ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
Ctrl+Alt+Del: דחיסה וכיווץ 

Ctrl+Alt+Del: דחיסה וכיווץ

 
 
דורון טילמן

איך הכי טוב לדחוס את הקבצים הענקיים שלכם, למה זה טוב בכלל, ותת-מדור חדש, שעונה על שאלות מטרידות

 
 
 
 
 
 
 
 
 
הצורך להקטין את הגודל שתופסים נתונים במחשב, נובע בעיקר עקב הצורך להעביר או לשמור כמה שיותר נתונים תוך כדי שימוש במינימום מקום ורוחב פס לצורך אכסונם והעברתם. מקום וזמן, כידוע, הם משאבים מאוד יקרים לכולנו.

אם חשבתם שמשחק מחשב על שני סי.די רומים תופס הרבה מקום, נסו לדמיין איך היה להעביר אותה כמות מידע, בימים בהם הדרך היחידה להעביר קבצים ממחשב למחשב היתה באמצעות דיסקט של 360 קילובייט או מודם במהירות 300 בייט בשניה. הצורך בדחיסה שתקל על האכסון וההעברה של נתונים התעורר אז, ונשאר מהותי גם בעידן הרשתות המהירות, מה שהוביל להמצאה ולפריחה של תוכנות דחיסה.
 
ווינזיפ. הנפוצה ביותר
 ווינזיפ. הנפוצה ביותר   
כיווץ נתונים נחלק לשני סוגים: Lossless, בה הקובץ המקורי יהיה זהה לקובץ שניצור מהגירסה הדחוסה; הרי לא נרצה כי קובץ טקסט שכיווצנו ושלחנו בדואר למישהו בצורת ZIP יגיע לצד השני כשבתוכו חצי מהמידע. סוג זה של כיווץ נמצא בשימוש בתוכנות הכיווץ השונות כמו ZIP הנפוצה, ARJ העתיקה, ו-Ace ו-RAR החדשות.
 
בשיטה השניה ניתן להקריב חלק מהמידע כדי לחסוך מקום (Lossy). קבצי mp3 משתמשים בכיווץ שכזה, בו מקריבים חלק מהצלילים שהאוזן האנושית לא יכולה לשמוע, כדי לקבל קובץ קטן יותר. עוד מקומות בהם משתמשים בכיווץ Lossy הם תמונות (מסוג JPG למשל) ואפילו סרטי DVD.
 
 

חוקי הדחיסה

סטאף איט. עוד תוכנת דחיסה
 סטאף איט. עוד תוכנת דחיסה   
המשותף לשתי טכניקות כיווץ אלו הוא בכך שהן מחפשות אחר תבניות מידע החוזרות על עצמן בקובץ; למשל מילה החוזרת על עצמה בספר ניתן לרשום פעם אחת, ולאחר מכן לרשום רק את שאר המקומות בהן היא מופיעה. יעילות הדחיסה נמדדת ביחס (Ratio) בין גודל הקובץ המקורי לקובץ המכווץ. קובץ טקסט ניתן לדחוס להרבה פחות ממחצית מגודלו המקורי, ואילו קובץ MP3, אשר מכיל כבר מידע שעבר דחיסה, יישאר כמעט באותו גודל.

ועכשיו לחלק המעשי יותר - איך ניתן לייעל את הדחיסה ולעבוד טוב יותר עם קבצים דחוסים.

כאשר לוקחים קובץ, או מספר קבצים, ודוחסים אותם, הקובץ שנוצר נקרא ארכיב (Archive). לארכיב ניתן להוסיף קבצים נוספים, לשלוף קבצים מתוכו ואף למחוק קבצים; ניתן להוסיף לארכיב תיקיות ותת-תיקיות שלמות, ובכך למעשה ליצור עותק של סידור הקבצים כפי שנכתבו על הדיסק הקשיח למשל. לעיתים אף ניתן לבחור האם הדחיסה תהיה מקסימלית (Maximum Compression) שהיא גם האיטית ביותר, או שהכיווץ יהיה מהיר, על חשבון גודלו של הארכיב.

כאשר הקבצים מצויים בתור הארכיב לא ניתן להשתמש בהם, יש קודם לשחרר אותם מהדחיסה, כדי שנוכל לצפות בתוכנם. לפעמים מאפשרת תוכנת הכיווץ לפתוח את הארכיב כולו לספריה זמנית אשר תימחק כאשר נסגור את התוכנה.
 
במידה ורוצים להעביר את הקבצים באמצעות דיסקטים, המוגבלים בכמות המידע עליהם, או לשלוח קבצים דרך האינטרנט (דרך דואר אלקטרוני למשל), ניתן לחלק את הארכיב לחלקים בגודל מסוים, למשל 1.44M מגהבייט עבור דיסקטים), וכאשר נרצה להשתמש בקבצים - התוכנה תשלב את המידע מכל החלקים השונים.

תהליך הכיווץ עדיין עלול להוות סכנה לשלמות המידע היקר שלנו, ועל כן הוסיפו בדיקה של כתיבת הנתונים בשיטה הנקראת .CRC דבר זה מאפשר לבצע בדיקה של הארכיב והקבצים שבו, וכן ניתן לנסות לתקן אותם במקרה של בעיה. אם רוצים ניתן להוסיף סיסמא לארכיב, כך שאנשים שאינם יודעים את הסיסמא לא יוכלו לגשת למידע השמור.

אפשרות נוספת הקיימת ברוב התוכנות היא ליצור ארכיב אשר יפתח את עצמו. הקובץ שנוצר במקרה זה מקבל את הסיומת EXE וכל שיש לעשות הוא להפעיל אותו, בלא צורך בתוכנה בה נעשה הכיווץ במקור.
 

שאלות ותשובות: FAQ

כשאני עושה כיבוי למחשב, הוא מגיע עד למסך שאומר ``מוכן לכיבוי``, אבל לא נכבה אוטומטית. ברשותי מחשב חדיש ביותר ומארז משוכלל, ואין לי מושג למה בחלונות 98 המחשב היה נכבה אוטומטית ובחלונות מילניום הוא לא.

הבעיה נפוצה לא רק בחלונות מילניום והיא קיימת עוד מחלונות 95 ועד XP. הגורמים והפתרונות רבים, אבל ברוב המקרים הדבר קשור להפעלה או כיבוי של רכיב הנקרא APM, המאפשר ניהול של הכוח במחשב.

אני משתמשת כבדה באופיס XP ולקח לי הרבה זמן לבצע שינויים בהגדרות התוכנה, כדי שאוכל לעבוד בצורה יעילה. קניתי מחשב חדש ואני רוצה לעבוד עליו. יש דרך להעביר את כל הההגדרות שלי או שאצטרך להתחיל מחדש?

ניתן לבצע העברה של כל ההגדרות המותאמות אישית, כפי שנוהגים לקרוא להן, ממחשב למחשב - בלי כאב ראש מיותר. הנה הסבר כיצד לעשות זאת.
 
אצלנו במשפחה יש מחשב אחד והרבה משתמשים. אני לא רוצה שילדיי יכנסו בטעות לתוכנת הדואר שלי (אאוטלוק) כשהם רוצים לשלוח דואר, והתקנתי עבורם תוכנת דואר נוספת, אאוטלוק אקספרס. המערכת, מצידה, מתעקשת להשתמש רק באאוטלוק שלי. מה עושים?

יש שתי שיטות ללמד את מערכת ההפעלה באיזו תוכנת דואר להשתמש כברירת מחדל. הראשונה היא דרך הדפדפן, והשיטה השניה מתבצעת דרך אאוטלוק אקספרס עצמו. היכנסי לתפריט Tools -;lt& Options, ותחת לשונית General נמצאת אפשרות הנקראת .This application is NOT the default mail handler יש ללחוץ על כפתור Make Default המצוי לידה.

שמעתי שכדאי לעבור לחלונות XP כי זה הדבר הבא. עברתי אליה, ופתאום אי אפשר יותר להיכנס לצ`טים באינטרנט.

צ`טים, וגם הרבה אפשרויות מתקדמות באתרים, בנויים באמצעות שפת ג`אווה. עקב בעיות משפטיות וסכסוכים עסקיים, דפדפן אינטרנט אקספלורר מגירסה 6 ומעלה (המותקן על חלונות XP) אינו מכיל את התמיכה בשפה זו בעת ההתקנה. כדי להיכנס לצ`טים יש להוריד את תוסף התמיכה המתאים מאתר מיקרוסופט.

כמו תמיד, אל תשכחו לבקר בפורום התמיכה, או שלחו את שאלותיכם אלינו בדואר אלקטרוני.
 

וירוסים ואבטחה

 
וירוס השבוע: המסיבה

אם קיבלתם דואר מאחד מחבריכם עם שורת הנושא new photo from my party!, כנראה שלא מדובר בתמונות מהמסיבה הפרועה של החבר`ה מסוף השבוע, אלא בעוד וירוס תולעת בשם My Party. ההודעה תכיל קובץ בשם www.myparty.yahoo.com, אשר יפיץ את עצמו דרך רשימת הכתובות שלכם, ובחלק מהמקרים ישתול על המחשב שלכם גם סוס טרויאני שיאפשר השתלטות על המחשב. מידע נוסף על הווירוס הזה ניתן למצוא כאן.
 

מדריכים וטיפים חדשים ב-Netsupport

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by