ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
כמו וירוס, רק יותר מרגיז 

כמו וירוס, רק יותר מרגיז

 
 
דורון טילמן

תופעת האימיילים שמדווחים על וירוסים מזויפים וגורמים לאנשים למחוק קבצים לא מזיקים במקרה וחיוניים במקרה הרע, התברגה יפה בצמרת הדברים המעצבנים באינטרנט. כמה עצות לנפגעים, וירוס השבוע והשאלות שלכם

 
 
 
 
 
 
 
 
 

חדר ניתוח: איזה צחוקים, Virus Hoax

לצופי הטלוויזיה יש את יגאל שילון ויצפאן שימתחו אותם, וחוץ מקצת מבוכה וירידות בעבודה (וגם החיבוקים שאחרי, אבל זה לא ברור) לא מדובר במשהו מזיק מאוד. אבל לאנשי המחשבים, בעיקר לאלה שעוד סומכים מעט על טבע האדם, מחיר מתיחה יכול להיות חמור מעט יותר, ויעידו קורבנותיה של תופעת ה-Virus Hoax.

אדם קם בבוקר, פותח את תיבת הדואר, ושם, בין המכתב מהבוס והסרט הכי מצחיק בעולם נמצאת הודעה מידיד קרוב. ההודעה מכילה תיאור של וירוס הרסני, חדש ולא מוכר, שאורב במחשב, כזה שעלול למחוק את כל הקבצים, להרוס את ההארד דיסק וגם לנתק את המקרר.

לעיתים יהיה מצורף גם "מידע טכני" ואף הזהרות "רשמיות" של חברות אנטי וירוס וה-FBI. מובן שבסיום תופיע ה הבקשה להעביר את האזהרה באופן דחוף לכל רשימת התפוצה, רצוי עם הרבה סימני קריאה.

כל עוד מדובר רק בהודעה כזו, אין בה יותר ממטרד ובזבוז זמן, אבל אם המכתב מכיל גם הוראות למחיקת קובץ (Symantec.com/avcenter/venc/data/jdbgmgr.exe.file.hoax.html target="NanaArticleNewWin">אימייל שהסתובב ברשת לפני כמה שבועות והמליץ למחוק את הקובץ jdbgmgr.exe הוא דוגמה עדכנית), פעולה שתביא להשמדת הוירוס, כמובן, ולאחר המחיקה מסתבר כי הקובץ שנמחק הוא רכיב של מערכת ההפעלה, אז המתיחה מאבדת מעט מהתחכום והברק שלה.

מה עושים?
אז קודם כל, אנחנו אפילו לא אומרים לכם להתקין תוכנת אנטי וירוס, פשוט כי ברור לנו לגמרי שיש לכם. אתם גם בוודאי מעדכנים אותה כל כמה זמן, ואפילו זוכרים לבדוק באמצעותה קבצים ודואר. אבל הודעות Hoax אינן מזוהות על ידי האנטי וירוס, ברוב המקרים.

כמה כללי התנהגות מונעת:

1) יש לחשוד בכל מכתב, המכיל הוראות למחיקת קבצים (או כל פעולה דומה) שלא הגיע מרשימת דיוור רשמית אליה נרשמתם, ואין לבצע את הכתוב שם – לא למחוק ולא להעביר לחברים.

2) יצרניות תוכנות האנטי וירוס מתחזקות רשימות של Virus Hoax, כך שכל שיש לעשות הוא לגשת ולבדוק אם ההודעה שלכם מופיעה שם, בדרך כלל על פי שם הקובץ שמוזכר בהודעה. אתרים כאלה קיימים בחברות: Symantec, McAfee, F-Secure.

3) לעדכן את האנטי וירוס שברשותכם ולהריץ בדיקה על המחשב.

4) במידה וגיליתם כי אכן מדובר במתיחה פשוט מחקו את ההודעה והזהירו את כל מי שאתם מכירים בנושא.
 

וירוס השבועBenjamin :

ככה נראית תולעת. תכירו
 ככה נראית תולעת. תכירו   
אם אתם משתמשים בתוכנת Kazaa להעברת קבצים, יש סיכוי כי תדבקו בוירוס התולעת Benjamin.
הוירוס מועבר באמצעות התוכנה על ידי יצירה רשימה מזויפת של קבצים בעלי שמות פופולאריים. כאשר מתבצע חיפוש בתוכנה על אחד השמות, הקובץ, שהוא למעשה הוירוס, יעבור למחשב האחר. בעת הפעלתו מוצגת הודעת השגיאה המופיעה להלן, ואז למעשה נדבקתם. מידע נוסף ניתן למצוא כאן.
 

לכל שאלה תשובה:

למהירות יש מחיר. שמירה מהירה
 למהירות יש מחיר. שמירה מהירה   
בדקתי כל מיני הגדרות שיש בוורד, ונתקלתי באפשרות של Fast Save, שבאמת נראתה כעובדת מהר יותר. במה בדיוק מדובר?

שמירה מהירה, כשמה כן היא, מאפשרת לשמור קבצים במהירות, לעומת שמירה רגילה/מלאה. המהירות באה על חשבון אמינות - לא ניתן לשמור גם עותק גיבוי, ובנוסף, היא תופסת יותר מקום.
 
 
 
יש לי Outlook 2000 וברשימת ההודעות לא מופיע גודל ההודעה. גם אין אפשרות לראות את ההודעה בלי להיכנס אליה. אפשר להוסיף את הדברים האלה?

בהחלט. עבור כל תיקייה ניתן להגדיר איזה שדות יופיעו על ידי כניסה לתפריטים View -;lt& Current View -;lt& Customize Current View. בחלון שנפתח לחץ על כפתור Fields. הוספת התצוגה המקדימה, מתחת לרשימת ההודעות, נעשית באמצעות התפריט View -;lt& Preview Pane.

לפעמים כשאני גולש באינטרנט אני סוגר את הדפדפן ואת ה-ICQ אבל שוכח לנתק את המודם. יש דרך שהמחשב יעשה את זה לבד?

ניתן להגדיר בדפדפן אינטרנט אקספלורר בגרסאות 4 ומעלה, כי כאשר תסגור אותו, הוא ינתק גם את החיבור של המודם.

 
 
יש לי כמה מחשבים בבית שיש עליהם Norton Anti Virus ו-System Works. יש דרך לעדכן אותם עם LiveUpdate בלי לבחור את כל ההגדרות שיש שם כל פעם מחדש?

ניתן ליצור קיצור דרך שיפעיל את רכיב העדכון כך שלא יופיעו שום שאלות, וכל הרכיבים החדשים יותקנו. אבל מצד שני, אם תהיה תקלה, לא תראה שום הודעה בנושא.כמו תמיד, אל תשכחו לבקר בפורום התמיכה ובאתר Netsupport, או שלחו את שאלותיכם אלינו בדואר אלקטרוני.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by