ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
קשת של צבעים - הכל על סורקים 
 
 
דורון טילמן

מלבד היכולת לסרוק תמונות כדי לשים באתר הבית או לשלוח לדודה באמריקה, הסורק הוא כלי עבודה עם יכולות רבות ומגוונות. השבוע נתבונן בכמה מהן

 
 
 
 
 
 
 
 
 
אפשר לעשות הרבה דברים. סורק בפעולה
 אפשר לעשות הרבה דברים. סורק בפעולה   
לא נפתיע קוראים רבים, אם נספר להם כי קיים בשוק מכשיר הנקרא "סורק" והמסוגל, הפתעה-הפתעה, להפוך תמונות לקבצים, ושסוף סוף הדודה מאמריקה תוכל לראות תמונות מארץ הקודש. לפיכך, נתמקד השבוע ביישומים השונים שאפשר לבצע עם סורק. ויש הרבה.

אם כן, במקום להתחיל עם הסברים טכניים נתחיל הפעם עם מספר הסברים לגבי הדברים שניתן לעשות עם הסורק. בנוסף, באמצעות תוכנה מתאימה (או אפשרות פנימית של הסורק) תוכלו להפוך את הסורק למכונת צילום אשר תדפיס עבורכם עותק זהה במדפסת.

בצורה דומה, אבל עם תוכנה אחרת, תוכלו לקחת מסמך, לחתום או למלא אותו בכתב יד, ולאחר מכן לסרוק אותו, להמיר אותו לפורמט של מכשיר פקס ולשלוח אותו באמצעות המודם שלכם (או שירות פקס דרך האינטרנט). מכיוון שהסורק יוצר קובץ גרפי תוכלו לבצע עליו עוד מגוון רחב של פעולות:
 

שיפוץ ותיקון תמונות

טקסט שהופך לתמונה. OCR בפעולה
 טקסט שהופך לתמונה. OCR בפעולה   
האם לא הייתם רוצים לשלוח לבחור/ה שפגשתם דרך האינטרנט תמונה משופרת של עצמכם/ן? (אולי הוא/היא ישכחו איך נראיתם בתמונה עד שתפגשו).
ובכן, באמצעות ערב רב של תוכנות לעיבוד תמונה (Paint Shop Pro, למשל), תוכלו למחוק קמטים של סבתא, להסיר עיניים אדומות מהתמונה שצילמתם עם פלאש ואפילו להוסיף שיזוף.
כמובן שאתם לא מוגבלים רק לשיפורים, אלא גם לתיקונים, ולא רק של תמונות – הסרת כתמי קפה מהמסמך חשוב, מחיקת שריטות מתמונה ישנה וכדומה.


ארכיון דיגיטלי

אבל עדיין לא סיימנו: תמונות הרי מצהיבות, תשלילים הולכים לאיבוד וכך גם כל מיני מסמכים חשובים. אחרי שסרקתם את התמונה או המסמך, תוכלו ליצור אלבום וירטואלי או אוסף של מסמכים אותו יהיה ניתן לצרוב על דיסק, ולהדפיס בשעת הצורך.

אם אתם חוששים לגורל התמונה מהכנס המשפחתי לאחר שתצא במדפסת הביתית שלכם, הרשו לנו להסיר דאגה מלבכם – כיום ניתן למצוא שירותי הדפסה של תמונות סרוקות על גביי נייר צילום איכותי.
 

OCR

הכל ענין של נקודות. רזולוציה
 הכל ענין של נקודות. רזולוציה    
אפשרות נוספת, שעם הזמן הופכת להיות יותר ויותר מדוייקת, היא המרת המידע לקובץ טקסט אשר יאפשר לכם לערוך אותו במעבד תמלילים/גיליון אלקטרוני.

תהליך זה נקרא (OCR Optical Character Recognition), אשר במהלכו תוכנה ייעודית מנתחת את הקובץ הגרפי, שהוא למעשה רק אוסף של נקודות צבעוניות, וממירה את האותיות והמספרים לייצוג האלקטרוני שלהם במחשב.

תוכנות משוכללות יותר, יודעות אפילו לעבוד עם טקסט שמסודר בטורים (כמו בעיתון) ואפילו עם טבלאות, כך שתקבלו עותק מושלם של המסמך, כולל העיצוב שלו.
ועוד בונוס הוא קבלת קובץ קטן בהרבה ממקבילו בפורמט הגרפי.


תקשורת נתונים

התקשורת בין הסורק למחשב, ולמעשה בין כל התקן צילום דיגיטלי נעשה על ידי תקן TWAIN (זה לא ראשי תיבות של Technology Without An Interesting Name אלא ציטוט).

תקן זה, שלפיו נכתב מנהל ההתקן (Driver) של הסורק, מאפשר לתוכנה לתקשר עם כל התקן מסוג זה מבלי צורך להכיר את תכונותיו. ברוב התוכנות הגרפיות תמצאו תחת File (קובץ) אפשרות הנקראת "Acquire" (רכישה/השגה) מהתקן TWAIN – המאפשרת לקלוט את התמונה ישירות פנימה, וזה לא משנה אם מדובר במצלמת רשת, מצלמה דיגיטלית או סורק.

במידה ותבחרו להשתמש בתוכנה המגיעה עם הסורק, תוכלו לבצע סריקה בו זמנית של כמה תמונות למשל, כאשר כל אחת מהן יכולה להיסרק עם פרמטרים שונים (שחור-לבן, צבע וכדומה), ובסיום תקבלו שלושה קבצים המוכנים לשימוש.


מושגי יסוד

ונסיים עם כמה מושגים, שיעזרו לכם להבין קצת יותר טוב את הסורק שלכם.

רזולוציה (Resolution) – נמדדת בנקודות לאינץ' (DPI). הכוונה למעשה לכמות הגלאים המצויים בראש הסורק כפול כמות הצעדים שיכול לבצע המנוע (שמזיז את ראש הסורק בציר האורך) באינטש'. ככל שהמספרים גבוהים יותר איכות התמונה המתקבלת תהיה טובה יותר (300*600 יותר טוב מ 300*300). כיום ישנם אפילו סורקים עם רזולוציה של 1200DPI.
איכות התמונה תושפע גם מאיכות הרכיבים האופטיים (מראות, עדשות מסננים).
 
 
 
אינטרפולציה (Interpolation) – כדי לשפר את איכות הסריקה מבחינת הרזולוציה מתגברים על המגבלה הפיסקלית של כמות הגלאים על ידי הוספת פיקסלים (Pixel – יחידות תמונה זעירות) אשר לא התקבלו מהגלאים על ידי חישוב ממוצע (באמצעות תוכנה/חומרה) על פי הפיקסלים שמסביב. כך ניתן להגיע לרזולוציה של 9600*9600. מבחינת איכות, התמונה המתקבלת תהיה חלקה "מדיי" או מטושטשת.

עומק צבע (Bit Depth/Color Depth) – כדי ליצור תמונה צבעונית, משתמש המחשב במספר רמות עבור כל צבע יסוד, רמות אלה נכתבות ב- Bit (מקבל ערך של 1 או 0 בלבד). לכל אחד משלושת צבעי היסוד מעניקים 8Bit של עומק צבע, ובסך הכול 24bit ויותר מ16- מיליון צבעים. כיום ישנים סורקים ברמות של 30Bit, 36 ויותר, אבל ברוב המקרים הסורק בורר את הצבע הקרוב ביותר מבין המגוון הרחב, ואנו למעשה מקבלים תמונה בעלת עומק צבע של 24bit.

Dynamic Range – ערך זה, שבדרך כלל לא מפורסם, וקרוב לעומק הצבע, ומדבר על היכולת של הסורק להבחין בטווח של שינויים בין הגוונים השונים. הערכים נעים בין 0.0 ל 4.0 (יותר גבוה יותר טוב) כאשר רוב הסורקים הביתיים יהיו בעלי טווח דינמי בסביבות ה2.5- שאמור להספיק למרבית הצרכים.

הכרות מעמיקה יותר, ביקורות והמלצות יהיו בשבוע הבא.

למידע נוסף ועזרה בתחום, בקרו בפורום Paint Shop Pro וגם בפורום עיצוב גרפי

כמו תמיד, אל תשכחו לבקר בפורום התמיכה ובאתר Netsupport, או שלחו את שאלותיכם אלינו בדואר אלקטרוני.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by