ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
מורה נבוכים לרשתות 

מורה נבוכים לרשתות

 
 
דורון טילמן

רשת מחשבים ביתית היא דבר מועיל. המדריך המפורט שלפניכם הופך את הקמתה לעניין קל, ואולי אפילו מהנה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
תחבולתנות ושימוש-מחדש הם שני עקרונות חשובים המקיימים את הדבר הזה שנקרא הראש היהודי. כל המטבח האשכנזי הרי מבוסס על בישול-מחדש של אוכל שנשאר ביחד עם חלקי מזון שאף גוי לא רצה לקנות. זה לא סוד גדול שעולם המחשבים חב חוב גדול לראש היהודי הזה, וכך - הפעם נספר לכם למה רשת ביתית זה טוב, ואיך להרכיב רשת כזאת מחומרים שמצויים ב(כמעט) כל בית גיקי.
 

אז בשביל מה זה טוב?

שיתוף ספריות ברשת
 שיתוף ספריות ברשת   
חיבור מספר מחשבים ברשת יאפשר הפעלת יישומים רבים, הפועלים על המחשב המרכזי בלבד. הדוגמה הבולטת היא גלישה באינטרנט ללא חיבור ישיר, אלא דרך החיבור של המחשב המרכזי. אבל רשת מקומית אינה מוגבלת רק לחיבור לאינטרנט. ניתן להעביר דרכה קבצים במהירות, לשחק משחקי רשת (Quake למשל), להעביר מסמכים להדפסה ועוד.

במערכת ההפעלה חלונות 98 SE ובכל המערכות החדשות יותר קיים נוסף רכיב הנקרא ICS (Internet Connection Sharing) המאפשר גלישה, קבלת דואר וכל פעילות אחרת שניתן לבצע ברשת, בכל המחשבים המחוברים זה לזה דרך הרשת. גם אם ברשותכם חלונות ME, 2000, או חלונות XP תוכלו לשתף את החיבור באותה צורה.

אבל כמו במרבית המוצרים שלהם, גם במקרה זה מיקרוסופט לא המציאו את הגלגל וקיימות תוכנות רבות כמו Sygate , המאפשרות לשתף את החיבור לאינטרנט.
 
מתאם חיבור רשת USB
 מתאם חיבור רשת USB   
שימוש נפוץ נוסף לרשת תקשורת הוא העברת קבצים. הדבר נעשה על ידי הגדרת ספריות, ואפילו כוננים שלמים, כ-.Shared כך ניתן, למעשה, להשתמש בכונן דיסקטים המצוי במחשב הישן או לשמוע שירים ששמורים על דיסק או דיסק קשיח במחשב החדש.
את התיקיות ניתן להגדיר ל-"קריאה בלבד" (Read Only); כך, שכל מי שירצה יוכל לקרוא את הקבצים או להפעילם אבל לא לשנות או למחוק אותם, ואם תרצו תוכלו גם להעניק גישה מלאה (Full Access) לתוכן התיקייה, דבר שכן מאפשר מחיקה ושינוי הקבצים. ניתן גם להגדיר סיסמא עבור כל תיקיה כך שעל פי הסיסמא שיזין המשתמש תתאפשר גישה ברמה המתאימה.

יתרון השימוש בתוכנות אלו הוא שחלקן מכילות Firewall, המונע פריצה וחדירה למחשבים דרך האינטרנט. אם ברשותכם חלונות XP תוכלו להשתמש ב-Firewall הפנימי של מערכת ההפעלה. אם אין בתוכנה או במערכת ההפעלה שלכם שום אפשרות להגנה, כדאי מאוד להוריד ולהתקין תוכנת Firewall, במיוחד אם אתם מחוברים לאינטרנט עם ADSL או מודם כבלים.


 
 

ואיך עושים את זה?

 
אנשים רבים, ותתפלאו לגלות כמה רבים הם האנשים האלה, מחזיקים מחשבים לא פעילים בבית. בדרך כלל מדובר במחשבים מיושנים מעט, אשר בגלל קצב ההתפתחות המסחרר, גרמו למשתמשים לוותר עליהם לטובת גרסאות מרובות ג`יגה בייטים והרצים.

חיבור המחשבים המיושנים ברשת יאפשר להפיק מהם תועלת מרובה ואפשרויות חיבור המחשבים הן רבות ומגוונות. החל מחיבור כבל ישיר (מסוג Parallel או Serial), רשת תקשורת רגילה במהירויות של 10, 100 ואף 1000 מגהביט, עבור בתקשורת אלחוטית בגלי רדיו, חיבור באמצעות כבל USB ואפילו חיבור דרך חוטי חשמל וטלפון.

כל טכנולוגיה נבדלת מבחינת המחיר, המהירות וגם זמינות. טכנולוגיות מסוימות, כמו חיבור דרך כבלי טלפון וחשמל בכלל אינן אפשריות עדיין בארץ בגלל בעיות תקינה וזמינות.

הדרך הפשוטה ביותר לחבר שני מחשבים (בלבד) היא בחיבור כבל ישיר. המהירות היא איטית (כ10- קילובייט לחיבור טורי, ועד 80 קילובייט לחיבור מקבילי), אבל ההתקנה פשוטה למדי ומצריכה כבל מתאים בלבד. תמיכה לחיבור כזה קיימת בכל מערכות ההפעלה ואפילו כוללת תוכנה ייעודית להפעלת החיבור.
 
כרטיס רשת. תכירו
 כרטיס רשת. תכירו   
כאשר יש צורך בחיבור מהיר ולטווח ארוך, כדאי לבנות רשת באמצעות זוג כרטיסי רשת, אחד לכל מחשב, וכבל מוצלב. חיבור של יותר משני מחשבים אפשרי על ידי רכישת Hub ושימוש בכבל תקשורת רגיל, שאינו מוצלב.

מבחינת המהירות כרטיס רשת מסוג 10baseT יעביר 800-700Kbyte לשניה, וכרטיס 100baseT יעבוד במהירות של 3-4Mbyte לשניה. יש להקפיד להשתמש גם בכבלים מתאימים ו-Hub שתומכים במהירות זו.

לאחר שקישרתם בין המחשבים, באמצעות כרטיס רשת וכבל למשל, צריך לומר למערכת ההפעלה כיצד להשתמש בהם.

יש להתחיל בהתקנה של כרטיס הרשת במחשב ולאחר מכן יש להתקין את הדרייבר של הכרטיס במערכת ההפעלה.
 
אל תשכחו לקשר
 אל תשכחו לקשר   
כעת יש לבחור את הפרוטוקול - שהוא למעשה השפה בה יתקשרו שני המחשבים שלכם. במערכת ההפעלה חלונות נפוצים שלושה פרוטוקולים עיקריים:

NetBEUI. פרוטוקול מהיר ופשוט להגדרה, אך מאפשר חיבור מקומי בלבד ואינו מאפשר חיבור משותף לאינטרנט וכן למשחקים מסוימים.

IPX-SPX. פרטוקול תקושרת מיושן מעט, מבית נובל. משמש בעיקר לחיבור רשתות תקשורת ואינו מיוחד למשתמש הביתי, אם כי משחקים מסוימים דורשים שימוש בפורטוקול זה.

TCP/IP. זהו הפרוטוקול שבו משתמשת רשת האינטרנט, ולפיכך הוא הכרחי לצורך שיתוף חיבור לאינטרנט. כמו כן יש צורך להגדיר כתובת IP לכל אחד מהמחשבי ברשת באמצעותה הם יזוהו.

בדרך כלל מקצים את הכתובת 192.168.0.1 לאחד מהמחשבים, כאשר באחרים משנים את הספרה הימנית ביותר ל2-, 3 וכדומה. בנוסף יש להגדיר Subnet Mask, ובמקרה של רשת ביתית בטווח של 192.168.0מגדירים לרוב 255.255.255.0 בכל המחשבים ברשת.
ניתן להתקין יותר מפרוטוקול אחד במחשב, אבל יש צורך שכל המחשבים באותה רשת יכילו בדיוק את אותם פרוטוקולים, וכמובן יש להקפיד על קישור (Binding) של הפרוטוקולים לכרטיס הרשת.

 
רשימת הפרוטוקולים בחלונות 98
 רשימת הפרוטוקולים בחלונות 98   
התקנת הרשת עצמה אינה מסובכת כל כך אבל בחלונות 95/98 אבל יש צורך לבצע את ההגדרות באופן ידני, כמתואר כאן. בחלונות Me הדבר נעשה פשוט ביותר על ידי שימוש באשף התקנת הרשת הקיים גם בחלונות XP.

אם הסתבכתם במקצת, אתם יכולים לקרוא ולראות כיצד נעשית התקנת רשת עם פרוטוקול NetBEUI או TCP/IP ושיתוף קבצים.

עם סיום התקנת הרשת מומלץ לבצע בדיקה על מנת לוודא את תקינות פעולתה. הבדיקות יהיו שונות במקצת על פי סוג הפרוטוקול שבחרתם להשתמש בו; שימוש בפרוטוקול TCP/IP מצריך בדיקה באמצעות פקודת Ping.

בשיטה דומה ניתן לאפשר שיתוף מדפסת, כך שכל מי שיש לו גישה לרשת יוכל לשלוח מסמכים להדפסה. רק אל תשכחו לבצע התקנה של הדרייברים של המדפסת במחשבים איתם תרצו להדפיס, כך שתוכלו לבצע הגדרות שונות של הדפסה.
 
אם ברשותכם חיבור ADSL או כבלים, יצירת הרשת יכולה להיות מורכבת מעט יותר, מפני שבמקרים רבים יהיה צורך להתקין על אחד המחשבים שני כרטיסי רשת.

שיתוף האינטרנט של חלונות 98 אינו תומך בשיתוף ADSL, אבל במיקרוסופט טוענים שזה אפשרי. במידת הצורך תמיד אפשר להשתמש בתוכנות חיצוניות שיעשו את העבודה.

אפשרות נוספת ליצירת קשר בין מחשבים, ואפילו גלישה משותפת באינטרנט, היא שימוש בחיבור כבל ישיר. כפי שציינו, מדובר בחיבור איטי למדי, אבל הוא זול וקל להתקנה, מפני הדבר היחיד שהוא מצריך זה כבל מתאים, וגם תוכנה, אם תרצו גם לגלוש.

למרות כל האשפים, המדריכים ותמונות המסך תמיד משהו יכול להשתבש, לעתים מדובר במשהו פשוט כמו הגדרת פרק זמן ארוך יותר עבור יצירת החיבור לאינטרנט, אבל אם זה משהו יותר מסובך, תבדקו במרכז התקלות.
 
כמו תמיד, אל תשכחו לבקר בפורום התמיכה ובאתר Netsupport, או שלחו את שאלותיכם אלינו בדואר אלקטרוני. 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by