ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
תמונה כמו בחיים: סורקים, ההמשך 
 
 
דורון טילמן

לאחר היכרות עם כמה מהיכולות הרבות של סורקים, וגם כמה תוכנות, השבוע נדבר תכל'ס - אילו סוגים קיימים בשוק, איך הם עובדים ומה, באמת, לקנות

 
 
 
 
 
 
 
 
 
אוכל נייר. סורק דפים
 אוכל נייר. סורק דפים   
בשבוע שעבר סיפרנו לכם על מקצת מיכולתו של הסורק וגם הזכרנו מושגים כמו רזולוציה, אינטרפולציה, עומק צבע ו-Dynamic Range. השבוע נעסוק בסוגי הסורקים, דרך פעולתם וכיצד לקנות סורק.

לשוק הביתי-משרדי קיימים שלושה סוגים עיקריים של סורקים:
סורק שולחני (Flatbed) – הסוג הנפוץ והרב שימושי ביותר. סורקים אלה דומים במבנה למכונת צילום, כאשר האובייקט מונח על גבי לוח זכוכית שמתחתיו נע ראש הסריקה.
באמצעות מתאם מיוחד ניתן לסרוק באמצעותם גם תשלילים (נגטיב) ושקופיות.

סורק הזנת נייר (Sheet-Fed) – סורק זה דומה במקצת למכשיר פקס: המסמך מוזן לתוך המכשיר ועובר מעל ראש הסריקה. בשיטת זו אפשר לטעון את הסורק בכמות גדולה של מסמכים ללא צורך בהחלפתם, דפים מתוך ספר או חוברת לא ניתנים לסריקה.
 
קומבינה של סורק. הכל כבר בפנים
 קומבינה של סורק. הכל כבר בפנים   
סורק ידני (Handheld) – כאן אתם משמשים כמנוע, ומעבירים את הסורק על גבי המסמך. למרות איכותם הירודה לעיתים, הם שימושיים לסריקה מהירה של טקסט ועיבודו (OCR) במעבד תמלילים (סורקי עט).

בנוסף, קיימים סורקים יעודים, המתמחים בסריקת אובייקטים ספציפיים או כאלה שנבנו תחת מגבלות מחיר ושימוש:

סורקי תשלילים, שקופיות ותמונות – שטח הסריקה מותאם לגודל הממוצע של התשלילים והרזולוציה האופטית שלהם גבוהה במיוחד. דגמים מקצועיים כוללים אפילו מסירי שריטות ולכלוך באמצעות חומרה.

סורקים ניידים – אלה מיועדים בעיקר למי שמוצא את עצמו בדרכים עם צורך עז לסרוק. הם מאופיינים בצריכת חשמל נמוכה (סוללות או חיבור USB) ובגודל קטן. תוכלו למצוא סורקים כאלה בדגמי הזנת נייר, ידני ואפילו שולחני. ולמי שקורס/ת תחת כמות כרטיסי הביקור שהוא/היא מקבלים, המציאו אפילו סורק המיועד במיוחד לשם כך, ורק לשם כך.


אם אתם רוצים לחסוך, ניתן לרכוש מדפסות שאת ראשי הדיו שלהם ניתן להחליף בראש סריקה. כאן אתם מוגבלים לסריקה של דפים בודדים, ובחלק מהמקרים גם באיכות ירודה (לעומת סורק שולחני).


עוד שילוב שכזה תמצאו במכשירי "הכל באחד" (Multifunction) הכוללים מדפסת וסורק שולחני. ביחד עם מודם פנימי, הם הופכים להיות מכונת צילום עם יכולת לשליחת פקסים (אפילו בצבע).
 

איך זה עובד

גלאי CCD. תכירו
 גלאי CCD. תכירו   
לאחר שעסקנו בסוגי הסורקים, נסקור את דרך פעולתם. אנו נתמקד במבנה של סורק שולחני, אך רוב הסורקים בנויים בצורה דומה.

הסורק בנוי כקופסא חלולה בעלת חלון זכוכית, עליו מונח האובייקט, בתוכה ממוקם ראש הסריקה שנע באמצעות מנוע, וממיר את קרני האור לאות חשמלי המועבר למחשב.

ראש הסורק מורכב מכמה חלקים:
נורה הפולטת אור לבן - בעבר השתמשו בנורות פלורוסנט רגילה, אך חוסר יכולתה להפיק אור לבן במשך זמן רב והעובדה שהיא נוטה להתחמם (דבר הפוגע בתהליך הסריקה) גרמו לכך שהן הוחלפו למנורות מסוג Cold Cathode שאינן מתחממות. בסורקים החדישים ביותר (ו/או יקרים) משתמשים בנורות קסנון (Xenon) אשר מפיקות אור לבן מושלם יותר, דבר המשפר את איכות הסריקה.
סדרה של מראות (2-3 בד"כ) מעבירה את התמונה לעבר עדשות, אשר תפקידן למקד את התמונה ולהעבירה דרך מסנן (Filter) ומשם לגלאי.

כדי ליצור תמונה צבעונית, הסורק מאחד נתונים שנסרקו בשלושת צבעי היסוד (אדום, ירוק וכחול – RGB). הדבר נעשה על ידי יצירת שלושה עותקים של התמונה על ידי העדשה, אשר מועברים דרך שלושה מערכים של מסנן צבעוני וגלאים, אחד לכל צבע, המסודרים בשורה ארוכה בציר הרוחב של הסורק. לחילופין, ניתן להשתמש במערך בודד של גלאים ולהחליף את המסננים. במקרה שכזה יהיה צורך לסרוק את העצם שלוש פעמים.
 
 
עומק צבע מול רזולוציה. חשוב לבדוק היטב
 עומק צבע מול רזולוציה. חשוב לבדוק היטב   
הגלאים מודדים את עוצמת האור והופכים אותה לאות חשמלי המועבר למחשב. בשוק הביתי נפוצים שני סוגי גלאים:
הראשון נקרא CCD (Charged Coupled Device(, והוא מצוי במרבית הסורקים, וכן במצלמות דיגיטליות.
הסוג השני נקרא CIS (Contact Image Sensor), וכאן, למעשה, מכיל ראש הסורק מערך של נורות LED בשלושת צבעי היסוד, אשר יוצרות אור לבן, המוחזר מהעצם שנסרק - ישירות לתוך שורה של גלאים הנמצאים קרוב מאוד לאזור הסריקה. סורק בעל גלאי CIS יהיה שטוח יותר מסורק CCD, וגם זול יותר. אך איכות התמונה נוטה להיות פחות טובה.

ראש הסורק ממוקם, כאמור, בציר הרוחב וכדי לספק את התמונה הכוללת הוא מחובר למנוע שמזיז אותו לאורך חלון הסריקה. המנוע אינו פועל ברצף אלא בקפיצות זעירות, וככול שהתנועה עדינה יותר, כך גדלה למעשה רזולוציית הסריקה בציר האורך.

ואם כבר מדברים על רזולוציה, הקפידו להתאים את הרזולוציה של הסריקה לרזולוציה של הפלט. הדבר חשוב הן מבחינת האיכות הרצויה והן מבחינת יעילות הסריקה.
עוד פרטים תמצאו במדריך זה.


איך בוחרים סורק?

סוג הסורק – כל סוג מיועד לצרכים אחרים, כאשר הסורק השולחני מתאים למירב השימושים עם איכות סבירה לחלוטין.

סוג גלאי – סורק CIS יהיה זול יותר אך תהיה לו בעיה בסריקת עצמים שאינם שטוחים (אזור החיבור של הדפים בספר עבה למשל). סורק CCD יהיה מעט יקר יותר וגדול יותר, אך ייתן איכות מעט יותר טובה.

ממשק – חיבור USB ו-Firewire מספקים מהירות וקלות חיבור, אבל יש לוודא כי המחשב שלכם מכיל חיבור כזה. חיבור מקבילי הוא האפשרות הזולה ביותר. מצד שני, החיבור הוא איטי יותר ומצריך לעיתים שינויי הגדרות בחיבור. חיבור SCSI הוא המהיר והיקר מכולם, מיועד בעיקר למקצוענים ומצריך התקנת בקר SCSI (שלעיתים מגיע עם הסורק).

רזולוציה אופטית – קובעת את איכות הסריקה ויש להתייחס אליה ולא לרזולוציה מרבית המתקבלת מאינטרפולציה. סורק המיועד לשימוש מקצועי או לסריקת תשלילים יזדקקו לרזולוציה גבוהה יותר לעומת סורק המיועד למסמכים.

עומק צבע – באופן כללי ופשטני, סורק עם 36bit יניב תוצאות טובות מסורק בעל 24bit. אולם, קביעה זו תלויה גם באיכות שאר הרכיבים בסורק, בפלט שיוצא (סורקים מסוימים יעבירו רק 24bit למחשב) ובתוכנות בהן תשתמשו. ברוב המקרים, סריקה באיכות כזאת לא תניב עוד צבעים (ממילא העין האנושית לא תבחין ביותר מ24bit-) אלא עוד פרטים – יתרון משמעותי בעיקר לסריקת תשלילים ושקופיות.

פרמטרים נוספים שיש לקחת בחשבון הם מהירות העבודה – חשוב כשצריך לסרוק עשרות מסמכים. המהירות תלויה במבנה הסורק, במנוע שלו וגם בממשק החיבור.

גודל השטח הנסרק – סורק שולחני ממוצע סורק מסמכים בגודל A4-Letter, מעבר לכך תצטרכו להשקיע בסורקי A3.

בנוסף, יש לשים לב לחבילת התוכנות, המסופקת עם הסורק, ואשר תוכל לחסוך לכם כסף רב. היא גם תתרום לקלות ההפעלה – כיום ניתן למצוא סורקים אשר יכולים בלחיצת כפתור לשמש כפקס וגם כמכונת צילום מבלי שתצטרכו להתעסק עם תוכנות.
וכמובן בדקו כי הסורק מגיע עם מנהל התקן (Driver) המתאים למערכת ההפעלה.


אז אחרי הכל - מה לקנות?

לפניכם מספר מפרטים מומלצים לפי קהל היעד, הכוללים נתונים על סוג הסורק, סוג גלאים, ממשק, רזולוציה אופטית ועומק צבע.

משתמש ביתי:
מרבית האתגרים שמציבה הפעילות הביתית - בעיקר סריקת מסמכים ותמונות - יכולים להיענות ע"י סורק שולחני. להפעלה קלה, כדאי לשקול רכישה של סורק המופעל גם באמצעות כפתורים חיצוניים (ולא רק באמצעות תוכנת המחשב). אם אתם רוצים לסרוק גם תשלילים ושקופיות, בדקו כי הסורק מגיע עם מתאם מיוחד או שתוכלו לרכוש אחד בעתיד.

בחרו בסורק CCD כאשר יש צורך באיכות ו/או בסריקת עצמים לא שטוחים. במידה והמחיר משחק תפקיד - קנו סורק CIS.

ממשקי USB ומקבילי הם המתאימים ביותר, עם יתרון קל ל-USB מבחינת מהירות וקלות החיבור.
רזולוציה של 300-600DPI תיתן תוצאות טובות. סורק שישמש גם לסריקת תשלילים יצריך רזולוציה טובה יותר (לפחות 600DPI).

עומק צבע של 24-30Bit יספיק בהחלט לרוב השימושים (36Bit ומעלה כאשר אתם רוצים לסרוק גם תשלילים), אבל כיום תוכלו לרכוש כמעט באותו מחיר גם סורקי 48Bit (רק בדקו כי לא מדובר בסתם מספר, אלא שנעשה בו שימוש).

 
 
חובב גרפיקה:
סריקת תשלילים, שקופיות (וגם תמונות) בצורה מקצועית מצריכה שימוש בסורק מיוחד, אשר אמור להניב תוצאות טובות יותר מאשר סורק שולחני בעל מתאם. אם יש צורך בסריקת עצמים גדולים, תצטרכו לשקול רכישת סורק שולחני איכותי יותר. מכיוון שהאיכות חשובה מומלץ לקנות רק סורקים עם גלאי CCD.

ממשקי USB, SCSI וגם Firewire יבטיחו מהירות גבוהה, וגם קלות בחיבור. סריקת תשלילים והפיכתם לתמונות מודפסות מצריכה הגדלה שלהם, ומכאן שיש צורך גם ברזולוציה גבוהה, 1200DPI ומעלה (וגם בדקו כי ה-Dynamic Range הוא בסביבות ה3.0-). עומק הצבע משחק תפקיד כאשר מדובר ברמת איכות גבוהה (מומלץ לפחות 36Bit), אבל כפי שכבר אמרנו, בדקו כי אכן תשתמשו בכל המידע העודף.

בעל עסק:
בחירת סוג הסורק תיקבע, שוב, על פי השימוש: במידה ויש צורך ביצירת ארכיון דיגיטלי של מסמכים, כדאי לרכוש סורק הזנת נייר ואם יש צורך גם בסריקת חוברות- קנו סורק שולחני (בעל מערכת הזנת מסמכים ADF). אם קיים צורך להמרת מסמכים לפורמט דיגיטלי בדקו כי חבילת התוכנות תגיע עם תוכנת OCR טובה.

במידה ומדובר במשרד קטן, כדאי לחשוב על קניה של מכשיר Multifunction.
בחירת סוג הגלאי לא תשחק כאן כל כך תפקיד, פרט ליכולת ה-CCD לבצע סריקה משופרת של עצם לא שטוח. ממשק USB/Firewire/SCSI יבטיח גמישות ומהירות בחיבור. מבחינת רזולוציה המתאימה ל-OCR גם סורק עם 300-600DPI יספיק. עומק צבע של 24Bit יתאים לרוב הצרכים.

מדריכי קניה נוספים אפשר למצוא ב:
CNet
ZDNet
NetGuide Web

לעוד מידע ועזרה בתחום בקרו בפורום חומרה.

סריקה נעימה.

כמו תמיד, אל תשכחו לבקר בפורום התמיכה ובאתר Netsupport, או שלחו את שאלותיכם אלינו בדואר אלקטרוני.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by