ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
העתיד של המולטימדיה כבר כאן: DivX 

העתיד של המולטימדיה כבר כאן: DivX

 
 
דורון טילמן

טעימה מיכולותיו של DivX, פורמט המולטימדיה החדש. בנוסף - מדריך מפורט להכנת סרט DivX ביתי. וגם עדכוני וירוסים והשאלות שלכם

 
 
 
 
 
 
 
 
 

חדר ניתוח: DivX - משפחת ה-DVD מתרחבת

 
את משפחת ה-DVD כבר יצא לנו להכיר. היום נכיר את הבן הצעיר והמוכשר, אם כי הבעייתי מעט, שבמשפחהDivX :. ה-DivX נוצר כמענה לצורך הגובר בהעברת כמויות עצומות של מידע מולטימדיה - צליל ושמע.

חלק מהפורמטים השונים של דחיסה וידאו ואודיו נוצרו ע"י MPEG (Moving Pictures Experts Group), שהיא קבוצת אנשים בארגון הסטנדרטים העולמיISO :.

הסטנדרט הראשון - MPEG-1 (עליו מבוסס גם MP3) - נוצר בסוף שנות השמונים. גם תקן VCD (Video CD) משתמש בסטנדרט זה. לאחר מכן הגיע MPEG-2, שהוא פורמט הדחיסה בו משתמשים ב-DVD (וגם ב-SVCD).
 
 
Mpeg-4, שהוא היצירה האחרונה שלהם, נועד לשימוש עבור וידאו זורם דרך האינטרנט (Video Stream). הפורמט החדש מספק יכולות דחיסה טובות הרבה יותר, דבר שדרבן חברות ואנשים ליצור טכנולוגיות אשר מנצלות את הפוטנציאל העצום שטמון בו. כך נוצר ה-ASF של מיקרוסופט (שסיפק איכות טובה והגנה על זכויות יוצרים, אבל לא היה ניתן לבצע עליו עריכה, בלי לעבור על החוק כמובן), ו-DivX (שעבר תהפוכות ושינויים במהלך הזמן).

כל טכנולוגיות הדחיסה הללו, בשילוב עם מעבדים מהירים ודיסקים זולים לצריבה, גרמו לכך שניתן למצוא היום באינטרנט, או סתם להעתיק מחברים, את מיטב הסרטים החדשים (ספיידרמן ומלחמת הכוכבים 2), ומבלי לשלם פרוטה. וגם ליצור עותק עמיד של סרטים שצלמתם במסרטת 8מ"מ ישנה.

זה המקום לדבר על חוקיות הנושא: מותר ליצור עותק לצורכי גיבוי של סרט, במידה והסרט נרכש באופן חוקי, והגיבוי אינו מועבר לגורמים אחרים.
פריצת הקידוד של סרטי DVD אינה חוקית. דיון בהיבטיה והתפתחותה אפשר למצוא כאן.
 

ועכשיו לחלק המעניין - יצירת סרטים

 
באופן כללי ניתן לקחת כל סרט מכל מקור (ממסרטה ישנה, דרך קלטת וידאו ועד DVD) ולהמירו לכל פורמט דיגיטלי, הכל בהתאם לצרכים. בצורה דומה ניתן לבצע המרה גם לפס הקול, להוסיף כתוביות ותפריטים וכדומה.

1) Ripping של DVD - מדובר בתהליך (שנוי במחלוקת לגבי חוקיותו) בו מועבר המידע השמור על הדיסק לדיסק הקשיח. לא ניתן לבצע את התהליך על ידי העתקה פשוטה עקב ההגנה שמותקנת על ה-DVD.

2) לכידת וידאו (Video Capture) - במידה ואתם רוצים ליצור עותק דיגיטלי של קלטת וידאו, או תוכנית טלוויזיה, יהיה עליכם להיעזר בכרטיס טלוויזיה/וידאו בעל כניסה לאות וידאו.

3) המרה (Conversion) - בתהליך זה לוקחים את המידע השמור בפורמט אחד, ומעבירים אותו לאחר (דבר שיכול לקחת מספר לא קטן של שעות). כאן יהיה צורך בהגדרות של תוכנת ההמרה (רזולוציית הסרט, למשל) וה-Codec. כאן גם תצטרכו לבחור ולהגדיר כיצד תמירו את פס הקול (מ-AC3 ל-MP3 למשל).
 
 
 
לא ניכנס לחישובי ה-Bitrate, כי לשם כך יש גם מחשבונים. ורק נזכיר, כי קובץ AVI מוגבל לגודל של עד 4GB, בניגוד לקובץ (עם סיומת) DivX.

תהליך נוסף הקשור להמרה הוא FrameServing הוא נועד לאפשר לתוכנת הקידוד (המבצעת את ההמרה עצמה) לקרוא את הקובץ המקורי.
נציין כי מכיוון שמדובר בדחיסה, לפעמים יש יתרון הפעולה בשני מעברים (2 Pass Encoding), שמשפרת את האיזון בין איכות לגודל.
 
 
4) עריכה ועיבוד - כעת נעבור לשלבים האחרונים לפני צריבת הסרט. כאן ייתכן ותרצו לחלק את הקובץ למספר דיסקים, או לסנכרן בין פס הקול לתמונה. עוד אפשרות היא להוסיף פרקים (Chapters, כמו ב-DVD).
במקרים מסוימים ייתכן ותרצו להשתמש בפילטרים על הסרט, כדי לתקן כל מיני עיוותי תמונה.

5) צריבה (Authoring ו-Burning) - זהו השלב בו אתם מכינים את הסרט השלם לצריבה. במידה ושמרתם אותו בתור DivX, התהליך דומה לצריבת דיסק מכל פורמט אחר. אם בחרתם לשמור אותו בפורמט שיאפשר צפייה גם בנגן חיצוני ((S)VCD), וגם יאפשר שימוש בתפריטים ופרקים, יהיה עליכם להגדיר זאת בתוכנת הצריבה.
 
סרטכם מוכן. בנוסף, תוכלו גם להוסיף כתוביות, ולדאוג שעוצמת הקול לא תקפוץ (Normalize) והכי חשוב, לצפות בסרט.

ויש גם בונוס לדוברי עברית:
מדריך להפיכת DVD ל-DivX
ועוד כמה מדריכים בתחומי ההמרות.
 

וירוסים ואבטחה

זה נראה כאילו רק אתמול סיפקו לנו החבר`ה הטובים של מיקרוסופט עדכון לכל הפרצות שנתגלו בדפדפן Internet Explorer, אבל למעשה זה היה בסוף מרץ.
עקב כך ובהתאם לזאת מגיע עדכון אבטחה מצטבר חדש, שנועד להחליף ולשפר את קודמו עם 6 פרצות חדשות שנסתמו, ביניהן גם:
- הפעלת סקריפטים על המחשב מרחוק.
- צפייה במידע המאוכסן במחשב, שעלול לכלול גם מידע אישי עליכם.
- אתר יכול ליצור עוגית (Cookie) שתאפשר לו לצפות בתוכן של קבצי עוגית של אתרים אחרים.
העדכון מיועד לדפדפן בגרסאות 5.01, 5.5 ו6.0- וכמובן יש להתאימו לשפת הדפדפן שלכם בעמוד ההורדה.
 

לכל שאלה תשובה

יש לי דפדפן אינטרנט אקספלורר ובשלב מסוים רציתי למחוק את קבצי האינטרנט הזמניים. ניגשתי לתפריט Tools ושם ל-Internet Options אבל החלון לא נפתח וקיבלתי הודעת שגיאה בנוגע ל-Restriction in affect. מה עושים?

הבעיה נובעת ממחסור בקובץ של לוח הבקרה או מערך שגוי המצוי ב-Registry. הוראות לפתרון הבעיה ניתן למצוא כאן.


אני בונה אתר אינטרנט ורציתי להשתמש בפונט שלא היה לי במחשב, אבל כשבאתי להתקין אותו דרך Fonts בלוח הבקרה, לא הייתה שם אפשרות של Install New Font. יש דרך להתקין אותו בלי האופציה הזאת?

בעיה זו מוכרת ומופיעה בחלונות, החל מגרסת 95 ועד 2000, בגלל הגדרת Attribute שגויה בתיקיית הגופנים, או מחסור/פגם בשני קבצי מערכת. באתר מיקרוסופט מצוי הפתרון המלא.


בזמן האחרון הדפדפן שלי לא שואל אותי איפה לשמור קבצים שאני רוצה להוריד. הוא מוריד אותם, אבל אני לא יודע לאן, ומה קרה להם.

הגורם לבעיה הוא ביטול האפשרות שמגדירה לדפדפן לשאול היכן לשמור סוגי קבצים שונים. הקבצים אכן יורדים ונשמרים בתיקייה ``Temporary Internet Files``, אבל כמובן שתוכל לבחור היכן לשמור כל קובץ בפני עצמו כפי שמתואר כאן.
 
כמו תמיד, אל תשכחו לבקר בפורום התמיכה ובאתר Netsupport, או שלחו את שאלותיכם אלינו בדואר אלקטרוני.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by