ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
חדשות הפורומים, הגיליון החמישי 

חדשות הפורומים, הגיליון החמישי

 
 
ריקי  כהן

לקט מצומצם של החטאים שנעשו השנה בפורומים, על פורום קפה רותח במיוחד, ומייק אלדר פתח פורום יעוץ

 
 
 
 
 
 
 
 
 

אדון הסליחות, על כל כינוייו

יום כיפור מאחורינו, אבל מישהו צריך לעשות את העבודה השחורה. הפורומים הישראליים סיפקו השנה אין סוף נסיבות בהם נגרמו חטאים קטנים ועוונות שבין אדם לחברו. את הסליחות כנראה נצטרך לחפש במקום אחר, אבל הנה כמה מהפרשות הבולטות
 

פרשת לינור אברג'יל

לינור אברג`יל. רויטרס
 לינור אברג`יל. רויטרס   
ללינור אברג`יל, מלכת היופי הקודמת ומיס עולם, שנאנסה והתלוננה על כך במשטרה, נגרמה עוגמת נפש די גדולה, הודות לכמה משתמשי פורומים ישראלים. אברג`יל אמנם הוציאה צו איסור פרסום על הפרשה, אבל עוד בטרם הפכה השמועה על האונס לנחלת הכלל במדינה, הופצו בפורומים לינקים למאמר על הפרשה שהופיע ב-CNN, וחלקם אף הכילו גרסה מתורגמת של המאמר בהודעות עצמן. צו איסור הפרסום חל גם על הרשת, ובלי קשר, פרסום שמות מתלוננת על תקיפה מינית מהווה עבירה על החוק, אבל אותם מפיצים, אנונימיים כמובן, לא ויתרו והמשיכו להציף את הפורומים בהודעות האלו גם לאחר שנמחקו שוב ושוב.
מבלי להתייחס כרגע לסוגיה העקרונית שכביכול הסתתרה מאחורי חופש הפצת המידע ברשת, בשורה תחתונה, תפוצת המידע באינטרנט הייתה בין הגורמים שאילצו נאנסת להיחשף בפני כל המדינה, רק משום שהיא מפורסמת. הקלות הבלתי נסבלת שבה ניתן להזיק לאדם, ע"י פרסום מידע מכפיש עליו, תביא מן הסתם עוד פרשיות כאלו לדיון בנושא.
 
 

פרשת השופט

עוד דוגמה לסיכונים שיש בהפצת המידע הקלה בפורומים, חוסר היכולת לסנן אותו והנזק שיכול להיגרם. לפני כמעט שנה הסתובבה בישראל שמועה על עבירות חמורות של שופט בבית המשפט העליון. משתתפת בפורום קפטן אינטרנט ב IOL חשפה את השמועה בפורום, תוך אזכור שמו של השופט, וטענה שמקור עיתונאי אמין אישר באוזניה כי המידע נכון. תוך מספר ימים התפוצצה הפרשה, הידועה כפרשת יחיעם אוחנה, בעיתונות העברית, והתברר שגם לעיתונות, לא רק לכותבי הפורומים, אין תמיד מקורות אמינים.
 

פרשת כוכי מרדכי

שמועת השווא על הכאתה של כוכי מרדכי על ידי בעלה, השר איציק מרדכי, וכל הפולקלור הפנטסטי שהתלווה אליה, הגיעה לרשת לפני כמה חודשים באדיבות פורום אקטואליה של וואלה! (לדברי רונית ליברמנש, מנהלת הפורומים שם). שבועות ארוכים סיפרו שם מעשיות על כוכי האומללה, עד שמישהו נזכר שמדובר בלשון הרע, עבירה עליה עוברים מידי יום בכל הפורומים בישראל, והנושא גווע.
 

מאגפים מימין

הימנים הקיצוניים שמשתמשים בקבוצות הדיון ככלי למלחמות באויב השמאלני, אוהבים במיוחד לעצבן ולזעזע את הצד הנגדי, עם הודעות שיש בהן זילות של רצח רבין והשואה. רוב ההודעות האלו עוברות על חוקי המדינה ומחרידות כשלעצמן. אין הכוונה לעשות כאן הכללה לגבי כל הכותבים הימניים, גם במקרה הזה יש "כוכבים" במובן השלילי של המילה, שמשמשים כמכונה אנושית לייצור פוסטינג בפורומים האלו, והקיצוני שבהם הוא ,ONE שמתכתש עם משתתפי הפורומים של IOL כבר למעלה משנה.
 

פרשת הרומן של ליאונורה

משתמשי פורומים קבועים הם לא שיות תמימות, ויש להם מושג שניים בטריקים של התחזות וריבוי כינויים. כתיבה בכינויים שונים, ומיתוג הכינויים הם חלק בלתי נפרד מהמניע לשימוש בפורומים, והוא לגיטימי ומקובל.

אבל יש משתמשים שהופכים את השימוש בכינויים לאמנות. אמנות ביכולת להתחזות באופן כל כך משכנע. הסיפור הבולט של השנה הוא של מנהל פורום זוגיות במשבר לשעבר ב IOL, "סמי פוליטורה", שלימד את החבר`ה שיעור נוסף, עסיסי וצורב בנושא קץ התמימות.

בתקופה בה ניהל את הפורום הפציעה בו דמות חדשה, "ליאונורה" כינויה, ותוך ימים ספורים הפכה לכוכבת ראשית בפורום, והנושא העיקרי שמדברים עליו. ליאונורה דיווחה לפורום על בעלה הטייס שנטש אותה לטובת נווטת צעירה ממנה ועל הסתגלותה המכאיבה למצב זה. הסיפורים נכתבו בכשרון ובעסיסיות, והקוראים התמכרו מהר מאוד לסיפורים הסנסציוניים על יחסיה עם בעלה וגברים חדשים בחייה. במשך כמה חודשים, כמעט אף אחד מהמשתתפים לא הצליח לזהות שהכותבת המוכשרת היא בעצם מנהל הפורום, שסבל ממעמד שנוי במחלוקת והתקפות אישיות, ופשוט יצר לעצמו זהות אינטרנט נוספת.

בסופו של דבר נמצאו המאבחנים המוכשרים שעלו על הקשר בין שתי הדמויות והמידע הפך לנחלת הכלל.

* הערה: בשל אי תפקוד מנוע החיפוש בפורומים של ,IOL נבצר מאיתנו להביא כאן את הקישורים הטובים של ליאונורה.

* הערה נוספת: בתקופה שהתרחש הסיפור שימשתי כמנהלת הפורומים של ,IOL ודווחתי על ידי "סמי פוליטורה" על כך שהוא העומד מאחורי הכינוי. הסיפור מובא בכתבה זו מאחר ובסופו של דבר, כאמור, הוא התגלה והפך לנחלת הכלל בפורום.
 

המתאבד בפורום סקס בנענע

לפני מספר שבועות כתב אחד המשתתפים בפורום סקס, הודעה שבה הצהיר שהוא מתכוון להתאבד בשעות הקרובות. היו מי שנכנסו ללחץ, והרימו טלפונים למשטרה. "המתאבד" גם גייס ידידה שפמפמה את הדרמה בפורום בניסיון למקד את תשומת הלב. ימים ספורים אחר כך, אותר אותו משתמש כותב הודעה אחרת בפורום ב-IOL.
 

בקלילות

קארין ארד. צילום, ריאן, באדיבות עיתון תל אביב
 קארין ארד. צילום, ריאן, באדיבות עיתון תל אביב   
קארין ארד מוכרחה לבקש מחילה מהגולשים על שמעולם לא טרחה להשיב לכל אותם גולשי פורומים, שהיו להם כמה שאלות נוספות על הדברים שכתבה. היא פשוט לא מתחברת לרשת, למצער, והפורומים בישראל הם רק שמועה מיד שלישית לגביה.
 
גלית, מנהלת פורום סקס של נענע, תבקשי סליחה מכל אותם גברברים מתפתחים, בני חמש עשרה לכל היותר, שמתחננים לקצת יחס חם, פה ושם, ואם אפשר באופן אישי, כולל מספר טלפון - ונותרים מאוכזבים.

אלונה, פורום זוגיות במשבר ,IOL חייבת כמה וכמה סליחות למיקי, החבר לשעבר שנטש. במשך חודשים פומפמו בפורום הודעות חושפניות ודי נקמניות על הקשר שהחל בפורומים, קיבל רייטינג גבוה בהם, ונגמר בחיים.
 

נושא רותח

אחת ההוכחות להשתוקקות הגדולה של הגולש הישראלי להתווכח בשצף על כל נושא שבעולם נמצאת בפורום "קפה" ב-IOL. לכאורה, תודו, כמה כבר אפשר להתדיין על הנוזל השחור הזה? תתפלאו. יש בו 17 עמודי הודעות, והיד עוד נטויה. אלא שהפורום אינו משמש רק כקופי-שופ וירטואלי, אלא כבמת מומחה לאילן שנהב, הבעלים של רשת "אילנס", ומומחה לענייני אספרסו.

זה התחיל בהתלהבות גדולה, אבל די מהר התחילו לעלות בקבוצת הדיון טונים בעלי ניחוחות חמוצים מצד חלק מהמשתתפים. בפורום החלו להשמע קולות, שטענו שעצותיו משוחדות ונובעות מאינטרסים מסחריים, וכי הייעוץ שנותן המומחה הוא מסווה לפרסום מרכולתו בעולם האוף ליין.

שנהב די נעלב. "אני טיפה מבולבל בקטע הזה", הוא אומר, "אבל אימצתי את דעת חברי הקהילה. שהיא להצטנע. בהנהלת הפורומים ביקשו ממני להשתמש בשם אילנס, ואף במכתב הפתיחה ביקשו את הלוגו של אילנס. ביקשו ועשיתי. עד שנכנסתי להיות מנהל הפורום לא הכרתי את האינטרנט. אחרי שקיבלתי ביקורת עניתי בכמה צורות.

"אם שאלו אותי שאלה על בית הקפה שלי, התשובה שלי לא יכלה להיות אחרת מאשר להתייחס אליה. אבל קיבלתי את דעת הפורום ואני קורא לעצמי אילן, וכמעט לא מזכיר את. אני משתדל מאוד לא להשתמש בשם שלי. אני לא זקוק לפרסומת הזו. מספיק שאנשים יודעים שאני אילן".

איך אתה משווה בין פורום באינטרנט כמקום מפגש חברתי, בהשוואה לבית הקפה שלך?

"יש חיסרון אחד מבחינתי: מכל מתדייני הפורום אני היחיד שמכירים אותו. כל השאר אנונימיים לחלוטין. ממציאים להם שמות, עושים שימוש מניפולטיבי בכל מיני הודעות, ואני היחיד שאליו יכולים להגיע. בבית קפה אני יכול להסתכל למישהו בעיניים ולהגיד לו מה שאני חושב".

 

אלדר למען המתגייסים

מייק אלדר, שהסתבך השנה עם הצנזורה כי פרסם באתר שלו באינטרנט מסמך אסור לפרסום על הצוללת "דק"ר", פתח פורום ייעוץ למתגייסים בוואלה! ועכשיו, אחרי שמצאו כבר את דקר, אולי הוא יסכים לגלות למשתתפים איפה מסתתר האתר המצונזר שלו, זה שאולץ להוריד ע"י השלטונות.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by