והתלבושת הכחולה-אדומה לא הייתה בגלל אהדתו של מאריו לקבוצת ברצלונה, אלא כדי שתהייה שונה מצבע גופו. מובן שמאז העיצוב הראשוני השתכללו מאד האפשרויות בתחום הגרפיקה, אולם בכל הגרסאות השונות של המשחק הקפידו המפתחים לשמור על דמותו המקורית של מאריו, והיא נשארה כפי שהיא, כמעט ללא שינויים.
 
מי יהרוג את קני הפעם? מאריו פוגש את סאות'פארק
 מי יהרוג את קני הפעם? מאריו פוגש את סאות'פארק   
מה סוג הקסם הגדול של מאריו? מדוע המשחק הזה ממשיך ושומר על פופולאריות עצומה לאורך השנים, ואף זוכה לאין ספור גרסאות חדשות ולמשחקים נוספים המבוססים על אותו עיקרון (Clones)? אין ספק כי לפשטות של המשחק יש חלק גדול בכך. בכל המשחקים, מאריו נע בעולמות קסומים ועליו לאסוף חפצים יקרי ערך, להישמר מהמפלצות ולהביס את הבוסים, כאשר המעבר בין העולמות והכניסה אל שלבי הבונוס מתבצעים דרך צינורות. כדי לשלוט במאריו די בשניים או בשלושה כפתורי מקלדת, המשחק לא קשה מדי, אבל גם לא קל מדי ולמעשה מתאים לכל גיל. כל זאת, בצירוף העובדה כי גודלם של המשחקים אינו עולה על מגה-בייט אחד בד"כ ובמרבית הגרסאות הם חופשיים לחלוטין הופכים את משחקי המאריו לכל כך אהובים ופופולריים בקרב חובבי משחקי המחשב.


ועכשיו – לשחק

ואחרי כל הבלה-בלה-בלה הזה, סביר להניח שממש מגרד לכם באצבעות, אז הנה כמה וכמה גרסאות מוצלחות של סופר מאריו ושל צאצאיו השונים:


Mario & Luigi
(חופשי, 58KB)
גרסה מצוינת של המשחק. אין צורך בשום התקנה – רק להוריד, ולהתחיל לשחק. ניתן למצוא 6 רמות ומספר דרגות קושי.

South Park Super Mario Brothers2
(חופשי, 1.7MB)
השילוב המנצח בין סאות'פארק לבין סופר מאריו. קני וחבריו מבקרים בעולמו של מאריו כשמטרתם היא להציל את הנסיכה.
 
 
 
Super Mario Venture
(חופשי, 1.5MB)
גרסה מעט שונה של המשחק מבחינת עיצוב העולמות, אך הרעיון הכללי של המשחק זהה: אוספים אוצרות ונלחמים במפלצות.

Super Angelo
(שיתופי, 230KB)
נסו הפעם את כוחכם כאנג'לו. גם אנג'לו יודע לקפוץ ולאסוף מטבעות ולמעוך את אויביו, וגם כאן המטרה הסופית היא להציל את הנסיכה.

Charlie 2
(שיתופי, 1MB)
גרסה מעט יותר מתוחכמת של המשחק. אתם שולטים בברווז קטן וחמוד, כאשר העקרונות זהים למשחקי המאריו, אולם המטרה הסופית היא למצוא את כל האותיות שמרכיבות את שמו של גיבור המשחק.

Sint Nicolaas
(שיתופי, 181KB)
בצאצא הזה של מאריו, השחקן הוא ניקולאס הקדוש, המדלג על גגות הבתים ומחלק מתנות לילדים. בין הגגות יש להישמר ממכשולים שונים.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by