ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
Open Office, מעכשיו גם בעברית 

Open Office, מעכשיו גם בעברית

 
 
עידו קינן

בעולם תוכנות המשרד, היושב עמוק בתוך הכיס של מיקרוסופט, נעים לגלות מדי פעם תוכנה מתחרה. כאשר מחיר התוכנה הזו הוא עשירית, גרסת המשתמש הבודד שלה מופצת בחינם והיא אף תומכת בעברית - זה נעים שבעתיים. סטאר אופיס, תכירו

 
 
 
 
 
 
 
 
 
החבר החדש שלכם. סטאר אופיס
 החבר החדש שלכם. סטאר אופיס   
קשה להתחמק מתוכנות האופיס של מיקרוסופט. הן מותקנות במחשבים האישיים הנמכרים בארץ, הן נמצאות בחברות וארגונים, ונפוצותן הפכה את ההתחמקות מהן לכמעט בלתי אפשרית: גם מי שלא משתמש בוורד (כתבה זו, למשל, נכתבה ב-notepad), יאלץ להתקינה אחרי האימייל ה-28 אלף שמצורף אליו קובץ וורד. לשלוח ב?PDF- הצחקתם את ביל גייטס.

קיימות אלטרנטיבות, אבל מעטות מהן תומכות בעברית. וכאן נכנסת יבמ ישראל לתמונה. החברה פיתחה תמיכה עברית\ערבית למעבד התמלילים SWriter, חלק מחבילת תוכנות האופיס החינמית, .OpenOffice קוד המקור של הגירסה העברית פורסם ואף נוסה בהצלחה, אולם כעת הקפיאה החברה את הפצתו, עד לבירור משפטי עם חברת סאן, ששותפה בפיתוח חבילת OpenOffice ומחזיקה בגירסה המסחרית שלה, .StarOffice כך סיפר לחיים ברשת מנהל מרכז תמיכה בעברית ביבמ ישראל, ישראל גידלי.
 

אופן אופיס - האלטרנטיבה

וגם העברית עובדת מצוין. עוד סיבה לעבור ללינוקס
 וגם העברית עובדת מצוין. עוד סיבה לעבור ללינוקס   
אופן אופיס היא גירסת הקוד הפתוח של חבילת תוכנות המשרד סטאר אופיס. היא מכילה תוכנות מקבילות לאלה של חבילת מיקרוסופט אופיס - מעבד תמלילים, גליון אלקטרוני, תוכנת מצגות ותוכנת ציור. ההורים הגאים, קהילת Openoffice.org, השיקו בגאווה את גירסת 1.0 באחד במאי. היא תומכת בפורמטי הקבצים של מיקרוסופט, יתרון משמעותי, המאפשר למשתמשי מיקרוסופט מעבר קל.

הגירסה הושקה זמן לא רב לפני השקת סטאר אופיס 6.0, שמתבססת על אותו קוד מקור. סטאר אופיס, שחולקה חינם מאז רכשה סאן את יצרניתה, סטאר דיוויז`ן הגרמנית, עולה החל מגירסה 6.0 סכום של 75.95 דולר.

בהודעה של OpenOffice.org נמסר, שאופן-אופיס 1.0 "מספקת שוק חינמי של שירותים ותמיכה", בעוד
סטאר-אופיס 6.0 "מספקת תמיכה והדרכה בתשלום 7X24 לצרכנים ועסקים, (...) וגם מספקת מאפיינים נוספים, כמו בסיס נתונים, פונטים מיוחדים ובקרת איכות ברמה של סאן. שתי החבילות משלימות זו את זו, ומתאימות לצרכים המגוונים של צרכנים, אוהדי מקור פתוח ולקוחות עסקיים".

התוכנית העסקית היא, כנראה, החדרת המוצר דרך צרכנים פרטיים, אשר יורידו את התוכנה בחינם, יגלו שהיא מצוינת, וידחפו את הארגונים בהם הם עובדים לרכוש את הגירסה המסחרית, שמספקת גם תמיכה. מיקרוסופט מיישמת דפוס פעולה זה כבר שנים: מיקרוסופט אופיס מחולקת חינם לרוכשי מחשבים פרטיים, והחברות משלמות על רשיונות לתוכנות השונות.
 

עברית שפה קשה (להפצה)

קוד מוכן לאכילה. לקמפל ולהגיש
 קוד מוכן לאכילה. לקמפל ולהגיש   
פיתוח התמיכה העברית\ערבית, שתומכת גם בקבצי וורד, החל ביבמ ישראל באמצע 2001. הפיתוח הסתיים בנובמבר, ובדצמבר הסתיימו בדיקות התוכנה (QA). סוגיות זכויות יוצרים שונות בין סאן ויבמ עיכבו את שחרור התמיכה עד כה, ולאחרונה הושקע מאמץ נוסף על מנת להתאים אותה לגירסה הנוכחית של OpenOffice.

"תרמנו את זה כתרומה של יבמ ל-open source", אמר לנו גידלי. open source (קוד פתוח) היא אסכולה הגורסת, שיש לספק את קוד המקור של התוכנה לקהל המשתמשים, שיוכל לשפרו ולסייע בקידום התוכנה, מתוך כוונה לאפשר למפתחים עצמאיים להכניס פיצ`רים על פי צרכיהם. באופן זה, התוכנה תענה על דרישות קהל המשתמשים באופן מיטבי, אשר ישפיע, כמובן על מכירותיה. אופן הפעולה של קהילת Openoffice.org דומה מאוד לקהילת לינוקס (אגב, התמיכה שפותחה עובדת רק על לינוקס).

תחת מטריית הקוד הפתוח, פיתוח הפרוייקט התקדם לקראת שחרור הגרסה, וגידלי אף הורה למתי אלוש, יועץ לענייני BiDi (דו כיווניות) ביבמ ישראל ואחד המפתחים , לשחרר את התמיכה ברשימת התפוצה Linux-IL. אלוש פרסם הודעה על כך ב-12 במאי: "בהתאם להנחיות שנקבעו על ידי המחלקה המשפטית שלנו, אנחנו לא יכולים לשחרר את המוצר המלא, לכן בנינו סדרת שינויים לקבצי המקור ומסמכי תיעוד", כתב אלוש וציין, כי ישלח את הקבצים למי שיפנה אליו.

הפונים יצטרכו ליישם את השינויים לקבצי המקור של התוכנה ולקמפל אותה, כלומר לבצע את התהליך בו מתורגמת שפת התכנות לשפת מחשב. בעיות החלו לצוץ כאשר התברר כי החברות המסחריות (יבמ, סאן) נכנסות לתמונה, וחוסר ההסכמה ביניהן לגבי זכויות היוצרים - קלקל מעט את הפסטורליה שלה.

"נאמר לי שאני לא יכול להפיץ את הכל, אלא רק את השינויים שלנו", אמר לנו אלוש בראיון, זמן לא רב לאחר פרסום ההודעה. גידלי הסביר: "אנחנו אחראיים רק לשינויים שלנו, ולא יכולים להיות אחראיים למוצר כולו, ולבאגים שיש בו". אלוש סיפר שקיבל שש בקשות לקבצים פחות משעתיים אחרי הפרסום. אחד המבקשים, יותם רובין, הודיע ב-14 במאי ברשימת התפוצה שקימפל את הגירסה, ושהיא עובדת.
 
 
את האידיליה של הקוד הפתוח קלקלו, כאמור, החברות הגדולות שלא יכולות לתת לתופעה כזאת להתקיים בלי להכניס לשם יד ורגל, ואם אפשר גם איזה עורך דין. הוויכוח המשפטי במקרה זה נוגע לאחת הדרישות של OpenOffice.org ממפתחים - חתימה על "Contributor Assignment", מסמך שמסדיר את הזכויות על הפיתוח. לדברי גידלי, "יבמ התדיינה עם סאן כדי להבטיח את הזכויות של כל הצדדים". אולם בשבוע שעבר נודע לו שהסיכום הסופי טרם נסגר, והוא הורה לאלוש להפסיק לספק את הקבצים עד להודעה חדשה. הדיון בסיכום נמשך עד עכשיו, אולם גידלי אופטימי, ומעריך שהוא ייחתם בזמן הקרוב.

אבל מרגע שקבצי התמיכה הגיעו לידי קהילת Linux-IL, איבדה יבמ ישראל את הבלעדיות עליהם. באתר הקהילה כבר עלו גרסאות של התמיכה לגירסאות הלינוקס של Debian ול-Red Hat. כל מה שצריכים המשתמשים לעשות הוא להוריד את הקבצים ולקמפל אותם.

במקביל, הודיעה סאן ישראל כי תחל לשווק את חבילת סטאר אופיס גירסה 6.1 בעברית ברבעון הראשון של השנה הבאה. הגירסה תעבוד על ווינדוז, ותעלה בין 50 ל-60 דולר, לעומת אופיס XP של מיקרוסופט, שעולה בין 250 ל-600 דולר.


 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by