ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
Ctrl+Alt+Del: סדר בבלאגן 

Ctrl+Alt+Del: סדר בבלאגן

 
 
דורון טילמן

מסתבר שלא רק ביל גייטס אשם כשהמחשב שלכם נתקע. לפעמים המעבד מתחמם, או שאחד הדרייברים לא נותן כבוד לרכיב חיוני אחר. כמה טיפים בנושא, לפני שאתם מקללים את מיקרוסופט

 
 
 
 
 
 
 
 
 
ככה נראה מעבד שהתחמם יותר מדי. אתם לא רוצים כזה אצלכם במחשב
 ככה נראה מעבד שהתחמם יותר מדי. אתם לא רוצים כזה אצלכם במחשב   
כשמנסים לפתור בעיה חשוב לדעת איזה מרכיבי המחשב, בין אם מדובר בתוכנה או חומרה, קשורים או גורמים לבעיה. לפני שנמשיך, אם אתם מתקשים בהבנת חלק מהמושגים המוזכרים בכתבה, אתם מוזמנים לקרוא את המדור מלפני שבועיים.

נתחיל במוח של המחשב - המעבד (CPU). מעבד המחשב אחראי לכל החישובים שמאפשרים לנו המשתמשים, לשחק, לגלוש לכתוב וכו`. המעבד, יחד עם לוח האם והזיכרון, מעבירים מידע בין כל חלקי המחשב - המודם, כרטיס המסך, כרטיס הקול, הדיסק הקשיח וכדומה. מעבד שלא מקורר מספיק, שבב זיכרון פגום, או לוח אם שאינו מוגדר כראוי על ידי הביוס (או סתם מקולקל) יגרמו לבעיות חוזרות ונשנות של תקיעה, האטה ואפילו קריסה מוחלטת של המחשב, בעיקר בעת מאמץ חישובי.

כל המקומות בהם אתם מאכסנים מידע - דיסק קשיח, תקליטור צרוב או דיסקטים, צריכים להכיל בדיוק את מה שרציתם ולא בערך. אם קבצים ששמרתם לא נפתחים, אם תוכנה קורסת לפתע וחוזרת לחיים לאחר התקנה מחדש, יכול להיות שמשהו לא בסדר בממלכת הדיסק הקשיח. רעשים חזקים גם יכולים להתריע על בעיה.
 
הודעת שגיאה אופיינית. כמה יפה
 הודעת שגיאה אופיינית. כמה יפה   
כולנו אוהבים לשחק משחקים, ולא ממש שמחים אם הם לא עובדים. בהרבה מקרים, האשמה היא בכרטיס המסך - תקלה פיסית, דרייברים שאינם תואמים, בעיה תאימות ספציפית של המשחק עם כרטיס המסך גורמים לתקלות. במקרה של כרטיסים מהירים במיוחד, גם חום גבוהה עלול להוות בעיה.

גם חיבור לאינטרנט יכול להוות מקור לכאב ראש לא קטן. אבל פרט לבעיות הקשורות לכל אותם כבלים, מודמים ומרכזיות, לפעמים מוקד הבעיה יכול להיות תוכנה קטנה - אם במקרה אמרתם לאאוטלוק אקספרס שלכם להתנתק בסיום בדיקת הדואר, אל תתפלאו אם זה בדיוק מה שהוא עושה באמצע הורדת משחק.

כמעט כולם אוהבים להאשים את ביל ואת החלונות שלו ברוב תחלואי המחשב. זה אולי נכון במספר רב מדי של מקרים, אבל לא תמיד. לעיתים מדובר בשילוב של מערכת ההפעלה והדרייברים שלכם, מכאן שכדאי להשתמש במערכת הפעלה ובדרייברים מעודכנים שגם יתאימו אחד לשני - אל תשתמשו בדרייברים של חלונות 2000 בחלונות 98 למשל.

לא פעם מערכת ההפעלה תנסה לומר לכם מה מציק לה, בשפה המיוחדת לה; הקפידו לקרוא את הודעת השגיאה עד סופה, גם אם אינכם מבינים מילה, ואל תתביישו ללחוץ על כפתור פרטים. אולי לכם זה לא יהיה ברור, אבל לפעמים שימוש נבון במנוע חיפוש, או פניה לאדם שמבין במחשבים, תביא למציאת הפתרון במהירות רק בזכות הודעת השגיאה.
 

וירוסים ואבטחה: וירוס מסרים מיידים

 
בשבוע שעבר התבשרנו כי וירוס חדש משתמש בתוכנת המסרים המיידים MSN Messenger, ככלי לשיגור כתובת אינטרנט. כפי שפורסם באתר מיקרוסופט, ההודעה או הכתובת (שמובילה לאתר שירד בינתיים) אינם מזיקים לכשעצמם, אבל במידה וקיבלתם את ההודעה URGENT - Go to http://www.[takethisoutofURLtogetvirus]rjdesigns.co.uk/cool Now, פשוט סגרו אותה. באתר ניתן היה למצוא רצף פקודות לשכפול הווירוס שהשתמשו בפרצה שעבורה כבר יצא טלאי אבטחה עבור הדפדפן. גרסה חדשה של המסנג`ר, המונעת שליחת הודעות אלו, ניתן להוריד כאן.

וירוס השבוע: עקשני במיוחד

הפעם נספר על וירוס עקשני, תולעת בשם Alcarys, שכמו אחיו ואחיותיו שולח עצמו לכל מי שמופיע בספר הכתובות. אבל הווירוס שלנו לא מסתפק בכך - הוא משכתב קבצי מערכת וגם את קובץ עריכת ה-Registry, דבר שגורם למחשב להיכנס ללולאה אינסופית שתביא להאטת וקריסת המחשב. עקב כך גם קשה להסיר את הווירוס, כי הוא מופיע במקומות רבים בקובץ ה-Registry עצמו. במידה וקיבלתם הודעה שכותרתה היא Nice Embedded Object, מחקו אותה מיד. מידע נוסף ניתן למצוא כאן.
 
 
 

לכל שאלה תשובה

יש לי כונן DVD במחשב, ואני רוצה לראות סרט דרך הטלוויזיה. חיברתי את הטלוויזיה ליציאה שיש לי בכרטיס מסך, אבל רואים ממש גרוע. ניסיתי לחבר את הווידאו לאותה יציאה, ואת הווידאו לטלוויזיה, וגם זה לא עובד. מה הבעיה?

במידה והכבלים והחיבורים תקינים, יתכן ומדובר בשיטת הגנה הנקראת Macrovision. טכנולוגיה זו מונעת הקלטה של סרטי DVD דרך מכשיר הווידאו, ויכולה גם למנוע צפייה בטלוויזיה במקרים מסוימים. במקרה כזה, מומלץ לפנות ליצרן כרטיס המסך אליו חיברת את הטלוויזיה או הווידאו, ולשאול אותם מה אפשר לעשות.

אני משתמשת עדיין בכמה תוכנות דוס, למרות שמערכת ההפעלה שלי היא חלונות 98. בזמן האחרון, אי אפשר לראות עברית בתוכנות של הדוס, למרות שאין לי שום בעיה שכזאת בחלונות. מה צריך לעשות?

בדוס יש צורך בהגדרת תמיכה בעברית דרך קובץ בשם Autoexec.bat. במדריך זה, תמצאי הסבר להגדרות שיש לשים בקובץ כדי שתוכלי לראות עברית כמו שצריך גם בדוס.

יש לי כל מיני תוכנות שעולות כשמדליקים את המחשב. בחלק מהן טיפלתי דרך התוכנה עצמה, ובחלק דרך תפריט ההפעלה, אבל מה עושים עם כל היתר?

תוכנות המופעלות בעת הדלקת המחשב נרשמות בכמה מקומות. במחשב עם חלונות, ניתן להפסיק את פעולתן באמצעות ``System Configuration Utility`` כמתואר כאן.

כמו תמיד, אל תשכחו לבקר בפורום התמיכה, או שלחו את שאלותיכם אלינו בדואר אלקטרוני.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by