ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
שיהיה לכם צום קשה 

שיהיה לכם צום קשה

 
 
אורי קושניר

אורי קושניר, מנהל פורום אוכל, על איסור אכילה ושתייה ביום הכיפורים

 
 
 
 
 
 
 
 
 
איור מחשב: דביר וולק
 איור מחשב: דביר וולק   
לתת להדוניסט לכתוב על צום זה כמו...זה כמו...עולם הדימויים הדל שלי לא הפיק אפילו אנלוגיה אחת שתעביר את מידת הזרות השוררת ביני ובין התנזרות באשר היא. כשאני חושב על זה, מנות קרב רקובות היו קרוב לוודאי הסיבה לצום היחיד שלי אי פעם, וגם אם אני עוד מסוגל להבין צום משיקולים דיאטטיים, כזה שבא להחליף הנאה גסטרונומית בהנאה אסתטית (כהכנה להנאה מינית), הרי צום לשם עינוי הנפש הוא בבחינת מיסתורין מוחלט עבורי.

לא שאני לא מתעניין בצום עניין אנתרופולוגי, לא שלא חקרתי את העניין במהלך השנים תוך תשאול קרובים, חברים ומורים עד כדי ניג`וז, אבל התשובות שקיבלתי, לא רק שלא עזרו לי להבין, הן היו פשוט מעצבנות ואני סמוך ובטוח שהמשיבים לא חשבו עליהן אפילו פעם אחת מאז ילדותם שם הם אומנו לנהוג כך
 
"אני רוצה להוכיח לעצמי שאני יכול" - בין כל הקשיים הבעיות והמשברים שניצבים בפני מר ישראל ישראלי, בוחר ישראל להוכיח את יכולתו על ידי צום של 24 שעות.

לא טיפוס על האוורסט וגם לא על הקילימנג`רו, לא מסעות נועזים בג`ונגלים של דרום אמריקה, לא עיטורים שקיבל בקרב ואפילו לא הצלחה בעבודה נחשבים בעיניו כאתגר אמיץ ומחסן כמו צום של 24 שעות עם כל בית ישראל
כדי להפוך את האתגר למשמעותי יותר, מקפיד ישראל על בילד אפ של כמה עשרות כופתאות לפני הצום, רק כדי להדגיש את המשימה שבפתח ועל הרפיית מתח טלפונית ("אחי, היה קשה הצום השנה, מה?") אחרי הצום.

"לא תזיק לי דיאטה" - גם אתמול לא הייתה מזיקה לי, גם מחר לא, בעצם זאת המסורת הסמויה שמתחבאת לי בנשמה, אבל אני מפחדת להיראות טמבלית בעיני חברים שלי, שנהנים לספר איך הם עולים לצפון למנגל, כי בימים כתיקונם אני לא שומרת מסורת בכלל.

"צום מגדיל את הרוחניות" - סדנאות שתיקה, סדנאות צום, סדנאות "רוחניות" לסוגיהן, שהן כולן תולדה של השיעמום הרב שמכונה בטעות עידן חדש, נעשו נפוצות בשנים האחרונות. בעצם, אם אפשר לערוך פסטיבל ולהתפלל(ש) בו בבוץ לכבוד ראש השנה, מה רע בקצת צום ומדיטציה ביום כיפור?

"ככה נקבע בדת ובמסורת" - תשובה לא מאד נפוצה בחוג מכרי שאיתה איני יכול כלל להתווכח.

את התשובה הטובה מכולן שמעתי אתמול: "מביך אותי להגיד, אני חושבת שאם מישהי הייתה עונה לי את התשובה שלי הייתי חושבת שהיא מה זה אהבלה...".

אף לא אחת מהתשובות כבדות המשקל הללו מתייחסת להתענות הנפש, להרהורים והסתכלות פנימית או לצורך בכפרה על חטאי השנה. אף אחד (חוץ מהרוחניים, שהם תמיד ממוקדים) לא השיב שהצום עוזר לו להתמקד, או שהוא רואה צורך בהענשה עצמית וכולם, אבל באמת כולם, מברכים בברכת "צום קל" התמוהה, ברכה שנדמה לי שנוגדת מכל וכל את רעיון הצום.

וניפרד בברכת צום קשה ובילוי יום במחשבה על הסיבות לדברים שאנו עושים.

 
--------
כתבות נוספות במוסף יום הכיפורים:

הקסרקטין / יוני שדמי
איך זה שאישה / ריקי כהן
אפורים כשק / גדי שמשון
האקונומיקה של הנשמה / דביר וולק
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by