ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
קניות וירטואליות, מיסים ממשיים 

קניות וירטואליות, מיסים ממשיים

 
 
גילי סופר

אנרכיית הקניות ברשת עומדת להסתיים, כנראה. גם לשם הגיעה ידו הארוכה של המכס, שמבחינתו הזמנת מוצרים באינטרנט היא בסך הכל עוד סוג של יבוא חבילות, ולפיכך חוקי המכס חלים עליהם באותו אופן בדיוק. כל החוקים, כל הזכויות וכל החישובים שכדאי לעשות לפני הזמנת מקרר, למשל

 
 
 
 
 
 
 
 
 
מוזיאון המיסים, כולם מוזמנים.  הכניסה, אגב,  חינם
 מוזיאון המיסים, כולם מוזמנים. הכניסה, אגב, חינם   
עברנו עשרות אתרים, בדקנו, השווינו מחירים, דאגנו לכרטיס אשראי בינלאומי בתוקף וקנינו מכשיר חשמל, ספרים או שק פולי קפה באתר אינטרנט בחוץ לארץ. רגע! לא שכחנו משהו? העולם הוירטואלי הוא אולי נטול גבולות (האמת היא שגם הוא לא), אבל מדינת ישראל דורשת את הנתח שלה. מבחינת המכס, הזמנת מוצרים באינטרנט היא בסך הכל עוד סוג של יבוא חבילות, ולפיכך חוקי המכס חלים עליהם באותו אופן בדיוק.

אז ראשית, נעבור על מה שאסור להביא: זיופים וחיקויים של מטבעות ושל מסמכים, מכונות ומשחקי מזל, סמים, פרסומים פורנוגרפיים, טלפונים אלחוטיים בתחום 900 מגה-הרץ, בשר טרי (וגם מוצריו. זה נפרד מהפורנו, כן?) ,דגים טריים ומוצריהם, מוצרי חלב טריים, צעצועים מסוכנים, קורקינט הממונע במנוע חשמלי, או במנוע בעל שריפה פנימית.

חבילה שערכה גבוה מ- 50 דולר חייבת במכס ובמע"מ. ישנם מוצרים שחייבים במכס, דוגמת מכשירים אלקטרוניים, וישנם כאלה שפטורים ממנו - ספרים, למשל. חובת תשלום מע"מ בגובה %17 (בלי לקחת בחשבון את התכנית הכלכלית) ממחיר הקנייה חלה גם על מוצרים שאינם חייבים במכס. כאשר לוחצים על כפתור אישור הקנייה, כדאי לזכור שאת האקסטרה - כמעט חמישית מערך הקניה, שימו לב - נצטרך לשלם לפקיד הדואר, שיעביר את הכסף לקופת המדינה.

למרות שגולשים רבים יותר ויותר מגלים את היתרונות שבקנייה מקוונת, מספר החבילות המגיעות ארצה לא גדל באופן שיגרום לאנשי המכס להיערך באופן מיוחדת. יש יוצא דופן אחד - אמזון. מספר החבילות הגדול, המגיע מאתר מכירת הספרים הפופולרי, הביא את אנשי המכס לפנות למנהליו על מנת למצוא סידור שימנע מהם את הצורך לפתוח חבילות רבות כל כך.

"חיפשנו דרך להעביר את החבילות ל`מסלול הירוק`", מספרת דוברת המכס, עידית לב-זרחיה, המדווחת על כאלף חבילות שהוזמנו דרך האינטרנט, המגיעות לארץ בכל יום.

כן, כמו בשדה התעופה, עורכים בודקי המכס בדיקות מדגמיות לחבילות, על מנת לוודא שתכולתן זהה למוצהר עליהן. "יש לנו הסדר עם אמזון, לפיו הם מיידעים אותנו לגבי תכולת החבילות", מספרת לב-זרחיה. על כל חבילה שנשלחת לישראל מדביקים באמזון מדבקה עם ברקוד, ובמקביל שולחים למכס את הפרטים לגבי תכולת אותה חבילה. לב-זרחיה מדגישה כי הפרטים אינם כוללים את שמות הכותרים, אלא רק את מספר הספרים, או הדיסקים, ואת שוויים הכספי. כאשר נוחתת החבילה בישראל, מעבירים אותה בקורא הקוד, ובאמצעות תוכנה שפותחה במיוחד נפלטת רשימת התכולה, או במילים פשוטות - פותחים את החבילה ומשאירים אותה סגורה.

האם יש סדקים בחומת המגן של המכס על הקופה הציבורית? רשמית, כמעט ולא. "מבחינתנו", אומרת לב-זרחיה, "אם הוצהר הערך האמיתי והתכולה האמיתית של החבילה, אין בעיה". עם זאת, לפני מספר שבועות סוכל ניסיון להברחת סיגריות, אשר הוטמנו בחבילות שנכתב עליהן כי הן מכילות ספרים, הפטורים ממכס, כאמור. סיגריות, אגב, חייבות בבלו (מכס על מוצרי טבק,משקאות אלכוהוליים ובשמים) מהשקל הראשון.

באתר האינטרנט של אגף המע"מ והמכס ניתן למצוא הסבר מפורט על כללי יבוא דואר חבילות, חובות המכס (למרות שכתוב שם זכויות), הקו האדום למלשינים, וכמובן, קישורים לאתרי מכס מן העולם וכן הזמנה למוזיאון המסים בירושלים. אבל החלק המעניין הוא המחשבונים.
 
אנשי המכס יצרו באתרם רשימה (מרשימה ויסודית, חשוב לציין) של מוצרי יבוא שונים בצמוד לסך המס המוטל עליהם. לדוגמה, מחשב ביתי: יש לשלם מע"מ בלבד, ללא מכס. (מס ערך מוסף, שהוא מס על הצריכה, מוטל גם על מוצרים תוצרת הארץ). מחשב Acer, מדגם/P233MMX /2.1GB /32MB , עולה 594 דולר, ולכן סך המע"מ עליו יהיה 101 דולר (ועוד 7 דולר, עם עליית המע"מ הצפויה). באופן דומה, פטיפון חייב ב-%70 מס, וגם אז, מסתבר, אנשי המכס קובעים כמה הוא עולה (350$). מי שמתכננן להזמין מקררים מחו"ל - מעשה שעשוי להתברר ככדאי לא פעם, אם יש לכם גב מספיק חזק כדי לסחוב אותם מהדואר - עשוי ללמוד הרבה מביקור באתר הזה. מה גם, שזו חווית קניות תיאורטית בפני עצמה (הוסף פריט, מחק סל קניות, חשב סה"כ). רק הערה אחת לאנשי האגף - רצוי לתת את הדעת לעובדה שהגיעו לעולם מחשבים מתקדמים מעט יותר מפנטיום .2 עגלה כבר יש לנו.

חשוב לשים לב לכלל נוסף: סכום המסים על מוצר שערכו עד אלף דולר עשוי להשתנות אם מייבאים עמו מוצרים נוספים שערכם הכולל עולה על סכום זה.

עיסקה אלקטרונית לא יצאה לפועל? קיבלתם שירות יוצא דופן? הסחורה הגיעה פגומה? גיליתם מוצר חדש, מבצע חד-פעמי או כל דבר אחר שאפשר להעמיס על העגלה? כתבו לנו, השאירו הודעה במנגנון התגובות או בואו לדבר על זה בפורום הצרכנות של נענע
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by