ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
היה וידאו? 

היה וידאו?

 
 

בואו תראו איך תאוות בצע תאגידית הולכת לקבור את סטנדרט MPEG4 שאמור היה סוף סוף לאפשר לנו לראות סרטים באיכות נורמלית ברשת ובמכשירים ניידים. מחזיקי הפטנטים רוצים עוד כסף, ספקי התוכן לא יוכלו לעמוד בזה, ומי שיסבול, כרגיל, הם המשתמשים

 
 
 
 
 
 
 
 
 

1. ההתחלה

הדולרים כבר הושקעו, ההפסד שלנו. טלפון נייד עם וידאו ב-MPEG4
 הדולרים כבר הושקעו, ההפסד שלנו. טלפון נייד עם וידאו ב-MPEG4   
לפי כל עיקרון עיתונאי בסיסי, הטור הזה חייב להתחיל עם הסבר מפורט ומנומק: מה כולל וכיצד פועל MPEG-4 ולמה הוא טוב ליהודים ומדוע ההתפתחויות האחרונות סביבו הרסניות ואף הרות גורל לעתיד המדיה הויזואלית באינטרנט. אני יכול (אולי) לעמוד במשימה כזאת, אבל זה יהיה קל (וכיף) לכולנו כמו לנתח תוספתן עם כפית חלודה. מדובר בסוגיה סבוכה ופתלתלה, ומי שרוצה להתחיל להבין כמה, מוזמן ללחוץ כאן ולצלול בתוך נהר של פרטים קטנים. אנחנו נדלג הלאה.

2. הסיפור
בסופו של דבר, כמה שלא יהיה מסובך, הסיפור הוא אותו סיפור אחריו אנו עוקבים כבר יותר משנה. עובדתית, המכשול הגדול ביותר בפני טכנולוגיית התקשורת המהפכנית הקרויה בשם הכללי "אינטרנט" הוא תאוות הבצע הטורבו-קפיטליסטית של התאגידים הבינלאומיים הגדולים. אנחנו רואים את זה קורה שוב ושוב. אז הפעם הקורבן הוא הסטנדרט MPEG-4 שעל פיתוחו עובדים כבר כמעט עשור, ומאות מיליוני דולרים כבר הושקעו באפליקציות וטכנולוגיות המבוססות עליו. וההפסד הוא של כולנו.
 

3. הפורמט

החשבון יוגש לספקי השירות. נגן מדיה
 החשבון יוגש לספקי השירות. נגן מדיה   
רובנו מכירים את MPEG-4 בתור פורמט דחיסה איכותי למדי לקבצי וידיאו שמגיע דווקא מביתמ מיקרו$ופט; חלקנו בטח זוכרים שהפורמט הפופולרי DIVX, המשמש לדחיסת רוב הסרטים ה"פיראטיים" שמסתובבים באינטרנט, מבוסס עליו אף הוא. אבל אלה רק שתי אפליקציות מתוך מאות אחרות שמתיימרות להציע טיפול קפדני ואיכותי יותר בוידיאו דיגיטלי דרך הרשת ואוף-ליין. כולן מסתמכות ונשענות על הסטנדרט המורכב הזה. עכשיו אפשר לעשות מהן ערימה אחת גדולה, ולזרוק הכל אל פח האשפה של ההיסטוריה.

4. האירגון
"מובינג פיקצ`רז אקספרטס גרופ" (ובקיצור, MPEG) הוא אירגון רופף של מתכנתים ומדענים, שעושים כבר שנים עבודת קודש של סטנדרטיזציה בתחום המדיה הדיגיטלית ודואגים להתאמת פורמטי דחיסה פופולרים שיתאימו לכולם, ללא הבדל אפליקציה, מערכת הפעלה, גזע או מין. לצורך בניית התשתית של MPEG-4 הם השתמשו ב-18 פטנטים רשומים של חברות היי-טק מסחריות שתמכו בפרוייקט. אבל כשהגיעה העת להחליט על חלוקת תמלוגים, העסק הסתבך. מאוד.

5. השערוריה
על כל נגן MP3 שנמכר, מקבלים האנשים שהמציאו את הפורמט משהו כמו חצי דולר. על כל נגן DVD או וידיאו דיגיטלי שמשתמש בפורמט הדחיסה MPEG-2, מקבלות חברות ההיי-טק שהיו מעורבות בפיתוחו שניים וחצי דולר. ל-18 מחזיקות הפטנטים של MPEG-4 זה לא מספיק. הן שואפות להוריד את התמלוגים פר נגן לרבע דולר, אך מצד שני להצמיד דמי שימוש שערורייתיים של 0.02 סנט לשעה פר אפליקציה.

החשבון יוגש לספקי השירות: אתרי אינטרנט שישתמשו בפורמט הדחיסה לצרכי סטרימינג, תחנות טלוויזיה דיגיטליות שישתמשו בו כדי להציע שירותים אינטראקטיבים, או בעצם לכל אחד שישתמש בו למטרות רווח. ספקי השירות יצטרכו להחליט בעצמם אם לגלגל את התשלום אלינו. כן, והחתול צריך להחליט בעצמו אם לאכול את השמנת.
 

6. הנוסחה

צוחקים עלינו בפרצוף. אתר mp4.com של יוניברסל
 צוחקים עלינו בפרצוף. אתר mp4.com של יוניברסל   
קחו חברה כמו פיליפס. הרבה עבודה, זמן מחקר וכסף הם השקיעו בפיתוח אפליקציות עתידיות מבוססות MPEG-4; הם אפילו פיתחו נגן MPEG-4 עצמאי וחמוד. בואו נגיד, סתם בשביל להגיד, שהוא נעשה פופולרי כמו קאזאה ועשרה מיליון משתמשים צופים בו 4 שעות ביום בממוצע. זה 40 מיליון שעות ביום. עם קצת פחות מחמש-עשרה מיליארד שעות בשנה, תצטרך פיליפס לשלם למחזיקי הפטנטים של MPEG-4 כמעט 300 מיליון דולר, בערך פי חמש ממה שהשקיעה עד כה בפיתוח הטכנולוגיה. נוסחה של פשיטת רגל.

7. המלחמה
ואם במקרה של פיליפס מדובר בכאפה קטנה לאגו, הרי שסטיב ג`ובס ואפל חטפו בומבה אדירה בין החיבורים של המודל העסקי. אסטרטגיה שלמה נבנתה בחברה סביב MPEG-4, שכללה תמיכה פיננסית וטכנית בפרויקט עוד מתחילתו. שורה של אפליקציות מבוססות MPEG-4 ושרתי MPEG-4 יחודיים היו אמורים להמשיך את המתקפה המוצלחת של קוויק-טיים נגד נגני המדיה המתחרים של מיקרו$ופט וריל. עכשיו, פתאום, זה הולך לעלות להם מיליארדים. בהודעה בהולה בישרה אפל לתקשורת שהיא מקפיאה את יישום הטכנולוגיה "עד שיתבררו הליכי הרישוי של הפורמט". במלים אחרות: המלחמה על תשלום-פר-זמן-שימוש מתחילה.

8. הקונספירציה
ולטובת חובבי הקונספירציות: מעניין לציין שבין מחזיקות הפטנטים הרבים המשמשים כרכיבים בסטנדרט ה-MPEG-4, אפשר למצוא גם את מיקרו$ופט. בשום מקום לא צויינה מידת ההשפעה שהיתה או לא היתה לה על ההחלטה השערורייתית, אבל ידוע שטקטיקה של תשלום-תמורת-זמן-שימוש זה משהו שביל גייטס מפנטז עליו כבר הרבה זמן. כולה תוספת של חמישה סנטים לסרט, מה כל ההתבכיינות.לא משנה מי ישלם כאן, יצרני התוכנה/חומרה או ספקי השירות או תאגידי המדיה או אנחנו, מישהו ירוויח. תנחשו מי.
 
 

9. האירוניה

וכך, אם לא יקרה משהו דרמטי, נקבר פורמט ה-MPEG-4 עוד טרם הספיק להועיל לעולם. זאת לא תהיה הפעם הראשונה בה טכנולוגיה חדשנית ומועילה נקברת בידי גרידיות תאגידית בלי להשאיר סימן וזכר. גם לא הפעם האחרונה. מה שנחמד זה שאותם תאגידים המקפידים לקבור טכנולוגיות חדשות כדי להציל את המודל העסקי המיושן שלהם, לא מתביישים להציע לנו בתמורה תחליפים פחותי-ערך. ובאמת, השבוע - בעיתוי אירוני וכהדגמה מושלמת - הודיע תאגיד יוניברסל-ויוונדי על הקמת MP4.com, אתר המולטימדיה החדיש שלו. איפה הכפיים.

10. החוצפה
מה אנחנו רוצים בסך הכל מיוניברסל? סרטים, זה הכל. באינטרנט, אם לא קשה. לא דרישה מוגזמת בהתחשב בכך שסרטים, בין היתר, זה מה שיוניברסל עושה. שרק יתנו לנו את האופציה להורדה או סטרימינג של שוברי קופות בדימוס, שרק יציעו לנו אלטרנטיבה אמיתית ומסודרת לעותקים המטושטשים שמסתובבים בקאזאה-מורפיאוס. אבל לא. יוניברסל מעדיפה התבחבשות בשווי מיליוני דולרים עם MP4.com, אתר שאמור לעשות ליוצרי וידיאו מה ש-MP3.com עשה למוזיקאים (כלומר, כלום).

לא משנה שהשם מרמז על קשר שאינו קיים עם פורמט הדחיסה המדובר. לא משנה שקיימים כבר מספיק אתרים המאפשרים לקולנוענים חובבים להציג את סרטיהם. לא משנה שזה לא מה שאנחנו רוצים. החוצפה הפואטית היא שאותו תאגיד המונע מאיתנו בגופו לראות את סרטיו באינטרנט, בא עכשיו ומבקש שניתן לו את הסרטים שלנו כדי שישדר אותם באינטרנט. כאילו, רוצים סרטים? אין בעיה. תעשו לבד.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by