ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
הם נגדנו 

הם נגדנו

 
 
עידו קינן

שירותי החלפת הקבצים סופגים אש כבדה בימים האחרונים. התביעה שהוגשה נגד אודיוגלאקסי ביום שישי מצטרפת להודעה של קאזאה ומורפיאוס, המפעילות שירותי החלפה גם הן, כי אין להן כסף לממן את ההגנה במשפט שלהן. ובואו לא נדבר על נאפסטר

 
 
 
 
 
 
 
 
 
אלו הם ימים קשים לשירותי החלפת הקבצים. התעשיה הפופולרית ביותר בקרב הגולשים והמושמצת ביותר ע"י קרטלי המוזיקה ספגה אש כבדה בימים האחרונים, עם הגשת התביעה נגד חברת אודיוגלאקסי, אחד השירותים הוותיקים ברשת. רק כמה ימים לפני כן, הודיעו ממציאת קאזאה ומפעילת מורפיאוס כי אין להן כסף להתמודד עם המשפט שמתנהל נגדן, ונאפסטר, מי זוכר, ממילא לא מאפשרת החלפת שירים עוד מהשנה שעברה.
 

אודיוגלאקסי: חדירת קבצים עוינים

דרוש מתכנת שנה ראשונה טוב. אודיוגלאקסי
 דרוש מתכנת שנה ראשונה טוב. אודיוגלאקסי   
התביעה נגד אודיוגלאקסי הוגשה ביום שישי. העילה - הפרת זכויות יוצרים. התובעים, איגוד חברות התקליטים האמריקאי (RIAA) ואיגוד מפרסמי המוזיקה הלאומי (NMPA), טוענים שהחברה לא חוסמת גישה לשירים, שמוגנים בזכויות יוצרים ואין אישור להפיצם בשירות.

באמצע 2001, הורה בית המשפט לנאפסטר למנוע החלפת שירים מוגני זכויות יוצרים, ואז החלה גם אודיוגלקסי בחסימות כאלה, כך טען מייסד ומנכ"ל החברה, מייקל מהרג`. אולם סגן נשיא בכיר ב-RIAA, מאט אופנהיים, אמר שהחברה קיבלה מספר פעמים רשימות של שירים לחסימה, ולא עשתה די לחסום את הגישה אליהם. "מתכנת שנה ראשונה יכל לפעול טוב יותר מהם", אמר אופנהיים.

בדיקה של חדשות CNET על שיר מסוים מהרשימה העלתה, שתוצאת החיפוש הראשונה אכן חסומה, אך שאר התוצאות מאפשרות להוריד את השיר.
 

קאזאה ומורפיאוס: אין לו כסף לפלאפל

תקוות רבות נתלו במשפט קאזאה ומורפיאוס, ודווקא מצד הנתבעים. מבחינתם, התביעה היתה היתה אמורה להיות מקרה מבחן לשירותים, אשר פועלים בצורה שונה מנאפסטר, כך לפחות נטען. לנאפסטר היה שרת מרכזי, שקישר בין משתמשי התוכנה, ואף ניהל את התעבורה ביניהם. FastTrack, שהיא טכנולוגיה נטולת שרת מרכזי, אשר המציאה החברה הולנדית קאזאה, יוצרת רשת peer to peer (עמית לעמית) אמיתית, אשר אינה תלויה בשרת מרכזי.

השרת המרכזי של נאפסטר היה, כזכור, אחת הסיבות העיקריות להרשעתה. לפיכך, אי קיום שרת כזה עשוי להיות הסיבה לזיכוי קאזאה ועמיתותיה. בית משפט עשוי היה לפסוק, שהרשתות המבוזרות של מורפיאוס וקאזאה נוצרות על ידי הגולשים בין מחשביהם, ועל כן החברות אינן אחראיות לדבר. חיזוק לטענה ניתן בפסיקת בית משפט הולנדי בסוף מרץ, לפיה החברה אינה אחראית להפרת זכויות יוצרים על ידי משתמשי השירות.

התקוות הגדולות התנפצו בשבוע שעבר, כאשר קאזאה, וכן חברת סטרים-קאסט, מפעילת שירות מורפיאוס שהתבסס בעבר על FastTrack, הודיעו כי אין להן כסף להתמודד עם התביעה, שהוגשה נגדן על הפרת זכויות יוצרים. הנתבעת השלישית בתביעה היא חברת גרוקסטר, מפעילת שירות בשם זה, המבוסס גם כן על FastTrack.

קאזאה טענה, כי התביעה מנסה לגרום לה לפשיטת רגל על ידי "התדיינות משפטית בסגנון רמבו". היא פנתה לתובעים, שבעה אולפני הסרטים המובילים, חמש חברת התקליטים המובילות ומספר חברות להפצת מוזיקה, וביקשה מהם לפרט את "תנאי הכניעה" שהם דורשים ממנה כדי לסיים את התביעה.

חברת סטרים-קאסט כתבה בתצהיר, כי יש סכנה שהתיק שלה יתמוטט עוד לפני שיתבררו הטענות נגדה. לדבריה, הדבר יהווה "ניצחון פרוצדורלי מצער של קבוצת חברות מאוד חזקות ועשירות, שנובע רק מהכוח שלהן ולא קשור לנושאים המהותיים בתיק". ההוכחות הראשונות לטיבו של אותו ניצחון הופיעו ביום רביעי, כאשר הודיע פרקליט סטרים-קאסט, אנדרו ברידג`ס, על התפטרותו. "הובא לידיעתי על ידי מרשתי, כי היא אינה יכולה לעמוד בקצב שריפת המזומנים של שכר הטירחה", אמר.

בכל מקרה, התביעה לא צפויה להשפיע על שירות קאזאה עצמו, שנרכש בינואר על ידי החברה האוסטרלית שרמן נטוורקס. הדבר עשוי להשתנות אם תוגש תביעה נגד שרמן, אולם נראה שהיא לוקחת את קאזאה לכיוון החוקי: היא אמנם לא מונעת עדיין החלפת קבצים לא חוקית, אך הכניסה בשבוע שעבר רשת החלפת שירים חוקית לשירות שלה. הרשת, Altnet שמה, תאפשר הורדה חוקית של קבצי מוזיקה, בהתאם לתנאי ההפצה שקובעים בעלי הזכויות (למשל, קבצים שניתן להשמיע מספר מוגבל של פעמים).
 
 

נאפסטר: היה מנוע?

נאפסטר, שירות החלפת השירים הראשון שתפס תאוצה, הוא כבר מזמן מת-מהלך. התביעה המשפטית גרמה להפסקתו עוד ביולי 2001, והסגירה אושררה בהחלטת בית משפט מסוף מרץ, עד שתמלא אחר צו מניעה לחסימת הורדת כל השירים המוגנים. זמן קצר לאחר מכן מסרה החברה על דחיית השקת השירות המחודש, שתוכננה לרבעון הראשון של השנה, בלפחות תשעה חודשים, וזאת בשל אי חתימה על די חוזים לאספקת מוזיקה בשירות. השירות אמור להיות בתשלום, ולשלם תמלוגים לבעלי הזכויות על השירים.

באמצע מאי התפטרו המנכ"ל, קונרד הילברס, והממציא, שון פאנינג, לאחר כישלון תוכנית לרכישת החברה על ידי ענקית המדיה ברטלסמן. בסופו של עניין, רכשה הברטלסמן את נאפסטר בשמונה מיליון דולר, לעומת כ-20 מיליון דולר שהוצעו במקור, והילברס ופאנינג חזרו בהם מהתפטרותם. תאריך השקה חדש טרם נקבע.

 

גנוטלה: אלטרנטיבה למריחה

עם סגירתם (בין אם תיראורטית ובין אם מעשית) של מרבית שירותי החלפת הקבצים, החלופה המבטיחה ביותר (ולא פחות חשוב - החוקית) היא גנוטלה, הבנויה בארכיטקטורה מבוזרת לחלוטין, ללא שרת מרכזי. הגרסאות המומלצות הן Gnucleus ו - Limewire
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by