ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
המוסיקה הכי טובה ברשת 

המוסיקה הכי טובה ברשת

 
 
אחי רז

אפיטוניק.קום, האתר, האגדה והאידאולוגיה, מביא לכל מי שאוהב מוסיקה, קבצי mp3 להורדה מהירה, נוחה, מודרכת - והחשוב מכל, בחינם. לא עוד "אין לי מה לשמוע"

 
 
 
 
 
 
 
 
 
ככה זה נראה. אפיטוניק
 ככה זה נראה. אפיטוניק   
סיפורים על אתרי אינטרנט נפלאים, כמו על קבוצות כדורגל גדולות או בני זוג מרטיטים, נהוג לפתוח בזכרונות מהמפגש הראשון. לצערי, אני לא מצליח לזכור איך, למה ומתי בדיוק הגעתי לראשונה לאפיטוניק.קום, אבל מאז אותו יום, זה אחד האתרים הראשונים שאני שם על סרגל הלינקים של האקספלורר כחלק משיקום עיי החורבות הדיגיטליים של עוד פירמוט לא מוצלח.

אפיטוניק הוא אתר כל כך מבריק וכל כך טוב, עד שקשה להאמין שנמצא האידיוט שיממן אותו רק כדי שאנחנו נוכל להוריד מוסיקה מעולה בחינם. הקונספט פשטני, אך עם זאת הגיוני להחריד, והולך בערך כך: אנחנו, עורכי האתר, ניתן לכם קבצי MP3 של מוסיקאים מצויינים בשלל סגנונות וז`אנרים, להורדה בחינם ובמהירות עצומה היישר מהשרתים המעולים שלנו, כמו גם חומר רקע עליהם, ואתם תקשיבו להם, ותגלו המון דברים שלא היה לכם סיכוי להכיר קודם לכן. את הקבצים אנחנו נותנים לכם בחינם, אבל לא כי גנבנו אותם, אלא מפני שקיבלנו אותם ישירות מבעלי הזכויות עליהם, שמוכנים לתת לכם לשמוע חלק המוסיקה שהם מוכרים, כדי שאולי תרצו לקנות אותה אחר-כך. אין שום מלכוד נוסף - אפשר להוריד מוסיקה עד שיתקלף לכם קרום המוח, ואף אחד לא יגיד לכם שום דבר.

כדי לסייע למאזינים סקרנים, מציעים עורכי האתר מספר דרכים להוודע למוסיקה חדשה - שיטוט בין הז`אנרים המרכזיים (רוק; פולק; פופ; היפ הופ; ג`אז; מוסיקה נסיונית; מלחיני המאה ה-20), המלצות העורכים עצמם, קטעים חדשים שעלו לאתר, אמנים דומים, חלוקה על פי לייבלים ומצעד ההורדות המבוקשות ביותר. חוץ מזה, יש לאפיטוניק גם תחנת רדיו המשדרת את כל הקבצים באתר, גם כאן, על פי חלוקה לסגנונות.
 

הלייבלים הגדולים זורקים בעיקר שאריות

צוות העורכים של אפיטוניק, ועוד אחד שלא קשור, בשביל הסימטריה
 צוות העורכים של אפיטוניק, ועוד אחד שלא קשור, בשביל הסימטריה   
אארון ניוטון, אחד מעורכי האתר ("שיש לו יותר סיפורים על הדרום מאשר לוויליאם פוקנר, ורובם אורכים יותר מהזמן הנדרש לקרוא את מובי דיק"), מסביר שמה שנשמע כמו עסק יקר להחריד, הוא במידה רבה אכן כזה. "בסוף שנת 2000 נרכשנו על ידי Sputnik7.com, שהם גם שותפים עסקיים של חברת התקליטים והפקות הסרטים "Palm Pictures". הבאנו איתנו לשיתוף הפעולה הזה הרבה מאוד טכנולוגיה קיימת ומתקדמת, ושתי אלו, מצידן, מממנות אותנו. אפיטוניק מחזיק את עצמו במידה מסויימת, אבל אנחנו חייבים את השרדותנו לשתי החברות האמורות, שמאוד מעריכות את מה שאנחנו עושים".

אפיטוניק הוא האתר היחיד שמציע בחינם קבצי מוסיקה באיכות גבוהה, בין השאר של מוסיקאים מבוססים ומוכרים. למה זה המצב, לדעתך?

"זה לא עניין של מה בכך. להחזיק אתר כמו אפיטוניק דורש הרבה מאוד זמן - לקח לנו שלוש שנים להרכיב את ארכיון ההורדות שלנו; חוץ מזה, צריך לבנות קשרים עם לייבלים, לדאוג לדוגמאות שיגיעו ואז לכתוב עליהן, לדגום אותן וכל העניינים האלה. בסופו של דבר, זה מסתכם בהרבה מאוד זמן וכסף.

אם היינו צריכים להתחיל הכל היום מאפס, זה היה פשוט בלתי אפשרי, מכיוון שהיום אף אחד לא משקיע בדברים כאלה. היה לנו את המזל להיות שם ברגע הנכון, מפני שהוצאות האחזקה שלנו קטנות יחסית לעומת הוצאות ההקמה. אתרים אחרים שצצו בימים ההם, כמו Emusic ,IUMA (הראשון מוקדש לאמנים עצמאיים ולא מוכרים; השני מציע הורדה בתשלום - א.ר.) ואחרים, שהתמקדו בקהל רחב יותר או בהשקעה בטכנולוגיה, שלעולם לא תוכל לבוא במקום המוסיקה.

סיבה נוספת היא שקשה מאוד לבנות מודל עסקי סביב זה. מבחינה חוקית, אנחנו לא יכולים לגבות כסף מהקהל שלנו; אי אפשר לחייב את הלייבלים שנותנים לנו את החומר שלהם; הפרסום מסריח; זאת בעיה אחת שאנחנו עדיין מנסים לפתור".

אתם נתקלים בלייבלים שמסרבים לשתף איתכם פעולה?

"הו, בהחלט. רק עכשיו הצלחנו להגיע למצב שבו ענקיות כמו Sony, EMI ו-Interscope נותנות לנו מעט מהחומרים שלהם, ואלה תמיד השאריות. עדיין, מרבית החברות הגדולות לא מעוניינות בשיתוף פעולה איתנו, וגם חברות אינדי מבוססות יותר מתחילות להבין רק עכשיו את הפוטנציאל בעבודה איתנו. שלוש שנים של נדנודים עברו לפני שלייבל כמו `מטאדור`, למשל, הסכים לעבוד איתנו".
 

רק דברים טובים

איך זה שאתם לא משתפים פעולה עם אתרי ביקורות אלטרנטיביים, כמו פיצ`פורק? זה נראה כמו הדבר הטבעי ביותר לעשות.

"זה בעיקר עניין של חלוקת המשאבים שלנו. אנחנו משתפים פעולה עם `אינסאונד` (אחת החנויות הגדולות ברשת למוסיקה אלטרנטיווית - א.ר.) וזה גוזל מאיתנו הרבה מאוד זמן (טוב, הרבה בהשוואה לכמות הזמן הפנוי שעומדת לרשותנו). זה לא שאנחנו לא אוהבים את פיצ`פורק, לצורך העניין - פשוט חסר לנו כוח האדם הדרוש.

כהערת שוליים, חייבים לציין שהגישה המערכתית שלנו בבחירת המוסיקה היא כמעט תמיד חיובית. את מה שאנחנו לא אוהבים, אנחנו פשוט לא טורחים לשים באתר. פיצ`פורק, מנגד, מאוד ביקורתיים בגישה שלהם - וזה לא שאנחנו חושבים שזה לא בסדר, אבל זאת כנראה אחת הסיבות המרכזיות לכך שאנחנו לא עובדים יחד".

מה התוכניות לעתיד? יש פיצ`רים מגניבים שכדאי לחכות להם?

"העדיפות הראשונה היא לשמור שהאתר ימשיך לפעול חלק ויוכל לשרת את הקהל הגדל והולך שלנו. זאת משימה שהופכת קשה יותר ויותר, כך שבאופן טבעי, פיצ`רים חדשים ומגניבים נדחקים קצת הצידה בימים אלה. עם זאת, אפשר לצפות לעיצוב חדש בחודשים הקרובים (בתקווה) ואולי שיפור או שניים בממשק".


אנשים שמחים

מי שמחפש סיבה נוספת להתאהב באפיטוניק, ישמח לגלות שאלה שהעומדים מאחוריו, רובם מוסיקאים בעצמם, הם גם אנשים מאוד שמחים בפני עצמם. הסקירות המוסיקליות כתובות בחן רב ומתוך אהבה אמיתית למוסיקה, ועמודי ההמלצות המערכתיים מלאים ברעיונות טובים לימים קשים. בין מספר העמודים האדמיניסטרטיביים שאפשר למצוא באפיטוניק, בולט אחד שמתהדר בכותרת "Your Love".

"אנחנו מקבלים ערימות של דואר מלא אהבה מכם, יוזרים יקרים שלנו", נכתב שם. "אנחנו מעבירים את מילות האהבה שלכם בין האנשים במשרד, קוראים אותם בקול זה לזה, ותמיד משתדלים לכתוב בחזרה. כשאתם אומרים לנו שאיכפת לכם, זה מזכיר לנו בשביל מה אנחנו טורחים. זה גם גורם לנו לדמוע קצת".
 
 

מוסיקה בחינם

לסיום, וכדי שאף אחד לא ירגיש שנאלץ לקרוא ללא תמורה ראיון עם איזה אמריקני אנונימי שלא מתפשט בכלל, הנה שמונה קטעים נהדרים שיעילותם הוכחה, להורדה מאפיטוניק - או כמו שנהוג לכתוב במקרים כאלה: "עלינו" (אם זאת הפעם הראשונה שאתם מורידים מהם, הם עלולים לבקש מכם להרשם. במקרה כזה, אל תנסו להתנגד. עשו מה שהם אומרים, ויהיה בסדר. עלינו).

Beat Happening - Our Secret
שיר פאנק מונוטוני ומדבק להחריד, עם קולו המקסים של קלווין ג`ונסון, שנשמע קצת כמו קופסת שימורים.

Nels Cline & Gregg Bendian - Mars
הגיטריסט נלס קליין והמתופף גרג בנדיין, בדואט מתוך הגירסה שלהם לאחת הקלאסיקות של הג`אז החופשי, "Interstellar Space" של ג`ון קולטריין וראשיד עלי.

Kid 606 - Staying Home From School
אלקטרוניקה אבסטרקטית עשירה בצלילים יפהפיים.

Otha Turner and the Afrossippi Allstars - Senegal to Senatobia
מקצבים אפריקאים וצלילי פולק מדרום ארה"ב - כפי שאפשר אולי להבין מהשם. כמעט תשע דקות של מוסיקה נפלאה.

Pauline Oliveros, Stuart Dempster and Panaiotis - Suiren
יצירה אקוסטית ארוכה, מתוך אלבום שהוקלט בתוך מיכל מים ענק, שגורם להדהוד טבעי בן 45 שניות.
 
Peanut Butter Wolf - Definition of Ill
אחד הסקראצ`רים הבולטים בחוף המערבי, בקטע שמבהיר למה בדיוק.

Les Sans Culottes - Les Sauvages
ספק פארודיה - ספק מחווה לפופ צרפתי, מה שזה לא יהיה, קשה מאוד להתנגד לזה.

Andrew Bird`s Bowl Of Fire - How Indiscreet
הממממ. קטע מתוך האלבום הכי טוב של השנה שעברה.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by