ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
Ctrl+Alt+Del: תחזוקה שוטפת 

Ctrl+Alt+Del: תחזוקה שוטפת

 
 
דורון טילמן

השבוע במדור שמציל לכם את המחשב: איך לתחזק את המערכת, לסרוק ולאחות את הדיסק, לשמור על הרג'יסטרי וכל שאר הדברים החשובים שאתם לא עושים בדרך כלל

 
 
 
 
 
 
 
 
 

חדר ניתוח: תחזוקה מונעת

אשף התחזוקה של חלונות
 אשף התחזוקה של חלונות   
מחשבים ומערכות הפעלה, עם כל התחכום והשכלולים שיש בהם, עדיין נוטים להתקלקל, בדרך כלל בזמן הלא מתאים. אם הם לא מתקלקלים, לאחר כמה ימים של שימוש אינטנסיבי תבחינו שהמעבד שרכשתם במיטב כספיכם עובד כמו מכונת חישוב מתחילת המאה שעברה.

פעולות כמו גיבוי, איחוי, ניקוי, סריקה, תיקון ושיחזור, לא צריכות להיות משהו שעושים רק אחרי שמתרחש אסון, ואם תקדישו לכך רק כמה דקות, יקטנו משמעותית הסיכויים לכך שתמצאו את עצמכם מורטים שערות בגלל כל המידע שהלך לאיבוד.

בחלונות חשבו שזה יהיה פתרון נחמד לעצלנים שבינינו לקבץ את מאחה, סורק ומנקה הדיסק תחת תוכנה אחת, שתאפשר גם להפעיל אותם וגם לקבוע פעולה עתידית בזמן הנוח לכם. המאחה ידאג שכל הקבצים שלכם לא פרוסים על כל הדיסק, אלא כתובים אחד לאחר השני, דבר שיכול להאיץ את פעולת הקריאה והכתיבה; סורק הדיסק יוודא כי המידע השמור אצלכם במחשב נכתב כראוי ולא מכיל שגיאות שימנעו גישה אליו; ואילו מנקה הדיסק בסך הכול מוחק קבצים מיותרים שמצטברים בכל מיני מקומות במחשב.
 
דרייברים, למי ששכח, הם אותן תוכניות מחשב המקשרות בין החומרה לתוכנה. אתם לא רוצים להשתמש בדרייבר פגום, ובאמצעות ASD תוכלו להימנע מכך.

בחלונות XP מאפשרים גם להימנע מהתקנה של מנהלי התקנים לא מאושרים, ואם צריך, גם לחזור לגרסה הקודמת. במידה וכלום לא עזר, תוכלו פשוט לחזור בזמן לקונפיגורציה האחרונה שכן עבדה.

סביר להניח שתרצו להגן על קובץ הרג`יסטרי (Registry) של חלונות, כי כל פגיעה בו עלולה להפוך את המחשב לבלתי שמיש (עד לפרמוט והתקנה מחדש, לפחות).
 
מאחה הדיסק בפעולה
 מאחה הדיסק בפעולה   
פגיעה או אובדן של קובץ חשוב הם בין הגורמים המרכזיים לתקלות חוזרות ונשנות בחלונות. תוכנת SFC תאפשר לכם לבדוק אם כל הקבצים נמצאים במקומם, ובמידת הצורך תוכלו להתקינם מחדש.

מערכות ההפעלה החדשות יותר, כמו מילניום, 2000 ו-XP, מציעות כלי חדש לטיפול בתקלות הרסניות, והוא שחזור המערכת. יישום זה שומר תמונת מצב של המחשב בזמן מסוים, כך שניתן לחזור לעבודה בלחיצת כפתור.

אם מילאתם אחרי כל העצות הנ"ל, ובכל זאת המחשב שלכם החליט כי מספיק לו והוא קץ בחייו, אולי זה הזמן להשתמש בדיסקט ההצלה שהכנתם.

ובאותו נושא, אם שכחתם את הסיסמא שהגדרתם עבור משתמש בחלונות XP, לא צריכים להילחץ אם הכנתם דיסקט לשחזור הסיסמא.
 
 
למרות כל הרשום מעלה, לא תמיד כדאי להסתפק בכלים שמספקת יצרנית מערכת ההפעלה; הרשת מלאה בתוכנות טובות יותר ופחות לטיפול במחשב וליצירת גיבויים. רק אל תשכחו להפעיל אותן מדי פעם.

 

וירוסים ואבטחה: פרוקסי קורא לגנב

הודעה לא נעימה
 הודעה לא נעימה   
הרבה אתרים מכילים קטעי קוד הכתובים בשפה הנקראת Java. כדי שתוכלו לראות את אותם אתרים, משתמש דפדפן האינטרנט אקספלורר שלכם ב"מכונת Java". כאשר אתם מחוברים לאינטרנט דרך שרת פרוקסי (Proxy) - מחשב המקשר ביניכם לבין האינטרנט, המשמש כמקום אכסון לאתרים שכבר נצפו בעבר על ידי אחרים ובכך למעשה מאיץ את מהירות הגלישה - אתם עלולים להיות חשופים. אותה מכונת Java, המופיעה בגרסה 98 ומעלה של חלונות, מאפשרת לגולשים אחרים לקרוא את המידע שעובר ביניכם לבין האתר בו אתם נמצאים כאשר אינכם משתמשים בקישור מאובטח (HTTPS), וכך ניתן, למשל, לגלות סיסמאות שלכם. מידע נוסף, כולל זיהוי גרסת מכונת ה-Java שלכם, תוכלו למצוא כאן וכן בעלון האבטחה האחרון של מיקרוסופט.


וירוס השבוע: עדכון ממיקרוסופט

מעניין איך לא חשבו על זה קודם; וירוס תולעת בשם HLLP שולח את עצמו בתוך הודעה המודיעה על עדכון של חלונות - "Important: Windows Update".

כאשר תריצו את הקובץ המצורף בשם "Ms02-010.exe", ידביק הווירוס קבצים שונים של מערכת ההפעלה וישלח את עצמו לכל מי שמופיע בספר הכתובות שלכם. לא נעים. דרך בטוחה לגלות כי נדבקתם בווירוס היא הופעת מסך עם הודעה בעת הדלקת המחשב. מידע נוסף ניתן למצוא כאן.
 

מדריכים וטיפים חדשים ב-Netsupport

 

לכל שאלה תשובה

יש לי חלונות XP אבל אני צריך גם לעבוד עם חלונות 98 כדי שאוכל להשתמש בדוס כמו שצריך. איך אפשר לעבוד אם שתי מערכות הפעלה בו זמנית?

בחלונות XP קיימת אפשרות פנימית לשימוש בכמה מערכות הפעלה על אותו מחשב, כך שבכל פעם שתדליק אותו, תישאל באיזו מערכת תרצה להשתמש. הסבר ראשוני תמצא כאן ומידע נוסף כאן.

אחרי שהתקנתי את חלונות 98 גיליתי שהמשחקים לא הותקנו. איך אפשר להוסיף אותם מבלי להתקין את הכל מחדש?

באמת שאין צורך להתקין מחדש את כל החלונות רק בשביל המשחקים. בלוח הבקרה, תחת "הוספה/הסרה של תוכניות" נעבור ללשונית "התקנת חלונות". בחלון זה יש רשימת קטגוריות של רכיבים שונים. לחיצה על הריבוע תאפשר לבטל או להתקין את כל הרכיבים המצויים שם. לחיצה על כפתור פרטים תאפשר לבחור איזה רכיבים בכל קטגוריה יש להתקין או להסיר.

יש לי כרטיס מסוג Geforce והגדרתי בו כל מיני הגדרות כדי שהתצוגה תהיה יותר נוחה. אבל משום מה הוא מתעקש לחזור להגדרות ישנות בכל פעם שאני מדליק את המחשב. איך אפשר לגרום לו לא להזכר?

תחת הלשונית הנקראת "Color Correction", בה ניתן לתקן את צבעים, בהירות, גאמה ועוד, יש אפשרות ליישום ההגדרות המיוחדות בכל פעם מחדש על ידי סימון "automatically apply these settings at startup". בנוסף, אפשר לשמור את ההגדרות השונות על ידי שימוש בכפתור "Save As".

כמו תמיד, אל תשכחו לבקר בפורום התמיכה, או שלחו את שאלותיכם אלינו בדואר אלקטרוני.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by