ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
Ctrl+Alt+Del: הצילו את עצמכם  

Ctrl+Alt+Del: הצילו את עצמכם

 
 
דורון טילמן

גיבוי הוא אחד הדברים החשובים בעולם המחשבים, וכדאי מאוד לזכור ליצור עותקים של כל הקבצים המהותיים לכם, כדי שזה לא ייגמר בבכי

 
 
 
 
 
 
 
 
 
שחזור ב-.XP פשוט וקל
 שחזור ב-.XP פשוט וקל   
סביר להניח שבין הסיוטים הגדולים של כל מי שאי פעם יצר משהו עם המחשב שלו, הוא הרס הדיסק הקשיח שעליו שמרתם את הפרוייקט שהיה אמור להביא לזכייתכם באוסקר/ נובל/ פוליצר. אבל גם אם מדובר בכמה מכתבים בעלי ערך סנטימנטלי, אובדן שכזה הוא אף פעם לא נעים. הפתרון, כמובן, הוא לגבות - ליצור עותק נוסף של המידע החשוב לכם כך שבמידת הצורך יהיה ניתן לשחזרו. האפשרויות העומדות בפניכם רבות, אז בואו נתחיל.

כשרוצים לבצע גיבוי של מידע כלשהו, יש קודם כל להחליט מה מגבים - איזה קובץ חשוב ואיזה לא. לאחר שהחלטתם אתם צריכים גישה לאותם קבצים. אם מדובר בכמה מסמכי וורד, או קבצי mp3 שמשום מה חשובים לכם, התהליך הוא פשוט למדי. תוכלו להשתמש בכלי הגיבוי המגיע עם חלונות, "Microsoft Backup", המאפשר גם לדחוס את הקבצים ולבצע בדיקה כי הגיבוי זהה למקור. יתרון נוסף לתוכנה זו הוא האפשרות לגבות את קובץ ה-Registry של מערכת ההפעלה, דבר שלפעמים יכול להציל את המחשב. וכמו תמיד, תוכלו להשתמש בתוכנות צד שלישי.

אם ברצונכם גם לגבות את קבצי המערכת, אשר מכילים מידע קריטי לגבי התוכנות והחומרה המותקנת במחשב, תזדקקו לתוכנות שונות במקצת; אבל אם ברשותכם חלונות מילניום, 2000, או XP למשל, תוכלו גם להשתמש בכלי לשחזור המערכת, המאפשר לחזור בלחיצת כפתור למצב שקדם לאסון. מקבילה לאפשרות זו היא תוכנת Goback. מגוון רחב של תוכנות גיבוי, לקבצים סתם או קבצי מערכת, תוכלו למצוא בפרה-פרה.
 

לפעמים צריך לדחוס

אבל כמובן שלא חייבים להשתמש בתוכנה חיצונית - לעיתים קיימת אפשרות פנימית ליצירת עותקים. מעבד התמלילים `וורד` מאפשר ליצור בכל שמירה קובץ נוסף. כל שיש לעשות הוא להיכנס לתפריט "כלים" -;lt& "אפשרויות" -;lt& לשונית "שמירה", ושם לסמן את האפשרות של "צור תמיד עותק גיבוי". אפשרות נוספת היא להגדיר לתוכנה לשמור את הקובץ כל מספר דקות.

אבל לא תמיד הכול פשוט; אם מדובר בהודעות דואר צריך להתעסק עם קבצים פנימיים של התוכנה, כך שבין אם מדובר ב-Eudora או באאוטלוק אקספרס, פשוט שמרו את ההודעות, ספר הכתובות וכל דבר אחר בכונן או מחשב אחר.

אחרי שעסקנו במה ואיך מגבים, נעבור לנושא הגודל, כי לפחות בגיבויים, הוא כן קובע. קצת קשה להכניס ג`יגהבייט של קבצים לתקליטור של 650 מגה, כך שייתכן ותצטרכו לדחוס אותם. הבעיה היחידה של דחיסת קבצים היא העובדה שפגיעה קטנה בקובץ הדחוס עלולה למנוע מכם לפתוח אותו (ראו גם תת-מדור לכל שאלה תשובה).
 
גיבוי בחלונות
 גיבוי בחלונות   
אחרי ששמרתם, ואולי גם דחסתם, צריך לבחור איפה לשמור את כל הגיבויים. נכון, אפשר לשמור עותקים נוספים של הקבצים השונים באותו מחשב, ואפילו על אותו דיסק קשיח, אבל הסיכוי שרק עותק אחד יפגע קטנים, לכן רצוי לבחור במדיה אחרת לאכסון, שתהיה רחוקה מהמקור עד כמה שאפשר. אם מדובר בקובץ קטן, אולי תסתפקו בדיסקט, אבל לאלה יש נטייה לאבד את המידע השמור עליהם לאחר פרקי זמן ארוכים, כך שהאפשרות הבאה היא צריבה. תקליטור בודד יכול להכיל עד 900 מגהבייט, עולה בין כמה שקלים לסוג החד פעמי, ועשרות בודדות עבור תקליטורים לצריבה רב פעמית, ועמיד לפרק זמן ארוך כל עוד לא שורטים אותו. זה מצריך אמנם רכישת צורב, אבל עבור הרבה מאוד אנשים ההשקעה הראשונית תחזיר את עצמה במהירות.

וטיפ קטן לסיום: יש לכם קובץ קטן, אבל אין לכם לא צורב ולא דיסקט? למה לא לשלוח אותו בדואר אלקטרוני למישהו אחר, או לחשבון הדואר שלכם ברשת?
 
 

וירוסים ואבטחה

 
קשה לדעת אם עידכוני האבטחה שצצים פה ושם קשורים ל``חודש שיפור האבטחה`` שהוכרז על ידי ביל גייטס, אבל הנה עוד פרצה שנסתמה: מדובר בחור במערכות ההפעלה חלונות 98, NT4 וחלונות 2000, שמאפשר להשתמש בהרשאות שיש למשתמש במערכת - כלומר למחוק או להוסיף קבצים ואפילו לפרמט את הדיסק הקשיח; לשם כך יש צורך בגלישה לדף אינטרנט מיוחד - או לחילופין משלוח שלו במייל - המריץ פקודות מסיומות. פתרונות ופרטים נוספים ניתן למצוא כאן.

וירוס השבוע: עידכון אבטחה של מיקרוסופט - לא!

בשבוע שעבר היה לנו וירוס שהתחזה לעידכונים של חברת מיקרוסופט, והשבוע, התולעת ``Gibe`` שולחת את עצמה בתור עידכון אבטחה של מיקרוסופט, תחת הנושא "Internet Security Update". הקובץ "Q216309.exe" המצורף להודעה ידביק את המחשב שלכם בסוס טרויאני, מה שיהפוך את המחשב שלכם פגיע לפריצות מבחוץ, וישלח לכל מי שמופיע בספר הכתובות שלכם. יחודו של הווירוס בכך שהוא מכיל גם מנוע פנימי לשליחת הדואר. מידע נוסף ניתן למצוא כאן.
 

מדריכים וטיפים חדשים ב-Netsupport

 

לכל שאלה תשובה

המחשב החדש שלי השתגע; כשאני מפעיל אותו הוא מתחיל לצפצף, ורק לפעמים אני מצליח להדליק אותו לגמרי. וגם אז הוא עובד מאוד לאט ואז קורס. מה עושים?

הצפצופים שבוקעים מהמחשב בעת ההפעלה יכולים לרמוז על בעיות ותקלות בחומרה במחשב - זיכרון, מעבד, כרטיס מסך וכדומה. כל ביוס, שבב מחשב ששולט בפעולות בסיסיות וניהול חומרה, מייצר צפצופים שונים בהתאם לתקלה. כאן תוכל לקרוא על המשמעות של ביוס מבית AMI, AwardBios ו-Phoenix.

התקנתי אופיס XP, אבל בגלל כל מיני שינויים שהם עשו שם, אני עדיין צריכה להשתמש באופיס 2000. אפשר להתקין את התוכנות בשתי הגרסאות?

אפשר לעבוד עם כמה גרסאות של תוכנות אופיס, אבל לא עם כל תוכנה ותוכנה. כפי שתראי, לא ניתן למשל לעבוד עם אאוטלוק בכמה גרסאות, ויש עוד הגבלות.
 
שמרתי כמה קבצים עם Winzip וכשניסיתי לפתוח אותם, קיבלתי הודעה על "CRC Error", ואי אפשר להוציא אותם. מה עושים?

תוכנת Winzip אינה מאפשרת תיקון של ארכיון, הקובץ הדחוס, שנפגם. אבל יש תוכנות צד שלישי שכן מאפשרות זאת. אפשרות אחרת היא להשתמש בפורמטים שמכילים תמיכה טובה יותר בנושא ההצלה כמו RAR או ACE.

כמו תמיד, אל תשכחו לבקר בפורום התמיכה, או שלחו את שאלותיכם אלינו בדואר אלקטרוני.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by