ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
הפעילות שלנו לא חוקית? הפעילות של שרון לא חוקית! 

הפעילות שלנו לא חוקית? הפעילות של שרון לא חוקית!

 
 
עידו קינן

"הקולקטיב האלקטרו-היפי" הוא קבוצת אנשים עם ערכים. כאשר הם נתקלים בארגון שאינו מסכים עם הערכים האלה, כמו ארגון הסחר העולמי, הם תוקפים את אתר האינטרנט שלו. לפני כשבועיים הקולקטיב תקף את אתרי האינטרנט של ממשלת ישראל. בראיון לחיים ברשת מסביר דובר הארגון כי התקיפה התבצעה ממניעי אהבה, שלום ואחווה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
האקרים, אבל לא קראקרים. הקולקטיב האלקטרו-היפי
 האקרים, אבל לא קראקרים. הקולקטיב האלקטרו-היפי   
"הכלים שלנו יהיו יעילים רק אם יהיה בסיס תמיכה רחב בפעולה בקרב קהילת האינטרנט", דברי פול מובס, אחד ממייסדי קבוצת ההאקטיביסטים "הקולקטיב האלקטרו-היפי", שיזמה פעולה אינטרנטית להפלת אתרי ממשל ישראליים בסוף אפריל. מובס, יועץ עצמאי לענייני קמפיינים ומחשבים, מתואר באתר הקולקטיב כמי שמהווה את "הקשר ה`ציבורי` של עבודת הקולקטיב". בראיון אימייל לחיים ברשת הוא מצדיק את הפעולה, מכחיש שהיא בלתי חוקית ומסביר כי היא התבצעה ממניעי אהבה, שלום ואחווה.

ההתקפה האמורה החלה ביום חמישי, ה-25 באפריל. היא כוונה נגד מספר אתרי ממשל, שמתארחים על חוות השרתים הממשלתית תהיל"ה. מנהל תהיל"ה, בועז דולב, אישר כי התקיפה אכן גרמה להאטה בכניסה לאתרים, ונוטרלה תוך מספר שעות.
 

שלום, אהבה ושיתוף פעולה? זה אנחנו

עם זאת, אנשי הקולקטיב מעדיפים להגדיר עצמם כ"האק-טיביסטים" (hacktivists), שילוב של המילים "האקרים" ו"אקטיביסטים". זוהי תת-קבוצה נוספת במשפחת ההאקרים הגדולה והצבעונית (והמסוכסכת לא אחת). את ההאקטיביסטים הטכנולוגיה לא ממש מעניינת, אלא השימוש בה לצורך ביטוי עמדות פוליטיות, בדרך כלל שמאלניות-רדיקליות-סביבתיות. גם שמם של החברים האלקטרו-היפים מזהה אותם עם ההאקטיביסטים - אידיאולוגיה היפית שממומשת באמצעים אלקטרוניים.

הקולקטיב, שהוקם בשנת 1999, מתואר באתרו כ"אוסף של אינדיבידואלים עם עניין בעריכת קמפיינים בקרב קהילות" תוך שימוש בסייברספייס, שאינו מוגבל רק לאינטרנט, אלא מורכב מ"כל המדיומים האלקטרוניים המחוברים שמאפשרים הפצה של מידע וקניין רוחני: טלפונים, מכשירי פקס, טכנולוגית המידע, רדיו, והאינטרנט".

הפעולה הראשונה של הקולקטיב הייתה "שביתת שבת וירטואלית" שהפילה את אתר ה-WTO (ארגון הסחר העולמי) בעת שזה התכנס בסיאטל, בשנת .1999 אם בשביתת שבת רגילה חוסמים גישה למקום מסוים (למשל, בניין הכינוס), אז בשביתת שבת וירטואלית הגולשים חוסמים את הגישה לאתר.
 

פושעים? מה פתאום

התקפה אישית על שרון. ממשלת ישראל שוקלת להגיש תלונה
 התקפה אישית על שרון. ממשלת ישראל שוקלת להגיש תלונה   
בהתייחס לפעולה נגד אתרי הממשל של ישראל, אמר מובס: "זו אינה `התקפה`. זוהי מחאה. אין פעולה סמויה. כל מי שלוקח חלק בפעולה עשוי להיות מתועד (logged) על ידי מדינת ישראל. אף כתובת אינטרנט אינה מזויפת או מתחזה לכתובת אחרת כחלק מהפעולה. היא פתוחה ולוקחת אחריות".

האם קריאה להאטה או מניעת גישה לאתרים אינה מעשה בלתי חוקי, כאשר היא פוגעת בתפקוד הרגיל שלהם?

"לא, זו לא עבירה פלילית. אתה מבלבל קראקינג עם האק-טיביזם. זה לא כולל כל ניסיון לפרוץ או לעקוף את מערכות ההגנה של אתר. לכן זה לא בלתי חוקי. הפעולה הזאת אינה בלתי חוקית בבריטניה, ארה"ב וכמעט כל המדינות המערביות שאני יכול לחשוב עליהן. למעשה, המדינות היחידות שאני מכיר, בהן פעולה כזאת היא בלתי חוקית, הן מיאנמר וסין".

דולב אמר לנו, שנשקלת "הגשה של תלונה רשמית לספקי האינטרנט באנגליה". אולם מובס גורס, שלא בטוח שתלונה כזאת תעזור לישראל: "זה נתון לוויכוח אם הממשלה הישראלית תוכל להגיש צו מניעה אזרחי נגדנו בבתי המשפט של בריטניה כדי להפסיק את הפעולה. צו כזה יהיה חייב להוכיח נזק, דבר שבמקרה זה יהיה קשה לעשות בלי להיכנס לדיון על הבסיס לפעולה, ועל המדיניות הנוכחית של ממשלת ישראל בגדה המערבית ובעזה. אם הממשלה הישראלית רוצה ליזום צו מניעה דרך בתי המשפט הבריטיים, נשמח להשתתף בתהליך כדי לבסס את הבסיס החוקי של הפעולה.

"אתה צריך גם לשקול את החוקיות של הפעולות המעורבות. ישראל מחזיקה בגדה המערבית ובעזה בניגוד להחלטות האו"ם. אריאל שרון יזם פעולה צבאית בגדה המערבית בניגוד לדעה ה`רשמית` של רוב העולם. לפיכך בבריטניה, גם אם היתה זו פעולה לא חוקית, סביר שהיית יכול לזכות בתיק על בסיס כך שהפעולות שניסית לפרסם היו בעצמן בלתי חוקיות תחת החוק הבינלאומי. תביעות כאלה כבר התקיימו בבריטניה וזכו להצלחה, למשל כששלוש נשים גרמו לנזק של שלושה מיליון פאונד למטוס הוק, שעמד להימכר לאינדונזיה."
 
 

חופש הביטוי? אין דבר כזה

בדברי ההסבר לפעולה נכתב, שאחת ממטרות הפעולה היא "לסגור את מערכות המידע של ממשלת ישראל ואת מכונת היחצנות המקוונת של אריאל שרון".

האם הפעולה שלכם לא פוגעת בחופש הביטוי, ואם כן, האם זה לא נוגד את האידיאולוגיה והעקרונות שלכם?

"חופש ביטוי? למי בדיוק יש חופש ביטוי. לנו אין. לרוב האנשים אין. כיום, לאנשים שגרים בישראל ומתנגדים למלחמה, או לאנשים בגדה המערבית תחת עוצר, אין. חופש ביטוי הוא אשליה שאנשים רבים משתמשים בה כדי לפגוע בזכויות של אנשים אחרים.

"האתר שנגדו אנחנו פועלים, www.index.gov.il, הוא לא אתר מידע, הוא פורטל לאתרים אחרים בתוך הממשל הישראלי. לפיכך על ידי סגירת האתר, אתה לא חוסם את הגישה למידע, כי הוא יהיה זמין שירות מאתרים אחרים של הממשל הישראלי. בנוסף, למדנו את המערכת, והמערכות על אותה תת-רשת, בזהירות מירבית. לפיכך אנחנו בטוחים שלא רק שפעולותינו יתמקדו רק באתר הזה, אלא גם שתהיה השפעה מינימלית על ה-DNS והניתוב לרוב אתרי הממשל הישראלי".
 

אתרי טרור פלסטינים? לא נתקלתי בהם

הפעולה נגד ה-WTO הייתה פשוטה יחסית, בהתבססה על עמוד אינטרנט עם יישום Javascript, שדימה לחיצה מתמדת על כפתור הטעינה מחדש (Reload), כשכל טעינה שולחת לאתר בקשה למידע. מספר הבקשות בכל כניסה, שהוכפל במספר הנכנסים לעמוד, גרם בסופו של דבר להפלת האתר.

הפעולה נגד אתרי הממשל הישראליים היתה מתוחכמת יותר והתבססה על מספר כלים: עמוד אינטרנט זהה לזה ששימש נגד ה-WTO; ה-"Ariel Sharon ClogScript", שביצע, למעשה, את אותה פעולה, אך התחבר ישירות לאינטרנט ללא תיווך של דפדפן, ועל כן יעיל פי 10; וה-"Ariel Sharon Flooder", סקריפט Perl להצפת האתר בבקשות התחברות.

מובס: "למעשה, כדי לעשות מה שאנחנו עושים, אתה יכול לקחת את הכלים מספרי תיכנות. ההבדל הוא שבעוד שרבות מהתקפות `Denial of Service` שמתפרסמות, מתבצעות משרת אחד, הכלים שלנו מחייבים אלפי משתמשי אינטרנט אינדיבידואליים כדי להיות יעילים. אם הפעולה הזאת תסגור את www.index.gov.il, זה יקרה כי יותר מעשרת אלפים אנשים מרחבי העולם השתמשו בכלי בו זמנית. לפיכך, הכלים שלנו יהיו יעילים רק אם יהיה בסיס תמיכה רחב בפעולה בקרב קהילת האינטרנט".

האם תשקלו לספק להאקטיביסטים כלים לתקוף אתרים פלסטיניים, כמו למשל, אתרים של ארגוני טרור שיזמו מתקפות התאבדות על ישראל?

"שאלה טעונה מעט? אבל בתיאוריה, אין לנו בעיה עם זה תחת נסיבות מסוימות. אם תוכל להראות לי אתר שמעודד טרור, ושתומך בהפרה של זכויות אדם יסודיות של אנשים, אז כן - נספק כלים בשמחה. אבל אני לא מכיר כאלה. בכל מקרה, רוב האתרים הפלסטינים מנותקים כרגע, מה שהופך את הנקודה ללא רלוונטית מעט".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by