ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
ספרים רבותי, ספרים 

ספרים רבותי, ספרים

 
 
גילי סופר

לכבוד שבוע הספר העברי (אשר נמשך השנה שבועיים-שלושה), נעמיס על העגלה ספרים באינטרנט. על ההצלחה, המפתיעה, של המוצר הכי לא-אינטרנטי, חוויות מקניה וירטואלית וגם הטבלה הבלתי נמנעת

 
 
 
 
 
 
 
 
 
יש משהו אירוני בכך שדווקא הספרים, שאמרו עליהם שיוחלפו על ידי האינטרנט, הם מהמוצרים הנמכרים ביותר ברשת. חנויות הספרים המקוונות עושות עסקים טובים, יחסית. אפשר למצוא לכך כמה סיבות.

כאשר אנחנו הולכים (או גולשים) לקנות ספר, פחות חשוב לנו למשש אותו ביד, להרגיש את משקלו, לבחון את איכותו בעיניים. וגם הריח המיוחד הוא משהו שספרים צוברים עם הזמן. מה שמעניין אותנו, בעצם, הוא התוכן. בעוד בקניית מכשיר טלוויזיה, למשל, יש חשיבות לאיכות הקליטה וההשמעה של המכשיר שחשובה לא פחות מהתוכן עצמו, לא פגשתי לאחרונה אף אחד שהתלונן על כך שהספר שקנה באינטרנט היה מודפס בגופן לא קריא. זו בעיה של אתרי אינטרנט, לא של ספרים.

סיבה נוספת שמקלה על קנית ספרים ברשת היא שפרטי היצרן (בית הדפוס, ההוצאה לאור) אינם רלוונטיים במיוחד לקניה עצמה. אם בא לי לקרוא את ספרו האחרון של אומברטו אקו, לא ממש חשוב לי מי הוציא אותו לאור בעברית. בניגוד לחשיבות העצומה, ובצדק, שאנו מייחסים ליצרן הרכב אותו אנו קונים, או ארץ הייצור של מכונת הקפה שלנו: גרמניה או סין, למשל.

הבדל נוסף בין הספרים למוצרים אחרים, שמעניק יתרון לקנייה המקוונת, הוא החיפוש. עולם הספרים אינו מכיר במותגים, אלא מתקיימים בו אלפי מוצרים יחידניים, הנבדלים זה מזה. מי שמחפש מכונת כביסה למשל, ייאלץ לחפש אחר דגם אחד מבין עשרות בודדות, במיוחד לאחר הגדרת התקציב. בעולם הספרים אין דגמים, רק אינספור שמות. מדפי הספרים בחנויות מוגבלים, ולא פעם קשה למצוא ספרים שרחוקים מרשימת רבי המכר. "אין לי את זה עכשיו אם תזמין זה יהיה פה ביום ראשון", זה משפט שמוכר לנו יותר מחנויות הספרים, ופחות מחנויות המכולת.

אבל הסיבות חשובות פחות. ויש מי שיסביר את הדברים אחרת, אך העובדה היא שספרים הם מהמוצרים הנמכרים יותר באופן מקוון, והשבוע, יותר מתמיד.


קונים ספרים ברשת

פעם, היה השבוע הזה חגיגה אמיתית: בכל עיר צצו דוכנים של הוצאות הספרים, בהם ניתן היה לקנות את ספריהן בהנחות משמעותיות. המונים יצאו לקנות ספרים לכל השנה: ספרי קריאה, ספרי עיון, ספרי לימוד, ומי שיכול היה להרשות לעצמו - ספר במתנה לכל ילד. אירועי שבוע הספר מתקיימים השנה במתכונת מצומצמת, בחמישה מוקדים בלבד, וההנחות עברו לחנויות הספרים, וגם לרשת. יש לאוהבי הקריאה טעם לסיור וירטואלי בחנויות ובהוצאות הספרים.

מיתוס, אחת מחנויות הספרים המקוונות המובילות ברשת מציעה שוק ספרים וירטואלי, המסודר לפי הוצאות הספרים, על מנת להזכיר את חוויית שבוע הספר של הכיכרות. על מנת למשוך את הגולשים לבאסטה, כל מי שקונה שני פריטים בדוכן (קרי באותה הוצאת ספרים) מקבל ספר במתנה. בנוסף, מוגרלות חמש חופשות זוגיות בין הקונים בסכומים הגבוהים מ-200 שקל, וכן ניתן לשלם בנקודות של לאומי קארד עד מחצית מסכום הקנייה.

האתרים של סטימצקי ושל אקדמון, מציעים הנחה של 20% לכבוד שבוע הספר על ספרי קריאה. אתר בקבוק מצדו מכריז כי אצלו שבוע הספר נמשך כל השנה, או במילים אחרות - תחזרו בשבוע הבא (הכנסנו אותו לטבלת ההשוואה בכל זאת). ואילו בוק-נט, חנות הספרים של נענע מציעה מתנות: חוברת צביעה על כל רכישה של מעל 100 שקל, חוברת צביעה ומשחק מחשב על כל קנייה של מעל 200 שקל, ו...חוברת צביעה, משחק מחשב וחוברת בישול על כל קנייה של מעל 300 שקל.
 
 
מעבר לחנויות הספרים המקוונות, שווה להציץ גם בחילזון, זירה לממכר ספרים משומשים. באתר ניתן לפרסם ספרים שאתם רוצים למכור, ולחפש ספרים לקניה או החלפה. באתר מוצעים כמה מאות ספרים, רובם ספרי לימוד, מטבע הדברים, והסיכוי שתמצאו שם את הספר שאתם מחפשים קלוש. אבל זה האינטרנט שפעם חשבנו שיהיה - נקודת המפגש בין יחידים.

ספרים משומשים אפשר לקנות בבוק שופ דינה. חבל שמחירי המשלוח לא מופיעים בתהליך הקנייה, ורק מופיעה ההערה כי עלות המשלוח משתנה בהתאם לקנייה - לא עוזר לתחושת הביטחון. איתמר בוקס הוא האתר של ציד הספרים הידוע, אם אתם מחפשים ספר שאבד או אזל ? זה המקום
 

הטבלה

 
 
ועוד מילה על מחירי ספרים. עולם חדש מופלא (brave new world) הוא ספר ישן. כל כך ישן, עד שהוא עולה יותר באתר של ספרים משומשים מאשר באתר של ספרים חדשים. גם אם באף אחד מסניפי סטימצקי לא ידעו על מה אני מדבר כשחיפשתיו לפני שנים אחדות, החנות המקוונת מכירה אותו, מכה ראשונה, 25 שקלים בבקשה. כשמגיעים לקופה הוירטואלית, הקופאית אפילו מוסיפה שזמן האספקה ארוך מהרגיל. אה! נדיר, איזה יופי. באתרי יד שנייה מצאתי אותו השבוע ב- 45 שקלים.

גם באותו כיתות רגליים לפי שנים אחדות לחנות ספרים משומשים עם מוכר שגם קורא ספרים, פגעתי מכה ראשונה, גם אז זמן האספקה היה ארוך (יהיה ביום שני), וגם אז הגיע בסופו של דבר ספר חדש, במחיר מופרז - נו טוב, זו הייתה מתנה. את הסיפור באנגלית, אגב, כבר ניתן לקרוא ברשת.עדכון לכתבה "כמה עולה האינטרנט שלכם", משבוע שעבר: טבלת המחירים שהתקבלה מ"בזק" כללה טעות. דמי השימוש החודשיים במסלול "שש פלוס" הם 9.90 שקלים, ולא 19.90, כפי שהיה כתוב.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by