ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
ידידינו הקטנטנים 

ידידינו הקטנטנים

 
 
דורון טילמן

הם קטנים, מעוצבים, מי יותר ומי פחות, נכנסים לכיס, נאמר זאת שוב - מי יותר ומי פחות. אפשר לשחק איתם, אבל גם לבצע משימות רציניות. ספיישל מחשבי כף יד

 
 
 
 
 
 
 
 
 
פעם היו אלה הטלפונים שגרמו לנו להביט בערגה לעבר אותם נבחרים שזכו לדבר עם בן משפחה או ידיד בעודם יושבים להם בנחת בביתם, בעוד אנחנו נאלצים לשלוח את המשרתת עם פתק, או להכניס מכתב לבקבוק, במקרים קיצוניים. היום אלה מחשבי כף היד/סייענים דיגיטליים (PDA/PIM), המתפקדים כמעוררי הקנאה הרשמיים.
במדור זה נסקור את משפחת הקטנטנים הרחבה והמגוונת ואת יישומיה הבסיסיים – החל ממשחקים וכלה ביישומים משרד מתקדמים.
 

תכירו את המשפחה

הבן הבכור, הצעירים מחזירים פייט. פאלם
 הבן הבכור, הצעירים מחזירים פייט. פאלם   
מחשבי כף יד מחולקים לשני סוגים עיקריים: מחשבים המבוססים על מערכת ההפעלה Palm, ומחשבים הנקראים Pocket PC ומבוססים על מערכת Windows CE, שהיא למעשה גרסה מוקטנת של חלונות מבית מיקרוסופט.

מחשבי ה-Palm, של חברה בעלת אותו שם, מצטיינים בפשטות בהפעלה שלהם, בחיי סוללה ארוכים במיוחד (של עד כמה שבועות) ומחיר זול. אבל איכות התצוגה שלהם נמוכה (בדגמים הבסיסיים מסך שחור לבן/אפור ברזולוציה של 160*160). כמות הזיכרון הפנימי מוגבלת לכ16- מגהבייט ומהירות המעבד נמוכה. אפשרויות ההרחבה הנפוצות הן של זיכרון בלבד, באמצעות חריץ בודד (פרט לדגם אחד) בתקן Compact Flash ו-SD.
מחשבי הפאלם מיוצרים גם על ידי חברות אחרות כמו Handspring ,Casio (הנמצאת בבעלות סוני), ו-HandEra.
 
הזר המסתורי, כדאי להכיר. קאסיופיאה
 הזר המסתורי, כדאי להכיר. קאסיופיאה   
בעוד מחשבי הפאלם מיועדים למשתמש הפשוט, מחשבי ה-Pocket PC (PPC) מציגים יכולות קרובות מאוד למחשב השולחני, כולל אפשרויות מולטימדיה כמו האזנה למוזיקה, אחסנת תמונות ואפילו צפייה בסרטים על גבי מסך צבעוני בעל רזולוציה של 320*240. אפשרויות ההרחבה רבות גם הן וכוללות GPS, מודם, כרטיסי רשת, מצלמות דיגיטליות ועוד. למרות כמות הזיכרון הגדולה (יחסית) שלהם, ניתן לסחוט עוד קצת ע"י ניהול זיכרון או מחיקת קבצים של אופיס.

החסרונות העיקריים של ה-PPC הוא מחירם הגבוה וחיי סוללה קצרים - בסביבות 12 שעות.
 
 

מה אפשר לעשות איתם?

 
למרות שמדובר במחשבים יעודיים, בעלי מערכו הפעלה פשוטה ויעילה עדיין ייתכן ותתקלו במצב בו המחשב יתקע (בדיוק כמו במחשב רגיל).
במקרה שכזה תאלצו לבצע אתחול/איפוס (Reset). חוק התמורה הידוע לשמצה פועל גם כאן - איפוס קל לא יפגע במידע, אך לא מבטיח תוצאות. האיפוס הקיצוני אמנם יחזיר את המחשב לתפקוד תקין, אבל ימחק את כל המידע בדרך. כאן תמצאו הוראות לאתחול לכמה סוגי מחשבים: פאלם, Visor ו-iPAQ.

הזנת המידע למחשב נעשית, ברוב המקרים, באמצעות מסך מגע וזיהוי כתב יד. במידה והמסך לא קולט את העט במקום הנכון יהיה עליכם לבצע דיגיטציה.
אם תרצו, תוכלו גם לרכוש מקלדת מתקפלת, אשר ניתן לחבר לחריץ הרחבה, במידה וקיים כזה. אפשרות נוספת היא להשתמש במקלדת המחשב השולחני דרך עריסת הסנכרון.
 

משלוח וקבלת מידע

מיקרוסופט מנסים לתפוס עוד נתח שוק
 מיקרוסופט מנסים לתפוס עוד נתח שוק   
העברת המידע בין מחשב כף היד לבין המחשב השולחני נקראת סנכרון. HotSync בפאלמית ו-ActiveSync ב-PPC. הסנכרון היא אחד הכלים החזקים ביותר בכל עולם מחשבי כף היד, באמצעותו מתקבל עותק שלם של המידע בשני המחשבים, ללא תלות בסוג המידע. התהליך נעשה באמצעות עריסה (Cradle), שמשמשת גם לטעינה, המחוברת למחשב באמצעות חיבור טורי או .USB דגמים מסוימים של PPC מגיעים עם חיבור פנימי של USB, כך שהם אינם זקוקים לעריסה.

דרכים נוספות להעברת מידע היא באמצעות יציאת אינפרא אדום (IR), המשמשת בין היתר כאמצעי תקשורת לטלפונים סלולריים ומחשבי כף יד אחרים. יחד עם תוכנה מתאימה תוכלו להפוך באמצעותה את המחשב לשלט רחוק. באמצעות כרטיסי הרכבה ניתן גם להשתמש בתקן אלחוטי לרשתות וגם ב-BlueTooth.

תוכנות ומשחקים

הפופולריות של ה-PDA הביאה לפריחה בענפי התוכנות והמשחקים שנכתבו עבורם. אם אלה משחקים ותוכנות שנכתבו במקור ל-PC ועברו המרה, ואם אלה משחקים יעודיים לשוק זה. את מסע ההורדות לפאלם אתם יכולים להתחיל בפרה-פרה, ועבור PPC באתר Download.com.
 

חיבור לאינטרנט

הילכו שניים בלתי אם נועדו?
 הילכו שניים בלתי אם נועדו?    
מרבית אמצעי הגישה לאינטרנט זמינים גם עבור מחשבי כף היד. החל מגלישה לאתרים וקריאת דואר אלקטרוני (אולי ב-PPC) ועד לשימוש ב-ICQ.

החיבור לאינטרנט נעשה על ידי חיבור המחשב למודם. ישנם מחשבי כף יד המכילים מודם סלולארי פנימי, ולאחרים אפשר לחבר מודם דרך כרטיסי ההרחבה. אפשרות אחרת היא להשתמש במודם של המחשב השולחני ולגלוש דרך העריסה, או על ידי חיבור (באמצעות כבל או תקשורת IR) לטלפון סלולארי בעל מודם פנימי.

פתרון החיבור האפקטיווי ביותר לאינטרנט הוא מודם סלולארי, המאפשר גישה לאתרים ודואר, בכל מקום בו יש קליטה. המידע המובא כאן מבוסס על מידע עדכני למדי מאתרי החברות ומתייחס ברוב המקרים לגלישה המתבצעת דרך רשת החברה הסלולארית.

סלקום מאפשרת חיבור במהירות של 19.2Kbps על ידי רכישת מודם סלולארי המתחבר לפאלם V/Vx בלבד.

אורנג` מאפשרת שימוש במודם הפנימי הקיים בחלק מהטלפונים והמתחבר למחשב באמצעות חיבור אינפרא אדום. אפשרות נוספת היא להשתמש במודם מסוג PCMCIA המתחבר למחשבי iPAQ. מהירות הגלישה היא עד 43.2Kbps.

באמצעות שימוש במכשירי פלאפון הכוללים מודם פנימי, חברת פלאפון מאפשרת לגלוש על ידי חיבור המחשב באמצעות כבל מיוחד או אינפרא אדום. המהירות המוצעת היא של 14.4Kbps ובעתיד גם .64Kbps

מירס מאפשרת את הפיכת מכשיר הפאלם V/Vx לטלפון סלולארי באמצעות מתאם מיוחד הכולל מודם. חיבור הרשת של מירס מאפשר גלישה במהירות של עד 96Kbps וחיבור ישיר לספק האינטרנט מאפשר גלישה במהירות של 19.2Kbps.
 
אם רכשתם מודם ואתם נתקלים בבעיות, הנה שני פתרונות נבחרים; אחד ל-Cassiopeia והשני לפאלם.

היריעה קצרה מלהכיל את כל המידע על אותם מחשבים קטנים, ולכן לפניכם מספר מקומות נבחרים לקבלת הרבה מידע על חדשות, חומרה, תוכנה, בעיות ופתרונות:
מדור מחשבי כף יד באתר Netsupport
פורום פאלם פיילוט בנענע
פאלמי
 
כמו תמיד, אל תשכחו לבקר בפורום התמיכה ובאתר Netsupport, או שלחו את שאלותיכם אלינו בדואר אלקטרוני.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by