ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
המהפכה: בילי בוי והחור השחור 

המהפכה: בילי בוי והחור השחור

 
 

אחרי שנים בהן התמקדה החברה של ביל גייטס בדחיסת אפליקציות מקושקשות למערכת ההפעלה, מישהו נזכר להודות שזה היה על חשבון האבטחה. עכשיו גייטס הנחה את העובדים שלו לשים דגש על הנושא, אבל זה כבר יעלה להם הרבה כסף

 
 
 
 
 
 
 
 
 

אוטופיה, אפריל 2002

 
בוקר אחד מתעוררים אריק שרון ויאסר עראפת ומתחילים לפעול למען השלום. למחרת מקיצים מוזס ונמרודי משנתם ומחליטים להוציא לאור רק עיתונים אמינים ואינטליגנטים שאינם משמשים כשופר של הממסד או מגאפון של הצבא. עוד באותם צהריים מתרומם מנכ"ל מרצדס ממיטתו ופוקד על מפעליו לעבור לייצור כלי רכב עממיים שיהיו בהישג ידו של כל פועל, כמו שהנרי פורד חלם פעם. ראשי הישיבות בבני-ברק פוקחים עיניים אחרי שלאף-שטונדה ומודיעים לתלמידיהם החכמים שהגיע הזמן להפסיק עם הקישקוש הזה של הקצבות מהמדינה וללכת לעבוד. או לצבא. או משהו. בערב, בשידור לווייני חי, מתנצלים ראשי חברות התקליטים בפני העולם כולו על מדיניות תמחור הדיסקים הקרטלית שלהם, ומכריזים על הורדת מחירים בהיקף חמישים אחוז. מעט אחר כך מודה ג`ורג` בוש: זה לא היה בייגלה. גל אדיר של כנות ואחריות ציבורית ותאגידית שוטף את כל ארצות תבל. אחווה, חירות וצדק משתררים כהרף עין והרמוניה מושלמת אופפת את הכדור הכחול שלנו; והכל בזכות איש אחד, שקם בשבוע השלישי של שנת 2002 ואמר שככה אי אפשר להמשיך. שצריך להודות בטעויות, להפשיל שרוולים ולתקן אותן. הכל, אם לקצר, בזכות ביל גייטס.
 

ובחזרה למציאות הכרונולוגית:

 
גם מי שחושב שביל גייטס הוא ממציא דגול ושווינדוס זה הדבר הכי טוב שקרה למחשב האישי, חייב להודות שבכל הקשור לאבטחת המידע ופרטיות המשתמש, מיקרוסופט לא ממש עושה את העבודה. התרגלנו. בכל שבוע מופצים וירוסים, תולעים וטרויאנים חדשים דרך אפליקציות מיקרוסופט שונות ומגוונות, המכילות גם פירצות במימדים של המערה החשמלית, דרכן יכולים האקרים ערלי-לב להשתלט על מחשבכם ולבצע בו את זממם. גוועאלד.

זה נורא, זה איום, אבל התרגלנו. יש לנו את החברים נורטון ומקאפי, שמגינים עלינו מפני זדים. גם חברות ותאגידים התרגלו להוציא מיליוני דולרים בשנה על אבטחת מחשבים. כולם התרגלו. חוץ מה-NAS, האקדמיה הלאומית למדעים; כמה מהחשובים שבחוקרים והמדענים באמריקה (אנשים רציניים, לא כמוני) יצאו לפני כמה שבועות בקריאה לממשלת ארה"ב, לנסח חוקים להענשת חברות תוכנה המפשלות באבטחת מוצריהן. ותנחשו למי הם התכוונו ספציפית.

ימים ספורים אחר כך בא האל.איי טיימס המשפיע ודיווח בדרמטיות ש"העשור בו מיקרוסופט התרכזה בדחיסת פיצ`רים אל תוך המוצרים שלה, בא על חשבון מיגון המחשב מממתקפות וירוסים, שעולות ללקוחותיה מיליארדי דולרים בשנה והפכו לדאגה מרכזית של חברות מסחריות ומשרדי ממשלה... זה מתחיל לאיים על יציבותו של חלק חשוב בכלכלת העולם ומעלה שאלות לגבי עתידה של מיקרוסופט". ואז - ורק אז - ממש במקרה ובלי כל קשר כמובן, שלח ביל גייטס אי-מייל ממלכתי לכל עובדיו. ועכשיו? עכשיו הכל יכול לקרות.
 

טאף שיט

 
מי שרוצה לקרוא את האי-מייל כולו יכול ללחוץ כאן, אבל גם מי שאין לו כוח צריך להבין את חשיבות השורה התחתונה של גייטס: הגיע הזמן לשינוי במדיניות החברה. במקום פיתוח אינסופי של אפליקציות מגובבות למערכת ההפעלה, תבוא התמקדות בסריקת הקוד הנוכחי, במטרה לסתום אחת ולתמיד את כל הפרצות שסקריפט-קידיז, קראקרים, וירוסים או האקרים יכולים לנצל למטרותיהם הנלוזות. גם גייטס, כמה מקרי, הדגיש שעתידה של מיקרוסופט תלוי בכך.

והוא יודע מה הוא אומר. כמו שמדעני האקדמיה יודעים. כמו שהאל.איי טיימס יודע. זו כבר לא סתם תיאוריה רדיקלית של המהפכה: משהו פגום באופן מושרש מהיסוד באופן בו מיקרוסופט מייצרת תוכנה ומשווקת אותה. עכשיו גם ביל גייטס עצמו מודה, באופן עקיף, שבמסגרת המאמץ לחסל ולרמוס את כל המתחרים, שכחו במיקרוסופט כמה דברים קטנים. בעיקר את המשתמש, את בטחון מחשבו והמידע שלו ואת חשיבות זכותו לפרטיות. באמת, אופס.

עד לא מזמן, אף אחד בכלל לא חשב להאשים את מיקרוסופט על כל הפאקים הגדולים שלה באבטחת מידע ופרטיות, חוץ מגיקים שבמילא מעדיפים לינוקס ומאק. הרי כל מי שמשתמש במוצר של מיקרוסופט חותם במהלך ההתקנה על הסכם EULA הערמומי, שמשחרר את החברה מאחריות לנזקים שהתוכנה עשויה לגרום למחשב. כלומר, פרץ לכם האקר למחשב דרך הווינדוס-מדיה-פלייר? בעיה שלכם. חור באקספלורר איפשר לווירוס להשמיד לכם את ההארד-דיסק? טאף שיט. אבל נזקים מצטברים של מיליארדי דולרים לחברות וגופים פרטיים הם בהחלט משהו שעשוי לשנות את כל זה.
 
 

בילי ג'י מתחיל להזיע

ווינדוס XP, שמיקרוסופט לא התביישה לשווק בתור מערכת ההפעלה הבטוחה בעולם, מכיל פרצות בקנה מידה של חור שחור. ג`רמייה גרוסמן, מומחה לאבטחת מחשבים, הצליח לפרוץ להוטמייל ולפספורט של מיקרוסופט באמצעות שורה אחת של קוד. אפילו יוזמת הדוט-נט העתידית של החברה מתגאה בווירוס משלה, הרבה לפני שהגיעה לשלב ביצועי. צריך להיות ברור שיש משהו סיסטמטי ומובנה בחוסר היכולת של מיקרוסופט להגן על מוצריה ולקוחותיה.

ועכשיו, סוף-סוף, זה גורם לבילי ג`י להתחיל להזיע. לא משנה אם זה נובע מפחד שהממשל הפדרלי יגביל את הסכמי ה-EULA ויחשוף את מיקרוסופט לתביעות-ענק מצד משתמשים שנפגעו מווירוסים ופריצות למחשב, או אם הוא הבין שאי אפשר להמשיך לעבוד על כולם כל הזמן. התמקדות באבטחת מידע זה משהו שהם היו צריכים לעשות מזמן, כשבפלופי-דיסק היה חור ו-640K הספיקו לכולם.

כדי לעמוד בדיבורו של גייטס, תצטרך מיקרוסופט לעבור שינוי אירגוני מאסיבי ומשמעותי ולשים הרבה פרוייקטים עתידיים על אש קטנה או אפילו עמוק במגירה, ולהפנות את כל משאביה לטיפול בבטחון המחשב. מיקרוסופט יכולה וצריכה - אפילו חייבת - לעשות את זה, כדי להציל את עולם ההיי-טק מעצמה. יהיה מעניין לעקוב אחרי ההתפתחויות. תמיד, אחרי הכל, קיים סיכוי שזה רק פעלול יחסי ציבור. אבל ביל גייטס? פעלולי יחסי ציבור? מה פתאום.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by