ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
ארה"ב: צו חייב אתר חדשות למסור מידע על האקר 
 
 צו להאקר. MSNBC נגד הניו יורק טיימס   
 
מערכת חיים ברשת

שפרץ לרשת הפנימית של הניו יורק טיימס. כתב MSNBC קיבל את הצו לאחר שפג תוקפו, והוא לא חודש. הצו ניתן בניגוד לנהלי משרד המשפטים. האם פעל הטיימס בניגוד לאינטרס העיתונאי? בעיתון סירבו להגיב על הדברים

 
 
 
 
 
 
 
 
 
צו הבאה הוצא בחודש שעבר נגד אתר החדשות MSNBC, בדרישה למסור לחוקרים התקשרויות עם האקר, שפרץ לרשת הפנימית של עיתון הניו יורק טיימס, ועם עיתונאי אינטרנט שפרסם ידיעה בנושא. כך הודיע אתמול (רביעי) האתר.

המידע לא נמסר מאחר שתוקף הצו פג, אולם דרך הגשתו עומדת בניגוד לנהלים, שנקבעו אחרי חשיפת פרשת ווטרגייט בשנות ה-70'. אם הניו יורק טיימס היה מעורב בהוצאת הצו, יתכן שמדובר בבומרנג, שיחזור לעיתון כשחוקרים ירצו לקבל ממנו מידע על מקורות. העיתון סירב להגיב לידיעה.

בפברואר ביצע ההאקר ויועץ האבטחה העצמאי, אדריאן לאמו, בדיקה של הרשת הפנימית של הניו יורק טיימס. הוא גילה מספר פירצות, ביניהן אחת שנתנה לו גישה למאגר נתונים על עובדי העיתון. באמצעות נתונים אלה פתח לעצמו חשבון עובד עם הרשאות רחבות, וחדר למאגר נתונים על כותבים חיצוניים למדור הדעות של העיתון, ביניהם יועץ הבחירות ג`יימס קרוויל, מנהל ה-NSA לשעבר בובי אינמן, מזכיר המדינה לשעבר ג`יימס בייקר, השחקן וורן בייטי והנשיא לשעבר ג`ימי קרטר.

לאמו חשף בעבר פירצות אבטחה, אולם פעל בשיתוף החברות אצלן התגלו הפירצות, ולא חשף אותן עד לתיקונן. הפעם לא עבד בשיתוף עם העיתון, אלא הודיע על הפירצות דרך אחד הכתבים. בנוסף, הוסיף את שמו לרשימת הכותבים החיצוניים.

דוברת הניו יורק טיימס, כריסטין מוהן, אמרה לחדשות Wired שהעיתון שוקל להגיש תביעה נגד לאמו. במסגרת החקירה שהתנהלה בנושא, הוציאו החוקרים את הצו ושלחו אותו אל MSNBC. דוברת האתר, שרילין קראות'ר, אמרה שהצו דרש מהכתב בוב סאליבן להעביר לחוקרים את רשימותיו, תכתובות האימייל שלו ושאר התקשרויותיו עם לאמו ועם קווין פולסן, כתב אתר האבטחה SecurityFocus.

מנכ"ל ועדת העיתונאים למען חופש העיתונות, לוסי דלגליש, הסבירה שלפי נהלי משרד המשפטים, לפני הוצאת צווים לעיתונות יש לחפש מידע במקומות אחרים, ולנהל מו"מ עם העיתונים בנוגע להשגת המידע.

עם הגשת בקשה לצו, על מנהלת המשרד לעניינים ציבוריים, ברברה קאמסטאק, לעבור על הבקשה, ועל התובע הכללי, ג`ון אשקרופט, או סגנו לאשר כל צו. אולם קאמסטאק אמרה שלא בחנה צו כזה, ובכירים בצוותו של אשקרופט במשרד המשפטים אמרו לסוכנות AP, שהם לא מכירים את הצו. "אם זה נכון, הם הפרו את המדיניות של עצמם", אמרה דלגליש. לדבריה זו אינה הפעם הראשונה, אלא לפחות השלישית, שממשל בוש מוציא צו לעיתונאים השנה, מספר גבוה יחסית.

נציג פדרלי, שביקש שלא לחשוף את שמו, מסר ל-AP שהצו הוצא על ידי עוזר בלתי מנוסה של התובע הכללי בניו יורק. כשנודע הדבר לבכירים במשרד התובע, הם הורו לעוזר למשוך את הצו. פרקליט MSNBC, יוקי אישיזוקה, אישר שהצו נמשך בחזרה באמצע מאי, ואמר שלא ברור אם הוא יוצא מחדש. בכל מקרה, הורה לעובדי האתר לא למחוק אימיילים שקשורים לנושא.

לאמו נשמע מרוצה מהעניין: "זה סימן מעודד להגנה, אם משהו יתעורר, שהם לא יכלו אפילו להגיע עד כאן בלי לפעול בצורה מגושמת בעניין".
 

רוצים לדבר על זה?

 
היכנסו לפורום תרבות דיגיטלית או לפורום משפט ואינטרנט בנענע.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by