ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
המדריך השלם לDVD- במחשב 

המדריך השלם לDVD- במחשב

 
 
דורון טילמן

לראות בבית סרטים באיכות של קולנוע. לא יקר במיוחד וגם לא קשה מדי

 
 
 
 
 
 
 
 
 
כרטיס מפענח של .DVD לחומרה יש יתרונות
 כרטיס מפענח של .DVD לחומרה יש יתרונות   
פעם, אם רצינו לראות סרט, היינו נאלצים לכתת רגלינו לקולנוע השכונתי, לקנות כרטיס (בלי מקומות שמורים) ולשבת שעתיים על כסאות עץ לא נוחים. אבל כיום, בהשקעה קטנה יחסית, ניתן ליהנות מסרט באיכות תמונה ושמע מעולים דרך המחשב, באמצעות המצאה מצוינת בשם DVD.

ה- DVD, בניגוד לדיסקים הרגילים של מוזיקה ומשחקים, מאופיין בקיבולת מידע גדולה במיוחד. לטכנולוגית DVD יש שני יתרונות משמעותיים: ראשית, המידע נשמר בצפיפות גבוהה יותר, ובנוסף, הוא נשמר במספר שכבות על גבי ה DVD - ומשני צדדיו. כך מתקבלת קיבולת של 4.7 עד 17 גיגהבייט (לעומת 650-900 מגהבייט בתקליטור רגיל). כמות המידע הגדולה מאפשרת לכלול בכל DVD סרטים באיכות תמונה גבוהה, זוויות צילום שונות, דיבוב וכתוביות במספר שפות, צליל היקפי דיגיטלי ועוד.
 

DVD במחשב - מה זה באמת

מפענח תוכנה של .DVD המתחרה מחזיר פייט
 מפענח תוכנה של .DVD המתחרה מחזיר פייט   
תנאי ייהרג ובל יעבור הוא כונן DVD המאפשר לקרוא את המידע על הדיסק (וגם מידע מדיסקים רגילים, צרובים ומוזיקה). אמנם כיום קיימים בשוק כוננים המאפשרים גם צריבה של DVD, אבל במאמר זה נתרכז בכונן לקריאה בלבד, או בשמו המקצועי DVD-ROM.

אם כן, ה DVD - קורא את המידע הצרוב, אך מכיוון שהוא מופיע בצורה גולמית, יש צורך ברכיב נוסף, הנקרא מפענח. תפקיד המפענח הוא לעבד את המידע הצרוב ולפתוח את מערכת ההצפנה של ה - DVD (CSS), אשר מונעת את העתקת הסרטים. המפענח יכול להיות רכיב חומרה או תוכנה מיוחדת.

מפענח חומרה הוא כרטיס הרחבה בעל ממשק PCI, אשר מבצע את כל הפעולות הדרושות ללא צורך במעבד חזק. הכרטיס מכיל עליו גם את היציאות השונות למסך המחשב והטלוויזיה, וכן יציאת S/PDIF (יציאת אודיו), המצריכה מגבר חיצוני או רמקולים מתאימים.

שניים מהכרטיסים הידועים בתחום הם כרטיס REALmagic Hollywood Plus של חברת Sigma וכרטיס DXR3 של Creative.

 
מפענח תוכנה, הידוע גם בשם נגן DVD (DVD Player), הוא תוכנת מחשב, אשר מבצעת את כל תהליך עיבוד המידע בעזרת המעבד וכרטיס הקול.
שימוש בתוכנה מצריך מחשב חזק יותר (מבחינת מהירות מעבד וכמות זיכרון), ולא תמיד מאפשר צפייה בסרט על גבי טלוויזיה (ראו ההתייחסות לMacrovision - להלן). לעומת זאת, תוכנה מאפשרת עדכון ושדרוג. מעבדים במהירות של 350MHZ יאפשרו צפייה ב-DVD ללא בעיות איטיות.

תוכנות נפוצות בתחום הן WinDVD ו - Power DVD השיתופיות, ו-Zoom player בעלת רשיון שימוש חופשי. עוד מידע עליהן ועל נגנים אחרים ניתן למצוא כאן.

רבים מכרטיסי המסך הנמכרים כיום מכילים שבב שעוזר בתהליך פענוח הDVD - (DVD Accelerated Hardware). חלקם גם מכיל יציאת טלוויזיה (TV-OUT) אשר תאפשר לצפות בסרט לא רק על מסך המחשב. שימוש בכרטיס מסך כזה, שהוא בעל ממשק AGP, יבטיח כי גם מחשב חלש יחסית יוכל להציג סרטים בעזרת מפענח תוכנה.

 
 

ועכשיו – אפשר סוף סוף לראות סרטים?

חילקו את העולם. אזורי שימוש של DVD
 חילקו את העולם. אזורי שימוש של DVD   
לא ממש, כי זהו הרגע שבו שיקולים מסחריים מתחילים להתערב בטכנולוגיה. אולפני הסרטים, האחראים על הפצתם לקולנוע ולצריכה ביתית, רצו למנוע מצב כי DVD יהיה ניתן לצפייה במדינה בה הסרט עדיין מופיע בבתי הקולנוע.

לשם כך חולק העולם לשישה אזורים גיאוגרפיים וכל סרט, כונן, ומפענח DVD מכילים קוד בהתאם לאזור בו נרכשו. כך, סרט שהופץ באזור 1 (ארה``ב) יהיה ניתן לצפייה רק במכשירים שנרכשו באותו אזור, ולא במדינה אחרת (אזור 2, למשל, בו נמצאת ישראל).

כדי לצפות בסרט מאזור 2, למשל, על הגדרות האזור של המפענח (תוכנה או חומרה), של כונן ה-DVD, ובמקרים מסוימים גם של מערכת ההפעלה עצמה, להיות תואמות לאזור זה .

תקנה מעט דרקונית זו אינה גורפת. קיימים תקליטורים מסוג Multiregion (או אזור 0) שניתנים לצפייה בכל נגן. כמו כן קיימים נגנים, אשר מתאימים את עצמם לאזור בו נוצר הדיסק, כך שניתן לצפות בסרטים מכל העולם (אלו בעיקר נגנים חיצוניים, המתחברים ישירות לטלוויזיה).
 
המערכת יודעת מאיפה הבאת את הסרט שלך
 המערכת יודעת מאיפה הבאת את הסרט שלך   
כונני DVD הנמכרים כיום מאפשרים בדרך כלל לשנות את אזור הצפייה מספר מוגבל של פעמים (5). לאחר מכן, הכונן ננעל וניתן לנגן בו רק DVD מהאזור האחרון שנוגן. שיטה זו נקראת RPC-2, לעומת שיטת RPC-1, בה היה ניתן לנגן סרטים מכל האזורים. שינוי האזור יכול להתבצע באופן ידני, באמצעות יישום המגיע עם הכונן, או באופן אוטומטי בעת הכנסת הסרט.

יצרנים מסוימים כללו גם אפשרות לביצוע אתחול (Reset) לכונן, המאפשר לשנות את האזור גם לאחר שהכונן ננעל על אזור מסוים. גם את האתחול ניתן לבצע מספר מוגבל של פעמים (על ידי היצרן או טכנאי מחשבים) ולאחריו הכונן ננעל באופן סופי ומוחלט. בדומה לכונן, גם במפענח עצמו (תוכנה או חומרה) תוכלו ברוב המקרים לשנות את הגדרות האזור מספר מוגבל של פעמים בלבד.

במידה ויש סתירה ברישום האזור בכונן או במפענח לא תוכלו לצפות בסרטים עד שתתבצע התאמה. אם אינכם בטוחים בהגדרות האזור של הכונן שברשותכם תוכלו להשתמש בתוכנה CDVDInfo, אשר מציגה את המידע הרלוונטי.
 

DVD בטלוויזיה. אפשר?

חשבת שאפשר להקליט? אז זהו, שלא
 חשבת שאפשר להקליט? אז זהו, שלא   
כדי להציג את הסרט על הטלוויזיה יש לשכפל את תצוגת המסך (Clone) של המחשב כאשר מציגים את הסרט במצב מסך מלא. חברת Nvidia קוראת לטכנולוגיה זו TwinView, ואילו אצל ATI היא נקראת Hydravision.

אולם, כדי למנוע יצירת עותקים של סרטי DVD באמצעות מכשיר וידאו, מצוידים מרבית כרטיסי המסך הכוללים חיבור לטלוויזיה (TV-Out) במנגנון בשם .Macrovision על טכנולוגית Macrovision תוכלו לקרוא כאן.

כאמור לעיל, ה - DVD מכיל מנגנון הגנה, המופעל בעת נסיון לחבר את יציאת הטלוויזיה לוידאו. עם נסיון ההפעלה, נשלח אות הגורם להפרעות בתצוגה או למניעתה בכלל. במקרים מסוימים ההגנה מופעלת למרות שכרטיס המסך מחובר ישירות לטלוויזיה. בנוסף, קיימים נגני DVD אשר לא יאפשרו לצפות בסרט כלל כאשר ההגנה לא הופעלה על ידי כרטיס המסך.
 
הקרנת סרט בטלוויזיה עלולה להיות בעייתית, עקב הבדלים בשיטות הקרנה בין קולנוע וטלוויזיה. מרבית הסרטים מקודדים עבור מסך קולנוע, הנקרא גם מסך רחב (Wide Screen) והינו בעל יחס גובה לרוחב של .16:9 מסכי מחשב וטלוויזיה, לעומת זאת, הם בעלי יחס ממוצע של .4:3 הבדל זה גורם להופעת פסים שחורים בחלקים העליון והתחתון של המסך.

על מנת לפתור, או לפחות להקטין, בעיה זו, יש לכוון את רזולוציית מסך המחשב ל800 :*600 , שהיא קרובה לרזולוציית הסרט (720*480 היא הטובה ביותר עבור סרטים בשיטת NTSC האמריקאית ואילו 720*576 תואמת את PAL האירופאית). אם מדובר בסרט בפורמט 16:9 Enhanced, רזולוציה של 1024*768 היא העדיפה. השינוי נעשה באמצעות בחירת ``Display`` מ``לוח הבקרה`` ולשונית ``Settings`` מתוכו. כמו כן, מומלץ להוריד את כמות הצבעים ל16bit - , אלא אם כן נתקלים בבעיה, ואז יש להשתמש ב32bit - .

עוד בעיות ופתרונות בחומרה ותוכנה ניתן למצוא כאן.

כמו תמיד, אל תשכחו לבקר בפורום התמיכה ובאתר Netsupport, או שלחו את שאלותיכם אלינו בדואר אלקטרוני.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by