ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
הזיכרון חי ברשת 

הזיכרון חי ברשת

 
 
עידו קינן

מאות ביוגרפיות נוספו לאחרונה לאתר "יזכור", פרויקט ההנצחה הממלכתי לחללי מערכות ישראל. הממלכתיות של האתר היא הסיבה להחלטת מנהליו לא לאפשר דיון או תגובות של הגולשים לתכנים המתפרסמים באתר. הביטוי האישי יצטרך, כנראה, להתנקז לאתרי הזיכרון הפרטיים

 
 
 
 
 
 
 
 
 
"האתר הזה הוא של כל משפחה שכולה", נכתב במבוא לאתר ההנצחה "יזכור". "היא מוצאת בו את דמות יקירה, היא שותפה להנצחת הדמות האהובה, בפירוט וברגישות, בפני העם כולו, להכרה ולהוקרה". מאות ביוגרפיות של חללים נוספו השנה לאתר, שם הן מצטרפות למידע על למעלה מ-21 אלף חללי מערכות ישראל מאז שנת 1860, אז החלה יציאת היהודים מחוץ לחומות ירושלים העתיקה. אולם למרות הצהרות הפתיחות ושיתוף המשפחות השכולות והגולשים, האתר מקפיד להיות ממלכתי, ולא מאפשר הוספת כל ביטוי אישי.

האתר מאפשר לחפש במאגר החללים על פי שם פרטי או משפחה, שמות ההורים, ו\או שנת הנפילה. עמודי החללים מציגים את שמותיהם ופרטיהם האישיים - דרגה, חיל, תאריך הנפילה ומקום הקבורה. הביוגרפיות המצורפות לחלק מהשמות מציגות בקצרה את סיפור חייהם ונסיבות מותם, דבר שהופך את הרשימה הארוכה של שמות החיילים למעט יותר אישית. משרד הביטחון, המופקד על הנצחות החללים, מסר כי השנה נוספו לאתר למעלה מ-700 ביוגרפיות של חללי צה"ל, שנהרגו בין סוף אפריל 1993 לאמצע מאי 1997.

 
ממלכתיות בכל מחיר. אתר יזכור
 ממלכתיות בכל מחיר. אתר יזכור   
האתר מכיל גם שירי זיכרון, יישום בשם "יום השנה לנפילתם" - המציג את כל החללים שנהרגו בתאריך העברי הנוכחי, וארכיון של האיגרות השנתיות שנשלחו אל משפחות החללים מאז שנת 1952.
 

אנדרטה מקוונת

הנצחת החללים מתבצעת בדרכים רבות, ביניהן ספרים, תערוכות ואנדרטאות. האתר אמור לספק מימד נוסף, אינטראקטיבי, לתהליך ההנצחה הממלכתי, המנוכר מעט. אתר אינטרנט יכול להיות במה לדיון בנושאים הקשורים בזיכרון, מקום מפגש לדיאלוג ולדיון, או אפילו לתחושות של גולשים אודות בבואם להתעמת עם הנושא הכבד הזה.

אולם אתר יזכור לא מספק את כל אלה. אפשר לבקר בו, לקרוא את הטקסטים השונים, לעיין בביוגרפיות של הנופלים, אבל אין בו מקום להתבטא. אפילו כתובת אימייל לתגובות או הערות הוא אינו מספק.

לא קשה להבין את ההחלטה: פתיחת האתר לתגובות תביא בלי שום ספק לוויכוחים, נאצות וסתם תגובות הזויות ולא רלוונטיות, כפי שיודע כל מי שנכנס לפורומים או למדור התגובות לכתבות באינטרנט הישראלי. בנוסף, אפשר לשער שהאתר ימשוך גולשים מהעולם, שינצלו את הבמה להתקפות פוליטיות ולאומיות, שמקומן בפורומי האקטואליה והפוליטיקה, ולא באתר הזיכרון.

אתר זיכרון חד כיווני הוא לא הרבה יותר ממאגר נתונים ממוחשב, אבל אולי זה כנראה המחיר שצריך לשלם כדי לשמור על הממלכתיות שלו. המבקשים להנציח את יקיריהם בצורה יותר אישית, או לאפשר דיון בנושא, תמיד יכולים לפתוח אתר פרטי לשם כך. אתר "שער הזיכרון", שהוקם לזכרו של סמל נחום אלה, מסייע בבניית אתרים כאלה. המעוניינים לבנות אתר זיכרון מתבקשים להקליד את התוכן המבוקש בטופס מקוון, לשלוח תמונות באימייל, ואנשי "שער הזכרון" יבנו עבורם את האתר, כולל ספר אורחים, פורום וצ`ט.

אף שהשילוב בין ההנצחה והטכנולוגיה לא תמיד זורם חלק, הוא יוצר לעיתים רגעים חזקים. ניסיון לאתר את כל חללי שנת 2002 באתר יזכור מחזיר את התשובה הבאה: "המערכת איתרה מספר רב מאוד של שמות העונים לפרטי החיפוש שהוזנו. אין אפשרות להציג את כולם".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by