ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
השקל והדולר - מאה שערים 
 
 
גילי סופר

אתרי מסחר רבים גובים תשלום עפ"י שער שונה מהשער היציג, ובכל מקרה השער אינו מופיע במקום בולט. התיקון האחרון, המחייב פרסום מחיר שקלי, אמור לפתור במעט את המצב. בלגן אלקטרוני

 
 
 
 
 
 
 
 
 
הטבלה שלא משקרת. והפעם - מצלמה דיגיטלית
 הטבלה שלא משקרת. והפעם - מצלמה דיגיטלית   
לפני כעשרה ימים נכנס לתוקפו תיקון לחוק הגנת הצרכן, האוסר על הצגת מחיר בדולרים. התיקון קובע עוד, כי יש להציג ולפרסם את המחיר באופן הכולל "כל תשלום נלווה לרבות מס, אגרה וכל תשלום אחר שהצרכן לא יכול להימנע מתשלומו, ונגבה על ידי העוסק". השינוי היה אמור לעבור בקלות המירבית דווקא באינטרנט, מפני שהמערכות האלקטרוניות מטבען נוחות יותר לאמץ את השינויים במהירות, ובמיוחד לערוך תמחור משתנה במהירות. בפועל, אתרים רבים עדיין מציגים את המחירים בדולרים. הבעיה היא ששער הדולר, המשמש לחישוב המחיר, משתנה לא רק מיום ליום, אלא גם מאתר לאתר.

"סוגיית שער הדולר בוערת בעצמותינו" אומר מורן פרומר, אחראי הפיתוח של מנוע השוואת המחירים זאפ. "באינטרנט אין מדיניות אחידה של שער הדולר, ולא פעם גולש לא יודע מה השער לפיו הוא משלם - עד לרגע הקנייה". בזאפ עושים מאמצים רבים על מנת להביא את המידע המדויק מבחינה זו. המחיר המוצג במנוע השוואת המחרים הוא שקלי, כעיקרון, והמחיר הדולרי המוצג הוא תוצאה של המחיר השקלי המחולק בשער הדולר היציג, אותו "אנחנו מעדכנים כל יום באדיקות". מאחר שאתרים רבים לא מחשבים את המחיר על פי השער היציג, קורה לעתים שהמחיר הדולרי המוצג באתר שונה מהמחיר שמוצג בזאפ. בזאפ מברכים על התיקון בחוק - הצגת המחירים בשקלים בלבד תחסוך הרבה כאב ראש למפעילי האתר.

"נפסיק להציג את המחיר בדולרים, זה לא בעיה", אומר יוסי גנטוס, מבעלי ג.א.י מחשבים, אך מוסיף שלדעתו "זה שטויות". גנטוס מסביר שהנתונים הדולרים נשארים גם כך במאגר הנתונים של המערכת. או במילים אחרות - המחיר נשאר דולרי, ורק הצגתו תהיה בשקלים בלבד.
מתחילת פעילותו מוצגים באתר המחירים הדולריים (לא כולל מע"מ) ולצדם המחירים השקליים הכוללים. אף כי הדבר לא מצוין באתר, שער הדולר לפיו מחושב המחיר הסופי אותו משלמים רוכשי המחשבים בחנות המקוונת הוא שער העברות והמחאות, שהוא השער לפיו משלמים היבואנים לספקים בחו"ל. שער זה גבוה בכאחוז אחד מהשער היציג.

חנות המחשבים המקוונת פלונטר, היא מהראשונות לערוך את המעבר לשקלים. "זה לקח דקה" אומר יריב נחשון, מנכ"ל פלונטר. נחשון מסביר שהעובדה שהאתר של פלונטר מנוהל באמצעות כלי שאנשי פלונטר פיתחו בעצמם (על מקינטוש, אגב), ולא על כלי סטנדרטי איפשרה לו לערוך את השינוי במהירות.

המצב החדש קצת מוזר למפעיל האתר ולכן בכל עמודיו מפורסמת הסתייגות: "לפ‏י חוק הצגת המחירים החדש המחיר השקלי בפלונטר הוא המחיר, אך תוקפו הוא ברגע ההזמנה בלבד, ופלונטר שומרת לעצמה את הזכות לשנות את המחיר עד הרגע שבו מתבצעת ההזמנה בפועל שבה מופיע המחיר האחרון של המוצר". או המילים פשוטות: המחיר אמנם מוצג בשקלים, אבל נשאר דולרי. גם שם לפי שער העברות והמחאות - "כמו כל הענף".

לאלי זילבר, מנכ"ל משרדיה, יש בעיה אחרת עם התיקון בחוק - המע"מ. החוק החדש קובע כי מחירים לצרכן יוצגו כשהם כוללים את המע"מ. "אני מוצא לנכון להציג את שני המחירים", אומר זילבר, "רבים מלקוחותינו הם לקוחות עסקיים, שמעניין אותם המחיר לא כולל מע"מ". זילבר גם מדגיש את היתרון שיש למתחרים ששלחים קטלוגים ללקוחות עסקיים. הם, הוא אומר, יכולים להציג את המחיר ללא מע"מ.
ב'משרדיה' מציגים מאז ומתמיד את המחיר בשקלים, ורק את המחיר בשקלים. שלא כמו באתרים רבים אחרים, כל המוצרים שמוכרת משרדיה קיימים במלאי, מסביר זילבר, "אנחנו מעדכנים את המחירים בהתאם למחיר ששילמנו, והשינוי היומי בשער הדולר לא משפע על המחיר באתר.

במשרד התעשייה והמסחר מציינים כי התיקון בחוק תקף גם לגבי אתרי אינטרט. אורי שטיין, יועצו של סגן השר אלי בן מנחם, אומר כי במשרד הממונה על הגנת הצרכן אוספים את החומר על אתרי אינטרנט שעוברים על החוק: אתרים עליהם הגיעו תלונות וגם אתרים אותם מוצא משרד בעצמו. כבר בסוף החודש, מעריך שטיין, יתחילו בפעולות אכיפה.

הקנס על נקיבת מחירים בשקלים, או מחירים ללא מע"מ הוא 60 אלף שקל, כאשר העובר על החוק הוא יחיד, וכ- 120 אלף שקל כאשר מדובר ברשת או בתאגיד.

אמנם המעבר לתצוגה שקלית מצריך עבודה טכנית על המערכות, שעלולה לעלות למפעילים כסף שבסופו של דבר יגלגלו עלינו, אך אם התיקון בחוק אכן ייאכף, נמצא את עצמנו הרבה פחות מבולבלים, גם אם המחירים יימצאו בעלייה מתמדת.
 
 
דפקו אתכם? עבדו עליכם? קניה אלקטרונית לא עלתה יפה? או אולי שמעתם על מבצע לוהט שתרצו לחלוק עם כולם?
ספרו לנו על צרכנות, קניות מקוונות, חשבוניות, קבלות, הבטחות, פרסומים, פרסומות וכל דבר אחר שאפשר להעמיס על העגלה.
השמיעו את קולכם בדואר האלקטרוני או השאירו תגובה במנגנון התגובות
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by