ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
מלחמת אחים 

מלחמת אחים

 
 

קאזאה ומורפיאוס היו עד לפני רגע אחים לנשק, והנה לפתע הם אויבים מרים. כמו תמיד, גם הפעם האוסטרלים אשמים

 
 
 
 
 
 
 
 
 

מי הפליץ?

היתה לנו תחושת בטן לא טובה לגבי הסיפור של קאזאה. בהתחלה חשבנו, אולי זה כל השעועית שאוכלים בכמויות כאן אצלנו בהיי-טק, אך רחרוח מעט יותר מוקפד העלה שמשהו כאן באמת מסריח. השבוע, כשמיליוני משתמשי מורפיאוס התניעו את התוכנה ונתקלו בהודעה המבשרת שלא יוכלו להתחבר באמצעותה לרשת שיתוף הקבצים האהובה עליהם, גבר הסירחון והפך לצחנת מוות. משהו רקוב בממלכת פאסט-טראק.
 

אמא'לה, האוסטרלים באים

אוסטרלים בפעולה. באמת קשה איתם
 אוסטרלים בפעולה. באמת קשה איתם   
קצת רקע משעמם אך הכרחי: "קונסיומר אמפאוורמנט", החברה ההולנדית שפיתחה את קאזאה ואת רשת פאסט-טראק המהפכנית, מכרה לפני כשנה רישיון שימוש בטכנולוגיה לחברה אמריקאית בשם מיוזיק-סיטי (שנקראת כיום סטרים-קאסט), וכך נולדה מורפיאוס. קאזאה (עם כ-40 מיליון הורדות) ומורפיאוס (כ-50 מיליון הורדות) התחרו זו בזו על תואר "היורשת של נאפסטר", אך בה בעת יצרו ביניהן רשת משתמשים משותפת, האחראית במידה רבה לעוצמתן המתפרצת.

עם ההצלחה, כזכור, הגיעו גם התביעות של חברות התקליטים ואולפני הקולנוע ההוליוודיים. חברת התוכנה האמסטרדמית הרגישה את הקרקע בוערת, ראתה את ההוצאות המשפטיות מעפילות למיליוני יורואים, ומיהרה למכור את זכויות ההפצה של קאזאה וטכנולוגיית פאסט-טראק לחברה אוסטרלית עלומה וקיקיונית, שאפילו אתר עוד אין להם. והאוסטרלים, כמו שיודע כל מי שראה קרוקודייל דאנדי... המממ, ובכן, הם מאוד - איך להגיד את זה בלי להעליב - אוסטרלים.
 

טרור טכנו-קפיטליסטי

הזמנת בעלי קאזאה למשתמשי מורפיאוס הנטושים
 הזמנת בעלי קאזאה למשתמשי מורפיאוס הנטושים   
ואכן, עוד בטרם הספקנו לומר "יו-הנה-קנגורו-בועל-קואלה" וללא כל הסבר או התרעה מוקדמת, זרקה השבוע החברה האוסטרלית את מורפיאוס מהרשת שהן חולקות והותירה מיליוני משתמשים אבודים ומבולבלים. במקביל הם אף הרהיבו עוז במתקפת DoS על שרת הפרסומות של מורפיאוס, וכדי לנפץ שיאי חוצפה פירסמו קברניטי קאזאה החדשים הודעה באתרם הקוראת למשתמשי מורפיאוס הנטושים להצטרף אליהם.

בניגוד לידיעות שהתפרסמו ברשת בשבוע שעבר, לא מדובר במתקפת האקרים עצמאיים וגם לא בגליץ` או שגיאה בפרוטוקול. קאזאה עידכנה את פרוטוקול פאסט-טראק מבלי לדווח למורפיאוס, שיגרה הודעות שווא למשתמשי מורפיאוס לפיהן עליהם לצטייד בגירסה חדשה (שאינה קיימת) ופיזרה ערפל תקשורתי סמיך סביב הסיפור. צעד מרושע ומכוון מצד קאזאה-פאסט-טראק, שנועד לחסל את מורפיאוס ולדחוק אותה מפסגת המרוץ אחר ירושת נאפסטר.
 
 

מורפיאוס: הסוף

מיוזיק-סיטי / מורפיאוס. בדרך למטה?
 מיוזיק-סיטי / מורפיאוס. בדרך למטה?   
סטיב גריפין, מנכ"ל סטרים-קאסט ומורפיאוס, מיהר לגנות את הצעד במכתב עצבני, ותוך פחות משבוע מתחילת מתקפת קאזאה אף השיק גירסת מורפיאוס חדשה המבוססת על הקוד הפתוח של גנוטלה (וליתר דיוק, על התוכנה הפתוחה גנוקליאוס).

עקרונית, צעד מבורך ביותר, שכן גנוטלה היא רשת בלתי-ריכוזית אמיתית ופתוחת-קוד כמו שאנחנו אוהבים. יתרה מזאת, גנוטלה פותחה בידי AOL-טיים-וורנר והקוד שלה שוחרר לרשת בטרם הספיק התאגיד לגנוז אותו, כך שלמונופלי המדיה אין כאן את מי לתבוע. אבל מבחן זריז לגירסת הפריוויו החדשה של מורפיאוס מעלה שהיא אינה מצליחה להתגבר על מגבלותיה הידועות של רשת גנוטלה ולמעשה מציעה שירות נחות מזה שסיפקה גירסת פאסט-טראק.

קשה לראות את מיליוני המשתמשים של מורפיאוס, שהתרגלו לנוחות ופשטות התיפעול של התוכנה, עוברים בהמוניהם לגירסה הגנוטלאית. זה לא שצריך תואר בהנדסת מחשבים כדי להוריד באמצעותה קבצים, אבל כן מתקבלת התחושה המבעסת שהחליפו לנו מרצדס קבריולה בפז`ו .205 בהחלט יתכן שזה סוף הסיפור של מורפיאוס.
 

קאזאה: גם כן הסוף

מצד שני, זה גם עשוי להיות הסוף של קאזאה. גם אם מתעלמים מכל ה-Spyware והטרויאנים שמגיעים מבונדלים איתה, וגם אם שוכחים ממפרשת מכירתה הזריזה והביזארית לחברה האוסטרלית האלמונית, הפעולה האלימה של קברניטיה החדשים נגד המתחרה/שותפה/קליינטית המרכזית שלהם אמורה להספיק כדי להבין שמדובר בסטארט-אפ מפוקפק ביותר הגורם נזק תדמיתי כבד לקונספט השיתוף בקבצים. יעני, באד גאייז.

צריך ואפילו מומלץ - לטובתכם ולמען בטחון מחשבכם - להחרים את קאזאה ולהסיר אותה מהמערכת בקפידה במידה והתקנתם את אחת מגירסאותיה החדשות. משתמשי מורפיאוס שעוברים כעת לקאזאה עושים שגיאה מרה, ולמעשה מעניקים לקאזאה אישור צרכני להתנהלותה הנכלולית. גרוע מכך, העובדה שרשת שיתוף הקבצים הפופולרית ביותר בעולם נראית ומתנהגת כמו דיקטטורה ערבית, משחקת הישר לידי מונופולי הבידור וקרטלי התוכן.

קאזאה היא הסיפור התמוה של השנה, והמתקפה שלה על מורפיאוס היא הדובדבן הרקוב על הקצפת המקולקלת. הצעד הדבילי הזה מוטט לחלוטין את ההגנה המשפטית של קאזאה במאבקה נגד חברות התקליטים ואולפני הקולנוע. עד עכשיו טענה הסנגוריה כי התשתית של רשת פאסט-טראק אינה מאפשרת לחסום אותה בפני המשתמשים. אבל בעיטת מיליוני מורפיאוסים היא הוכחה לא רעה לכך שהטענה הזאת שקרית והתביעה, תהיו בטוחים, תשתמש בזה. אפשר להתחיל לחפש את היורשת הבאה.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by