ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
:Ctrl-Alt-Del המילון למתחילים 

:Ctrl-Alt-Del המילון למתחילים

 
 
דורון טילמן

דיבורי מחשבים נשמעים לכם כמו סינית? במיוחד בשבילכם קיבצנו כאן פירושים למבחר מונחי מחשבים בסיסיים. ועוד במדור: וירוס פולני, אבטחה לאקספלורר ותשובות לשאלות הטכניות שלכם

 
 
 
 
 
 
 
 
 

חדר ניתוח: מושגי יסוד במחשבים

ידידו הטוב ביותר של כל משתמש. מסך כחול
 ידידו הטוב ביותר של כל משתמש. מסך כחול   
נצא מנקודת הנחה שכל בעל/ת מחשב נתקלו לפחות פעם אחת בתקלה כלשהי ועקב כך פנו לבעל מקצוע/חבר במטרה לקבל עזרה, ובתמורה זכו לשמוע בליל של מושגים בסינית עתיקה. כדי למנוע מכם להרגיש מבוכה, וכדי שתוכלו בעצמכם לטפל קצת במחשב, או לפחות להבין מה הוא רוצה מכם, מוגש לכם הלקסיקון ה(כמעט) מלא למושגי מחשב:

AGP
ממשק לחיבור כרטיסי מסך למחשב, דרך לוח האם. טכנולוגיה זו מבוססת על PCI אך מכילה שיפורים במהירות ובגישה לזיכרון, כדי להבטיח רמת ביצועים גבוהה יותר הדרושה לכרטיסי מסך.

ביוס (BIOS)
ראשי תיבות של Basic Input Output System. מדובר בתוכנה קטנה השמורה על שבב בלוח האם, אשר בלעדיה המחשב לא יוכל לעבוד. הביוס והוא הדבר הראשון שמופעל כאשר מדליקים או מאתחלים את המחשב ומכיל פקודות בסיסיות לשליטה בשאר רכיבי החומרה, כמו מקלדת, כרטיס מסך ודיסק קשיח.

מסך כחול (BlueScreen)
במערכת הפעלה חלונות מתרחשות לעיתים תקלות הגורמות להופעת מסך כחול ועליו מלל המתאר את התקלה. לחיצה על מקש כלשהו אמורה ברוב המקרים להחזיר את התצוגה למצב הקודם, אך ברוב המקרים יש להפעיל מחדש את המחשב.

DLL
ספריה דינמית - אוסף של פונקציות ומידע המשמשים להפעלת תוכנות במערכת ההפעלה חלונות. כך יכולות תוכנות שונות להשתמש שוב ושוב בתכונה מסויימת, כמו למשל תפריט פתיחת הקובץ של חלונות. כל קובץ שכזה יכול לשמש מספר תוכנות בו זמנית, ולכן מחיקה או פגיעה בו עלולה לגרום לבעיות בכמה תחומי
 

דרייבר (Driver)

תפתח מכסה מנוע. לוח אם ממוצע
 תפתח מכסה מנוע. לוח אם ממוצע   
תוכנית מחשב קטנה המפעילה רכיב חומרה. חשוב להשתמש במנהלי התקן המתאימים למערכת ההפעלה ולרכיב החומרה. מדי פעם יוצאות גירסאות חדשות של מנהלי ההתקנים המשפרים את פעילות החומרה, ועל כן חשוב לעדכן אותם.

FAT
ראשיי תיבות של File Allocation Table. זהו למעשה האינדקס של הדיסק הקשיח, בו רשום היכן בדיסק ממוקם כל קובץ. אין חובה לרשום את הקובץ ברצף כי ה-FAT יכול לרשום היכן מצוי כל חלק וחלק, אך כאשר המצב חוזר על עצמו הרבה פעמים עלולה להיות האטה במהירות העבודה ומומלץ לבצע איחוי של הדיסק. כאשר מוחקים קובץ, רק רישומו בפאט נמחק, וכך למעשה ניתן לשחזרו, אם לא נכתב מידע באותו מקום בדיסק.

IDE
שמו הכולל של הסטנדרט לחיבור מדיות אכסון; דיסק קשיח, כונן דיסקטים ותקליטורים, למחשב. רוב המחשבים מגיעים עם גרסה משופרת של סטנדרט זה הקרוי EIDE.

לוח אם (Motherboard)
לוח אלקטרוני המהווה בסיס לחיבור כל רכיבי החומרה המרכיבים את המחשב. ללוח האם נחבר את המעבד, הזיכרון, כרטיס המסך, הדיסק הקשיח, המקלדת ואף את ספק הכוח. ערכת השבבים (Chipset) על פיה נבנה לוח האם תגדיר למעשה באיזה רכיבים נוכל להשתמש, באיזה מהירות הם יעבדו וכיצד יתקשרו ביניהם.

PCI
שמו של הסטנדרט הנפוץ לחיבור כרטיסי הרחבה למחשב. כאשר רוצים לחבר מודם, כרטיס רשת או כרטיס קול, מחברים אותם לתושבת הקבועה בלוח האם אשר מתקשרת עם שאר הרכיבים בשיטה זו.
 

Registry

זהירות עם זה. מבט קרוב על הרג`יסטרי
 זהירות עם זה. מבט קרוב על הרג`יסטרי   
הרג`יסטרי הוא למעשה קובץ במערכת הפעלה חלונות המכיל מידע לגבי המחשב; תוכנות מותקנות וההגדרות שלהם, חומרה וכדומה. ניתן לשנות מידע בקובץ זה באופן ישיר דרך מערכת ההפעלה, אך כל טעות ברישום יכולה לגרום לנזק לכל המחשב.

RDRAM
סוג של זיכרון מחשב (RAM) הנחשב כמהיר ביותר כיום. זיכרון זה מיועד לשימוש בעיקר במחשבים בעלי מעבד פנטיום 4.

SDRAM
סוג של זיכרון מחשב (RAM). השימוש בזיכרון זה או אחר נקבעת על פי לוח האם והמהירות בה הוא תומך. קיים סוג מהיר של זיכרונות אלה, העובד במהירות כפולה ונקרא DDR SDRAM. שני זיכרונות אלה הם בין הנפוצים ביותר כיום

מצב בטוח (Safe Mode)
הפעלת המחשב כאשר מערכת ההפעלה משתמשת רק במינימום ההכרחי של תוכנות ומנהלי התקנים כדי לאפשר הפעלה בסיסית של המחשב. לעיתים יש צורך להפעיל את המחשב כך כדי לבצע פעולות שונות, הקשורות בפתרון בעיות ברוב המקרים, שלא ניתן לבצע במצב עבודה רגיל. הוראות להפעלת המחשב במצב בטוח ניתן למצוא כאן.

TCP/IP
שני פרוטוקולי התקשורת עליהם מבוססת רשת האינטרנט, אשר מגדירים כיצד יועבר המידע בין כל המחשבים ברשת התקשורות. הפרוטוקולים מקצים לכל מחשב בעולם כתובת ייחודית לו, מה שמאפשר לכל המחשבים בעולם לתקשר אחד עם השני.
 
 

וירוסים ואבטחה: חודש האבטחה של מיקרוסופט

הודעת השגיאה של הווירוס הפולני
 הודעת השגיאה של הווירוס הפולני   
אחרי שנים של חוסר אבטחה ובאגים, החליט ביל גייטס להקדיש חודש שלם לפתרון הבעיות הרבות במוצרי מיקרוסופט. ולראיה מופיע עידכון אבטחה חדש לאינטרנט אקספלורר בגרסאות 5.01, 5.5 ו-6. בין 6 הפרצות בהם מטפל הטלאי, קיימת גם האפשרות להורדת קובץ בשם מסויים בעוד שהגולש יראה שם אחר לחלוטין. כל הפרטים והטלאי נמצאים כאן.

וירוס השבוע: הווירוס הפולני
לא רק אימהות יוצאות מפולין, השבוע גם מדובר בוירוס תולעת, פולני כאמור, העונה לשם Rexli. הוא משנה קבצי VBS במחשב ושולח הודעה עם הנושא Cool Linki וקובץ בשם Linki.exe לכל מי שמופיע בספר הכתובות שלכם. ייתכן וגם תופיע הודעת שגיאה כפי שרואים בתמונה.

אם אתם משתמשים בתוכנת mIRC, הווירוס יפיץ עצמו גם דרכה.

מידע נוסף ניתן למצוא כאן.
 

מדריכים וטיפים חדשים ב-Netsupport

 

:FAQ לכל שאלה תשובה

אני מקבל אתרים וברכות ב-ICQ. רציתי לדעת אם אני גם יכול לקבל כך וירוסים?

אם שולחים לך רק כתובת של אתר או כרטיס ברכה, לא תידבק. אבל אם האתר מציע לך להוריד קבצים, או אם אתה מקבל קבצים דרך התוכנה, אתה עלול להידבק דרך הקובץ. לפני מספר שבועות יצא עדכון לתוכנה שסגר פרצת אבטחה שאפשרה השתלטות על המחשב, כך שמומלץ לעדכן בכל מקרה.


האם אפשר לחסום הודעות ששולחים לי משתמשים ב-Yahoo Messenger?

כן, אפשר לעשות זאת, אבל ראשית יש למחוק אותם מרשימת החברים, אם הם מופיעים שם. הסבר מפורט תוכל למצוא כאן.

הגדרתי במחשב שלי בעבודה, על אאוטלוק אקספרס, את חשבון הדואר שאני משתמשת בו בבית. אבל כמעט כל פעם שאני בודקת דואר אני לא מקבלת הודעות חדשות לעבודה, ואם אני כבר מקבלת, אני לא יכולה לקרוא אותן בבית. מה צריך לעשות?

כאשר מורידים דואר, ברירת המחדל של התוכנות השונות הוא למחוק אותו מהשרת, כך שכל הודעה שתרד למחשב אחד תמחק, ולא תהיה זמינה להורדה ממחשב אחר. הפתרון הוא להגדיר לתוכנה לא למחוק את הדואר: היכנסי לתפריט Tools -;lt& Accounts, לחצי פעמים על חשבון הדואר הרצוי, ובחלון שנפתח עברי ללשונית Advanced. כאן סמני Leave a copy of message on server.

כמו תמיד, אל תשכחו לבקר בפורום התמיכה, או שלחו את שאלותיכם אלינו בדואר אלקטרוני. 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by