ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
:Ctrl+Alt+Del ללמוד תוכנה ברגע 

:Ctrl+Alt+Del ללמוד תוכנה ברגע

 
 
דורון טילמן

איך לנצל את יתרונות ממשק התפריטים האחיד כדי ללמוד תוכנות חדשות בקלות, וירוס חדש וקיצורים באאוטלוק

 
 
 
 
 
 
 
 
 

חדר ניתוח: א-ב של תוכנות

המקום הכי טוב להתחיל. תפריט קובץ
 המקום הכי טוב להתחיל. תפריט קובץ   
שוטטות קצרה באתרי הורדות ברשת תדהים אתכם בעושר שיש לעולם התוכנות להציע. אלפי תוכנות ישמחו לבצע כל פעולה שרק תחלמו עליה במחשב האישי, ועל כל נישה מתחרות עשרות תוכנות שונות. יחד עם זאת, רוב התוכנות משתמשות באותו מבנה בסיסי של ממשק משתמש.

כל זה טוב ויפה, אבל הרבה אנשים, ואין שום בושה בכך, מתקשים, חוששים ונמנעים מלחקור ולגלות לבד כיצד עושים מה בתוכנות שברשותם. במדריך קצר זה ננסה להפיג את החששות ולהראות שהשד לא כזה נורא.
אחרי שכבר מצאתם את התוכנה שתעשה עבורכם את העבודה, פרויקט גדול לכשעצמו, התקנתם אותה ואפילו הפעלתם אותה, צריך להתחיל להשתמש בה.

למרבה המזל, התקבע בשנים האחרונות סטנדרט די קבוע של הצורה בה צריך להיות בנוי ממשק של תוכנה בעלת ממשק גרפי. כמעט בכל תוכנה תוכל למצוא תפריטי File, Edit, View, Help וסרגל כלים עם פקודות בסיסיות. לא משנה מה התוכנה עושה, ברוב התוכנות שמקפידות על סטנדרטים אלה, תוכלו לצפות לפקודות דומות עד זהות בכל תפריט מוכר. לכן, כשאתם ניצבים מבולבלים מול תוכנה חדשה, הדבר הראשון שמומלץ לחפש הוא את התפריטים המוכרים והאחידים. משם, הכל כבר ייראה יותר קל.

כמובן שתוכנות רבות משתחררות מממשק זה, במיוחד תוכנות מסרים כמו ICQ או נגני מדיה כמו ווינאמפ, אבל ברוב התוכנות תמצאו את התפריטים הבאים:
 
קטן קטן, אבל שימושי. תפריט עזרה
 קטן קטן, אבל שימושי. תפריט עזרה   

עבודה עם קבצים (Files), בין אם זה בתוכנה כמו וורד, winzip או נגן מדיה כלשהו, תתבצע דרך תפריט ה-File כמובן. שם תוכלו ליצור קובץ חדש, לפתוח קובץ קיים (Open) ולשמור קבצים (Save). בתוכנות המשתמשות במסמכים ותמונות, גם האפשרות להדפיס (Print), או להגדיר את תצורת העמוד (Page Setup) יימצאו כאן.

אפשרויות מעט יותר מתקדמות שיופיעו תחת תפריט קובץ יכולות להיות יבוא וייצוא (Import/Export) המשמשים להעברת קבצים בין תוכנות שונות, משתמשים שונים, מחשבים שונים או ציוד חיצוני כמו סורק או מצלמה דיגיטלית. האפשרות של מאפיינים (Properties), שמצאת בדרך כלל גם היא כאן, תציג מידע אודות הקובץ או הרכיב אתו אתם עובדים. כמו כן, לרוב תמצאו כאן גם רשימה של הקבצים האחרונים איתם עבדתם בתוכנה.

תפריט ה-עריכה (Edit), כשמו כן הוא, מכיל פקודות בסיסיות לעבודה עם טקסט (במעבד תמלילים למשל) או עם כל יחידת עבודה בסיסית אחרת הקשורה לתוכנה; תוכנה לעריכת וידאו תכיל בדיוק אותם פקודות, רק בהקשר המתאים, וכך גם תוכנה לעריכת סאונד.

כדי לחתוך טקסט לשם העברתו או מחיקתו, נשתמש ב-Cut (גזור), אבל אם נרצה ליצור עותק חדש במקום אחר, נשתמש ב-Copy (העתק). גם פקודת ההדבקה של אותו עותק (Paste) תימצא כאן. בתוכנות המשתמשות בטקסט, כמעט תמיד תמצא בתפריט זה גם פקודת חיפוש (Search) ולרוב גם החלפה (Replace).
 

קביעת אפשרויות התצוגה, איזה תפריטים יופיעו, איך תראה טבלת קבצים, גודל הגופנים וכדומה נקבעים דרך תפריט View.

ההגדרות שיקבעו כיצד התוכנה תתנהג ותיראה, מסתתרים תחת שמות כמו Preferences (עדיפויות), Options (אפשרויות) וגם Settings (הגדרות), ונמצאים לרוב תחת תפריט Edit (עריכה) או Tools (כלים).

וכעת נגיע לתפריט השימושי מכולם - עזרה (Help). אומנם לא כל התוכנות יכילו את אותן אפשרויות עזרה, אבל ברוב המקרים יהיה כאן מידע שימושי. הסברים ארוכים, כולל הוראות ספציפיות לביצוע פעולות יופיעו תחת שמות כמו Contents או Index (תוכן ואינדקס).

האפשרות של FAQ - ראשי תיבות של Frequently Asked Questions (תשובות לשאלות נפוצות בתרגום חופשי), מכילה אוסף של שאלות ותשובות שיתנו מענה לדברים בסיסיים. כדי לדעת איזו גרסה ברשותכם, ולקרוא על אפשרויות לרישום ותשלום, במקרה של תוכנה עם רשיון שיתופי (Shareware), יהיה עליכם להיכנס ל-About (אודות).

לעיתים קיים בסרגל כפתור עם סימן שאלה עליו, או אפשרות בתפריט עזרה בשם "מה זה?" (What`s This?). לחיצה עליו תהפוך את הסמן לסימן שאלה, שבעזרתו תקבלו הסבר לגבי כל כפתור וכפתור. ניתן לקבל הסברים דומים גם לגבי חלונות עם הגדרות, על ידי לחיצה עם הכפתור הימני של העכבר, ואז לחיצה על כפתור ה-What`s This שיופיע.
 
 

וירוס השבוע: לא עושה כלום

כנראה שלא צריך למחוק קבצים כדי לגרום הרס. וירוס התולעת Fbound, כמו כמעט כל וירוס שני, מפיץ עצמו דרך ספר הכתובות של חלונות, ובזה בערך נגמר הסיפור. הודעת הדואר שתגיע עם הנושא Important מכילה קובץ בשם Patch.exe שהפעלתו תדביק את המחשב. הבעיה היחידה שיכולה להיגרם היא האטה של התנועה ברשת עקב כל ההודעות שנשלחות בגללו.

מידע נוסף ניתן למצוא כאן.
 

מדריכים וטיפים חדשים ב-Netsupport

 

לכל שאלה תשובה:

עשה לך קיצור דרך באאוטלוק
 עשה לך קיצור דרך באאוטלוק   
במהלך העבודה אני צריכה לשלוח הרבה מיילים לאותם כתובות דואר. אני עובדת עם תוכנת Outlook XP, ורציתי לדעת אם אפשר לקצר את תהליך כתיבת ההודעה, כך שלא אצטרך לרשום את הכתובת כל פעם מחדש?

גם בגרסת 2000 ניתן להגדיר כי כפתורים המופיעים בסרגלי הכלים יכילו קישור לאתר אינטרנט או לכתובת דואר. במדריך זה מוסבר כיצד ניתן ליצור כפתורים שכאלה המכילים גם את נושא ההודעה.
 
האם אפשר להוסיף ולהסיר בחלונות את האייקונים של שינוי שפה ושליטה בווליום שמופיעים ליד שעון המחשב?

אפשר גם אפשר. את אייקון שינוי השפה ניתן להוסיף בחלונות 98 דרך התחל -;lt& הגדרות -;lt& לוח בקרה -;lt& לוח מקשים. בחלון שנפתח תעבור ללשונית Language ושם סמן או בטל את האפשרות של Enable indicator on taskbar.

הוראות לשליטה באייקון הרמקול תמצא כאן. בצורה דומה ניתן לשלוט באייקון השפה וגם בעוצמת הקול גם בחלונות XP.

מדי פעם כשאני כותב אני לוחץ על משהו בטעות והטקסט נמחק. אני יודע איך משחזרים טקסט בוורד עם כפתור ה-Undo. יש אפשרות של Undo גם בתוכנות אחרות?

לא תמיד, אבל ישנן תוכנות המספקות אפשרות בסיסית ביותר של Undo (חזור אחורה). ברוב המקרים לחיצה על המקשים Ctrl ו-Z או לחיצה עם הכפתור הימני של העכבר באזור הכתיבה ובחירה של Undo מהתפריט יעשו את העבודה. הפקודה גם מופיעה תחת תפריט עריכה (Edit).

כמו תמיד, אל תשכחו לבקר בפורום התמיכה ובאתר Netsupport, או שלחו את שאלותיכם אלינו Netsupport.co.il target="NanaArticleNewWin">בדואר אלקטרוני.



 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by