ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
ביהמ"ש העליון באיווה אישר תביעה ייצוגית נגד מיקרוסופט 
 
 
מערכת חיים ברשת

התנהגותה המונופוליסטית הביאה לעלייה לא סבירה במחירי מערכת ההפעלה חלונות, טוענת התביעה. מיקרוסופט: הצרכנים לא נפגעו - הם רק הרוויחו

 
 
 
 
 
 
 
 
 
ביום רביעי אישר בית המשפט העליון של מדינת איווה, ארה"ב, להגיש תביעה צרכנית ייצוגית נגד חברת מיקרוסופט, בהופכו פסיקה של ערכאה נמוכה יותר. בתביעה נטען, שהחברה ניצלה את מעמדה המונופוליסטי לגבות מחיר גבוה מדי עבור מערכת ההפעלה חלונות 98, כשזו נמכרה ביחד עם מחשבים. איווה היא אחת מתשע המדינות, שפרשו מהסכם הפשרה של מיקרוסופט עם משרד המשפטים בתביעת ההגבלים העסקיים נגדה, ותובעות להטיל על החברה סנקציות כבדות יותר.

לפי התביעה הייצוגית, שהוגשה לראשונה בפברואר 2000, ניצלה מיקרוסופט את שליטתה בתחום מערכות ההפעלה כדי להעלות באופן מלאכותי את מחיר התוכנה. העו"ד שהגישה את התביעה, רוקסן ברטון קונלין, אמרה שמדובר בכארבעים דולר עודפים לעותק. התביעה העריכה את מספר הקונים תושבי איווה בכעשרים אלף.

הערכאה הנמוכה דחתה את התביעה באוגוסט 2000, בטענה שהחוק במדינה לא מאפשר לתבוע יצרנית תוכנה, אם היא לא מכרה את התוכנה ישירות, אלא באמצעות יצרניות מחשבים. ערעור הוגש לבית המשפט העליון במדינה, שאישר אותו ברוב של חמישה נגד שניים, וקבע שהחוק לא מתנה תביעה כזו בפגיעה ישירה בצרכן.

אם היה החוק מחייב זאת, היתה מיקרוסופט יכולה לטעון, בין השאר, שיצרניות המחשבים ספגו את העלות העודפת, או שהצרכן שילם עבור המחשב והתוכנה בעיסקת חבילה, ואינו יכול להוכיח שהסכום העודף אכן נבע ממערכת ההפעלה.

"זו החלטה חשובה מאוד, שנותנת לצרכנים זכות לפעול במקרה של תיאום מחירים או פעולות הגבלים עסקיים אחרות", אמר בוב בראמר, דובר התובע הכללי של איווה, טום מילר.

"לב הטענות שגוי. הצרכנים לא נפגעו על ידי מיקרוסופט", הגיב דובר מיקרוסופט, ג'ים דסלר. "למעשה, הצרכנים הרוויחו מיכולות ופונקציונליות נוספות במוצרינו, שהצענו במחירים נמוכים". לטענתו, הפסיקה עומדת בסתירה לפסיקות בנושא זה בבתי משפט מדינתיים בניו המפשיר, רוד איילנד וקונטיקט. בית המשפט גרס, ש-36 מדינות בארה"ב מאפשרות תביעה מצד צרכנים עקיפים.

עשרות תביעות ייצוגיות נוספות תלויות ועומדות נגד מיקרוסופט ברחבי ארה"ב, בעקבות פסיקת בית המשפט הפדרלי, לפיה החברה היא מונופול ועברה על חוקי ההגבלים העסקיים הפדרליים.
 

רוצים לדבר על זה?

 
היכנסו לפורום תרבות דיגיטלית או לפורום משפט ואינטרנט בנענע.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by