ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
נסגר אתר הסרטים הפיראטי Film88 
 
 שקיעה איראנית (אילוסטרציה: רויטרס)   
 
מערכת חיים ברשת

הושק בטייוואן, נסגר, נפתח בשם חדש באיראן, ושוב נסגר. מפעילי האתר: הצענו לשלם 30 אחוז מהרווחים לזכויות יוצרים. איגוד הסרטים האמריקאי: נהוג לברר את מחירו של הלחם לפני שאוכלים אותו

 
 
 
 
 
 
 
 
 חוקרי איגוד הסרטים של אמריקה (MPAA) הורידו את המסך על אתר הסרטים הפיראטי film88. בגילגולו הראשון, הושק האתר בטייוואן תחת השם movie88, ונסגר בפברואר על ידי MPAA. האתר צץ שוב ברשת בשם film88, הפעם באיראן, ונסגר שוב ביום חמישי.

האתר השכיר סרטי קולנוע ישנים וחדשים ב-50 סנט עד דולר וחצי לסרט, וסיפק דוגמאות סרטים בחינם. הסרטים הועברו באמצעות האינטרנט בפורמט של נגן המדיה ריל פלייר. האתר, שרשום על שם האלי האמי מהבירה טהראן, נסגר לפי בקשת MPAA.
 

סוזוקי הטיוואני או שמעון האיראני?

 
מפעילי האתר האמינו שהם בטוחים מציפורני תעשיית הסרטים האמריקאית, ולו בזכות העובדה שהשרתים שלהם יושבים באיראן, שלא כפופה לחוקי זכויות היוצרים הבינלאומיים, ולא מקיימת קשרים דיפלומטים עם ארצות הברית. לעומת זאת, ספק האינטרנט של האתר, TrueServer, יושב באמסטרדם שדווקא כן כפופה לחוקי זכויות היוצרים. מיידית וללא התראה הורידה TrueServer את השאלטר, לבקשת נציגי MPAA בהולנד.

באימייל לא חתום, שנשלח לכתב הסן פרנסיסקו כרוניקל ביום חמישי, מסר נציג film88 שהאתר הציע לתעשיית הסרטים בהוליווד 30 אחוזים מרווחיו: "אין לנו כוונה שלא לפצות את בעלי זכויות היוצרים, וזאת למרות העובדה שהאתר יושב כרגע באיראן". עוד נאמר במייל, שכל כוונתו של האתר היא לקדם מוצרי וידאו דיגיטלי ברשת, תוך מתן פיצוי נאות ליוצרים.

לעומת זאת, סגן נשיא ומנהל לענייני משפט ואנטי-פיראטיות ב-MPPA, מרק ליטווק, רואה את העניין באור אחר לגמרי: "בדרך כלל אתה שואל מה מחירו של הלחם לפני שאתה אוכל אותו, ולא רץ לשלם אחר כך. זה מודל עסקי מעניין מאוד. זהו מודל עסקי של פיראטים".

מי שיגלוש כעת לאתר יתקל בהודעה על "קשיים טכניים" בהם מצוי האתר, וכוונה לחזור לאוויר מהר ככל האפשר. זאת, לצד הצהרה נרגשת על כך שהאתר אינו פיראטי, ושהצעתו הנדיבה לחלוק את רווחיו המועטים עם תעשיית הסרטים נדחתה על ידי הוליווד.
 

רוצים לדבר על זה?

היכנסו לפורום תרבות דיגיטלית או לפורום קולנוע בנענע.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by