ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
זהירות, פטנטים 

זהירות, פטנטים

 
 

תמיד חשבנו שפטנט זה משהו שקשור להמצאות. פעם זה היה ככה, אבל היום אפשר לרשום פטנט על כל תגלית שולית או רעיון זניח שעלה במוחכם. לינקים? פטנט. הזמנת וידאו אונליין? פטנט. זה אנטי-יצירתי, זה עוצר את התפתחות הטכנולוגיה וגרוע מכל, זה מספק עבודה לגדודים של עורכי-דין

 
 
 
 
 
 
 
 
 

1. אנחנו לא בעסק

תראו, הנה פטנט. רצף DNA
 תראו, הנה פטנט. רצף DNA   
יש פתגם עתיק ומנג`ס האומר שזה הראש היהודי שממציא לנו פטנטים. מעטים מבינים זאת, אך מדובר בפתגם שהוא פצצה מתקתקת. יש להשליכו אל מגרסת ההיסטוריה ולשכוח שהוא היה, לפני שיעורר גלי אנטישמיות בינלאומיים. אוקיי, אז פעם למלה "פטנט" היתה קונוטציה חיובית ושובבה שהתחברה למדענים מפוזרים עם שיער פרוע, אבל עכשיו מסתמן שפטנטים הולכים להרוס לנו את החיים, כך שהייתי מייעץ לא לנכס לעצמנו זיקה ישירה אליהם.

2. מי אמר בן-חורין ולא קיבל?

בכל שנה, בערך בזמן הזה, אנחנו חוגגים את חירותנו. נכון, אולי אין לנו הרבה מה לחגוג, אבל לפחות אנחנו עדיין חופשיים. עתה עתה בני-חורין וכאלה. רק מה, אם זה תלוי במשרד הפטנטים האמריקאי, לא לעוד הרבה זמן. אצלם, הכל למכירה. נתחיל ממקום קיצוני: אפילו ה-DNA שכולנו בנויים ממנו. יותר מ-1300 פטנטים על רצפים גנטיים כבר נרשמו בארצות הברית על ידי חברות ביו-טק שגילו אותם, מה שיוצר מגוון שלם של בעיות והופך את רוב המין האנושי להפרת-זכויות מהלכת. ה-DNA שתמיד היה שם הוא פתאום רכוש של איזה חברה בטקסס. אני פטנט. אתם פטנט. הכל פטנט.
 

3. דווקא רעיון נחמד

הרעיון: לעודד את התקדמות המדעים. הפטנט על נורת החשמל של אדיסון
 הרעיון: לעודד את התקדמות המדעים. הפטנט על נורת החשמל של אדיסון   
תמיד חשבנו שפטנט זה משהו שקשור להמצאות. זה גם היה ככה פעם, לפני שהעולם נרקב. הזכות להעניק פטנטים רשומים מעוגנת הרי בחוקה האמריקאית, היא הוכנסה לשם "כדי לעודד את התקדמות המדעים", כדי להגן על האנשים החרוצים והחכמים שתרמו לעולם משהו לגמרי חדש ולהבטיח להם גמול כלכלי כלשהו, במקרה שהמצאתם תמכור כמו לחמניות חמות (אם כי זה היה מאוחר מדי עבור הברנש שהמציא את הלחמניות החמות עצמן). כמעט 300 שנה אחר כך כבר ברור: הכוונות בדרך היו אולי טובות, אבל בכל זאת הגענו לגיהנום.

4. באמת הגיע הזמן

המציאות מלמדת שהיום מגנים פטנטים בעיקר על תעשיות ההייטק והביו-טק, הרושמות כל תגלית טכנית, קונספציה אבסטרקטית או אלגוריתם מחוכם שנקרה בדרכן כפטנט, לא למען קידום המדע, אלא כרשת בטחון לחשבון הבנק. אין ויכוח על כך שלממציאים מגיעה הגנה ותמורה על תרומתם להתפתחות האנושית (אפילו אם מדובר בקונדום המזמר בסינק לקצב המשגל), אבל עכשיו מתחיל להתעורר דיון די סוער בסוגייה "מהי המצאה?", ולגמרי בצדק.

5. הנה, המצאנו כותרת ביניים

נורת חשמל, למשל, היא וואחד המצאה. האדם הקדמון הראשון שנכווה בשריפה, לעומת זאת, לא המציא את האש אלא רק גילה אותה. למרות זאת, בארצות הברית היו רושמים לו את זה כפטנט, וכל מי שהיה משתמש מאותו רגע בהמצאתו המהממת כדי לשרוף את עצמו או מישהו מחבריו למערה. מצחיק? אולי, אבל זה בדיוק מה שקורה עכשיו עם בתחומי הגנטיקה והמיחשוב. מכל הכיוונים קופצים תאגידים גדולים ושולפים פטנטים מגוחכים מהמאה שעברה המוכיחים שהם עצמם גילו את אמריקה ולכן כולם צריכים לשלם להם מלא כסף. עצוב, בעצם.
 

6. לחץ כאן (ב-5 סנט בלבד)

פעם זה היה עסק למדענים מטורפים. היום פטנטים הם עסק לעורכי דין
 פעם זה היה עסק למדענים מטורפים. היום פטנטים הם עסק לעורכי דין   
זאת היתה הקדמה ארוכה, אבל הנה הגענו לנקודה שלשמה התכנסנו: בשנה האחרונה צצו באינטרנט אתרי חדשות שלמים המוקדשים לפטנטים, או יותר ליתר דיוק, למאות התביעות הבין-תאגידיות שצצות סביבם. לפני כמה שבועות החל בית המשפט הפדרלי בארצות הברית להתדיין על המקרה הקיצוני והמפורסם ביותר ביניהן: בריטיש טלקום טוענת שבידיה הזכויות לפטנט מ-1976 על קישורי היפרטקסט (הידועים בשמם העממי "לינקים"), ועל סמך זה היא תובעת את קומפיוסרב, ספקית האינטרנט המסחרית הראשונה, בתקווה להשיג פסק-דין תקדימי שיחייב את כולם לשלם לה תמלוגים בכל פעם שמישהו לוחץ כאן. פטנט טוב, תודו.

7. ההיסטוריה, לשם שינוי, לטובתנו

דבילית ככל שלא תהיה, השאיפה של בריטיש טלקום די הגיונית. במהלך סריקה תקופתית של 15 אלף (!) הפטנטים הגלובלים שבריטיש טלקום רשמה במהלך השנים, אכן נתקלו אנשיה בפטנט השוטח בשפה כללית ועמומה משהו שיכול להתפרש כמו קונספט של לינק. לפי כללי המשחק האמריקאים, התביעה שלהם לגיטימית. הוואן-קליק שופינג של אמאזון, סתם פיתוח טכני שולי של ההיפרטקסט, זכה הרי זה מכבר להגנת רשם הפטנטים. אז למה לא ההיפר-לינק עצמו? מישהו הרי היה צריך להמציא אותו. למרבה המזל, במקרה הספציפי הזה, יש תיעוד המוכיח שהקונספט של ההיפרטקסט קיים כבר מ-1963, ואפילו סרט מטושטש מ-1968 המדגים שימוש בלינק שמונה שנים לפני שבריטיש טלקום המציאה אותו.

8. טלפון, אינטרנט, אותו דבר

להרבה סטארט-אפים וחברות קומוניקציה יש עכשיו הרבה זמן לנבור במאגרי הפטנטים שלהן בחיפוש אחר מקור הכנסה מיידי. בסייטסאונד, חברה המבזבזת את זמנה ומשאביה במכירת סרטים באורך מלא להורדה דרך האינטרנט, נזכרו לפני כמה שנים שיש להם פטנט רשום מסוף שנות השמונים על מכירת וידיאו ואודיו באמצעות קווי תקשורת, ואצו לתבוע את תאגיד ברטלסמן ואת CDNow. בשימוע קדם-משפטי בחודש שעבר אישר שופט את תוקף הפטנט. זה לא מבטיח להם כלום, אבל אם גם במשפט עצמו הם ינצחו, כל מי שמוכר וידיאו ואודיו און-ליין יצטרך לשלם להם לא מעט, כולל אולפני הקולנוע וחברות התקליטים. עסק לא רע, בעיקר כשמבינים שהפטנט הגאוני של סייטסאונד היה מיועד בכלל לטלפון.
 
 

9. הפטנטים (לא) של מיקרוסופט


דוגמאות מגוחכות כאלה לא חסרות. חברת חומרה קטנה שתובעת את מיקרוסופט וסוני על שימוש בפטנט שלה לפידבק-ג`ויסטיק (כזה שרועד כשיורים בך). הנה יצרנית תוכנת D3 ששוקלת לתבוע את מיקרוסופט על שימוש בפטנטים רשומים שלה ללא תשלום. אינטר-טראסט, יצרנית מערכות אבטחת מידע, הגישה כבר שתי תביעות נגד מיקרוסופט על שימוש לא-חוקי בפטנטים שלה. בכלל, מיקרוסופט מככבת הרבה בקרבות הפטנטים. אולי זה נושא לסיפור אחר.

10. כנראה שהגזמנו

באירופה מתחילים להבין שאם מעניקים פטנט רשום על כל פלוץ שמישהו תוקע, נוצרת כעבור זמן מה בעיה אקולוגית מסויימת. הרעיון הוא שממש בקרוב, רק מה שבאמת מהווה המצאה, התפתחות משמעותית או פריצת דרך של ממש יזכה להירשם כפטנט. כמה פשוט וטריוויאלי. אסור שתוכנה, כשלעצמה, תחשב כפטנט. אסור שתגליות ופיתוחים המבוססים על נתונים קיימים יחשבו כהמצאה. זה אנטי-יצירתי, זה פוגע בתחרות החופשית, זה עוצר את התפתחות הטכנולוגיה וגרוע מכל, זה מספק עבודה לגדודים של עורכי-דין. להבין שהגענו למצב בו פטנט הוא דווקא משהו שלילי, גם זה פטנט לא קטן.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by