ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
האקונומיקה של הנשמה 

האקונומיקה של הנשמה

 
 
דביר וולק

דביר וולק על איסור רחצה לשם תענוג, ועל האפקט המזכך של הים

 
 
 
 
 
 
 
 
 
איור מחשב: דביר וולק
 איור מחשב: דביר וולק   
יש שני דברים שמצליחים להפתיע אותי מחדש, בכל פעם שאני הולך לים. האחד, כמובן, הוא עד כמה הוא מלוח וצורב. והשני - עד כמה יש לו אפקט מטהר. כשחושבים על זה מהזווית הזו, הים הוא קצת כמו האקונומיקה של הנשמה. מעלים את הכתמים, מלבין את הצלקות, ומחטא את הזיהומים.

אני לא יודע מה אתכם, ובטח יסלחו לי כל מי שגרים, אהם, באזורים שבתחזית אוהבים לכנות "פנים הארץ" - אבל בשבילי, מינימום של פעם בשבוע (בדרך כלל שישי אחרי הצהריים) בחוף, הוא הכרח לשמירת שפיות מינימלית. כמו עשרה טיפולים אצל פסיכולוג, באחריות.
 
האמת, קשה לשים את האצבע על הסיבה המדויקת שבגללה יש לים השפעה כל כך מזככת עלינו. אבל כמו שמתכנתים אוהבים תמיד להגיד: זה עובד? אז תעזוב את זה. פעם בערוץ שמונה היה סרט שהציגו בו תיאוריה לפיה מיד אחרי שירדנו מהעצים, בילינו כמה מיליוני שנים על שפת הים. אולי בגלל זה אתה תמיד מרגיש קצת כאילו חזרת הביתה כשאתה נכנס למים. כאילו אתה שוב אתה במובן הראשוני ביותר.

מצד שני, אולי לצוף במי מלח חמימים זה פשוט כל כך דומה לחזרה לרחם (פרויד אמר את זה, לא?), שאתה לא יכול שלא להרגיש במקום הטבעי שלך. לכבוד כיפור אתם תסלחו לי על הפסיכולוגיזם.

וגם יכול להיות שזה קשור בעובדה שרק בים אנחנו מסוגלים להתנקות באמת, מכל הבחינות. אנחנו מורידים מעלינו את כל הקליפות החיצוניות, נשארים כמעט ערומים (ניסיתם פעם לנחש אם האיש בבגד ים לידכם הוא מנהל בנק או בעל מכולת? תודו שזה לא הכי קל). לא מסתירים כלום מצד אחד, אבל הופכים כמעט לשקופים מצד שני. פתאום אין מה להסתיר. אין על מה לחשוב. כל הבעיות נעלמות בבת אחת ונמסות בחמימות המלוחה שעוטפת אותנו.

ניסיתם פעם לחשוב על מועד שכר הדירה המתקרב או על הבוס בעבודה כשאתם צפים חסרי תנועה בתוך המים? אי אפשר. ניסיתם להיות ציניים כשאתם שוכבים על החול, המלח מתקשה לכם על העור בצריבה קלה, ורחש הגלים (תסלחו לי על הביטוי) הוא כמעט הרעש היחיד בסביבה? קשה, קשה מאוד. ולא רק הבעיות נעלמות. גם הזמן. אין עבר מטריד ואין עתיד מעיק, יש רק את הכאן, ואת העכשיו, ואת המים ואת המלח.

בגלל כל אלה, יש אולי משהו קצת לא הגיוני באיסור הזה, לא להתרחץ לשם תענוג. בלי אמבטיות קצף? את זה אני עוד יכול להבין. אבל אם אתם בעניין של היטהרות אמיתית מכל החטאים שלכם - ולא משנה אם אתם צמים או לא - אין ספק שכמה שעות בים ביום כיפור, בכלל לא היו מזיקות. בינינו, הרי מה כבר יש לכם לעשות ביום כיפור חוץ מללכת לים? לגלוש באינטרנט?
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by