ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
אינטרנט כהלכה 

אינטרנט כהלכה

 
 
עידו קינן

הרשת מציבה אתגרים לא פשוטים בפני שומרי מצוות; הפתרון, לפי הרב יובל שרלו, טמון ביצירת תכנים חיוביים ברשת, חינוך ופסיקה הלכתית בנושא

 
 
 
 
 
 
 
 
 
אתר כיפה
 אתר כיפה   
הרשת מציגה לא מעט בעיות בפני שומרי מצוות. הרב יובל שרלו, ראש ישיבת ההסדר בפתח תקווה, מזהה "חלל אינסופי של התייחסות לנושאים הללו", מודה שניסיונות חסימה וסינון אתרים אינם יעילים במיוחד, ומציע להתמודד עם הבעיות באמצעות חינוך, הרחבת הפסיקה ההלכתית בנושא ויצירת "מוקדים של תורה" ברשת.

לדברי שרלו, שאמר את הדברים במושב "משאבי מידע ביהדות", במסגרת Info2002, כנס המידע הבינלאומי ה-17, שמתקיים השבוע בתל אביב, מדובר במאות שאלות הלכתיות בעייתיות. כדוגמה הוא סיפר, שהדריך את ילדיו להשתתף בצ`טים בזהות בדויה, מה שמבחינה הלכתית הופך אותם לשקרנים, אך חיוני למטרות ביטחון. שרלו הופתע למצוא את בנו משתתף בצ`ט תחת זהות של בת שירות לאומי בת 22. בנו היתמם ואמר, שהוא רק ממלא את הוראות אביו.

עם זאת, הוא טוען, העולם הרבני לא מתמודד עם הבעיות הללו. דוגמה בולטת לכך היא המאמר ``רעל חדש`` של הרב שלמה אבינר, שפורסם במקור בעלון "באהבה ובאמונה", ולאחר מכן באתר כיפה. אבינר עוסק במאמר בסכנות הגלישה באינטרנט, ומציע להחליפה בלימוד תורה, אותו הוא מכנה "עונג עליון". אחת התגובות לכתבה ציינה, ש"אם רוב האנשים מעדיפים אינטרנט מאשר ללמוד תורה הרי שזה כנראה לא כל כך מענג בכלל".
 

תכנים מלוכלכים יודעים מה הם רוצים

אתר מורשת
 אתר מורשת   
"לאנשים שחיים לפי ההלכה יש חלל אינסופי של התייחסות לנושאים הללו. מהי נקודת הבסיס ממנה אנחנו מתחילים? עמדת 95 אחוז מהעולם הרבני היא זאת (שמביע המאמר), גם בתיאוריה וגם בפועל. 95 אחוז מעמיתי הרבנים לא גלשו מעולם, ולא משתמשים אפילו באימייל", אמר שרלו. "אבל 95 אחוז מתלמידיהם באינטרנט, וכ-50 אחוז מהציבור שלהם. ככל שעולם הרבנות יזדקק לשאלות האלה, הוא יותר יכנס לאינטרנט על מנת לראות על מה שואלים אותו".

שומר מצוות לא צריך פסיקה רבנית כדי לזהות שהתכנים באינטרנט בעייתיים. לפי שרלו, האמצעי הראשון להתמודדות עם התכנים הוא חינוך, ובמילותיו שלו: "איזה בחורים ובנות אתה מגדל? מה החוסן הנפשי שלהם?". האמצעי השני הוא תוכנות להתחברות "נקייה", אם על ידי סינון אתרים לפי מילות מפתח, ואם על ידי הכנסת אתרים נקיים למאגר. שרלו אמר, ששיטת הסינון נעקפת על ידי הצעירים בדקה ורבע, ואילו שיטת הכנסת האתרים - בשתיים וחצי דקות. בנוסף, בחירת האתרים הראויים להיכנס לתוכנה עלולה להפוך אותה לבלתי רלוונטית - אם יוכנסו, למשל, רק אתרים תורניים, יהיה מאוד משעמם לצעירים לגלוש.

האמצעי השלישי הוא ניסיון להתמודד עם האתרים הבעייתיים באמצעות חומרה. שרלו סיפר שראש צעירי חב"ד, הרב מנחם ברוד, הציע לכנס רבנים מכל הזרמים ולבצע פרויקטים משותפים, שאחד מהם יהיה ההתמודדות עם האינטרנט. הרעיון הוא ליצור כרטיס רשת, שלא יאפשר גישה למקומות שהוגדרו מראש. "ילד יעקוף תוכנה, אבל בדרך כלל לא יפתח מחשב ויעקוף חומרה. כך נפתור, נניח, 60 אחוז מהבעיה", הסביר שרלו.

אבל לפעמים גם כל אלה לא עוזרים, וכאן הוא מציע את גישת "אם אינך יכול לנצחם - הצטרף אליהם", באמצעות בניית אלטרנטיבות לתכנים הקיימים, אלטרנטיבות שהוא מכנה "מוקדים של תורה". שרלו משתתף בפרוייקט שאלות ותשובות (שו"ת) של רבנים באתר מורשת, המספק גישה "נקייה" לאינטרנט. הפרויקט נותן לשואלים להחליף את הפנייה האישית לרב בפנייה מקוונת באמצעות דואר אלקטרוני, מה שמקנה להם אנונימיות יחסית, ומאפשר להם לשאול גם שאלות שלא היו שואלים פנים אל פנים. שרלו מדווח, בין השאר, על שאלות גזעניות רבות שהוא מקבל, ולהבדיל, פניות רבות מהומואים. הוא הצטרף לפרוייקט ביוני, והשבוע כתב את התשובה ה-2000 במספר. הפרוייקט גוזל ממנו זמן רב, והוא מעיד שהפסיק לכתוב דברים אחרים, אך הוא מתעקש להמשיך בכך בשל חשיבותו הרבה. פרוייקט דומה קיים גם באתר כיפה.
 
הפורומים באתרים הדתיים מורשת וכיפה, גם כן חיוביים בעיני שרלו, משום שהם מאוד נקיים. הוא אמר שהוא מעודד את ילדיו להשתמש בהם, ומעדיף אותם על פורומים כמו תפוז, שאינם בהכרח נקיים. לשאלה האם אין מדובר בעידוד ההסתגרות של הציבור הדתי, אומר שרלו שאין הוא חולק על כך, אך מציין שבתקופה האחרונה נכנסים לפורומים הדתיים יותר ויוצר משתתפים חילוניים, ושהוא רוצה בהמשך מגמת ההיפתחות של הפורומים.

שרלו מביא את אתר ישיבת הר ציון, שם למד, כדוגמה נוספת לתוכן חיובי באינטרנט. תחת הכותרת ``בית מדרש וירטואלי``, שולח האתר מדי שבוע ניוזלטר על פרשת השבוע. עם כל זה, שרלו מודע לכך שהאתרים הללו הם טיפה בים, ושהם לא בהכרח הלהיט הבא בקרב הגולשים הדתיים: "לאן גולשים? אני לא מכיר הרבה שקראו מאמר תורני בגלל שהוא הופיע ברשת".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by