ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
Ctrl+Alt+Del: על הצריבה 

Ctrl+Alt+Del: על הצריבה

 
 
דורון טילמן

כל מה שרציתם לדעת על צריבת דיסקים ביתית ולא העזתם לשאול, כי פחדתם מהתאגידים

 
 
 
 
 
 
 
 
 

חדר ניתוח: כל האמת על צריבת דיסקים

ראשוני הצורבים שהופיעו לפני מספר שנים נחשבו כתוספת יקרה ומסובכת למחשב, אך כיום, כאשר אפילו מערכת ההפעלה מכילה אפשרות לצריבת מידע על גבי דיסקים, מדובר כבר בנחלת הכלל.

נתחיל במספר מושגי יסוד:

גודל הדיסק: כמות המידע שניתן לצרוב על הדיסק נמדדת בדקות (עבור מוסיקה) וב-Megabyte (עבור קבצים).

Firmware: תוכנית מחשב קטנה המצויה בתוך רכיב חומרה, במקרה שלנו - הצורב. עדכון התוכנה יאפשר לצורב לבצע פעולות נוספות בצורה טובה יותר.

Buffer (חוצץ): זיכרון המצוי בתוך הצורב אליו מוזרם המידע. יש לדאוג שהחוצץ יהיה מלא, מפני שהפסקה בכתיבת המידע עלולה להרוס את הדיסק. בעיה זו נקראת Buffer Underrun, אך היא הולכת ונעלמת מהעולם תודות לטכנולוגיות חדשות (BURN Proof למשל).
 
תהליך שמירת הנתונים על גבי התקליטורים נקרא צריבה בשל השימוש בקרן לייזר שמחממת חומר אורגני המצוי על התקליטור. הזרמת המידע לדיסק שנצרב נעשית דרך החוצץ, שיכול לקבל את המידע ישירות מהמקור (On The Fly) או מקובץ `תמונה` (Image). קובץ התמונה נוצר על ידי תוכנת הצריבה, ומכיל את כל המידע שייצרב על הדיסק, בסדר הרצוי. מומלץ לייצר Image כאשר יוצרים עותק של דיסק קיים.

קיימים שני סוגים עיקריים של תקליטורים:
:CD-R הזול ביותר, מאפשר צריבה חד פעמית של מידע.
:CD-RW מאפשר צריבה חוזרת של מידע, בדומה לדיסקטים הישנים.
נציין רק שכיום כבר ניתן לרכוש צורבי DVD, אך הם עדיין יקרים למדי, ולא נעסוק בהם בכתבה זו.

כמות המידע שניתן לצרוב על תקליטור סטנדרטי היא 650 מגהבייט, השווים לכ-74 דקות כשמדובר במוסיקה. ניתן להכניס יותר מידע לתוך הדיסק על ידי שימוש ב-OverBurn, אך לשם כך יש צורך בתוכנה המאפשרת זאת, ורצוי גם כונן בעל Firmware מעודכן.

כיום קיימים דיסקים המאפשרים צריבה של 80, 90 ואפילו 99 דקות, אך הם יקרים יותר, ודורשים לרוב תוכנה מתאימה וצורב חדיש. חשוב לזכור שהגדלת הקיבולת של הדיסק עלולה לגרום לבעיות בקריאה שלהם, בעיקר בכונני תקליטורים מיושנים, נגני MP3 מבוססי דיסקים וכמובן במערכת הביתית.
 

אז איך צורבים?

ראשית נבדיל בין שני סוגי מידע עיקריים שניתן לצרוב על תקליטור: Data - קבצי התקנה של משחק, למשל; Audio - תקליטור מוסיקה רגיל הניתן לשמיעה בכל קומפקט דיסק.

בכל פעם שמידע נצרב לדיסק, נוצר עליו Session; תקליטור יכול להכיל מספר סשנים, כאשר כל המידע של דיסק מוסיקה חייב להכתב ב-Session בודד, או שרוב הסיכויים שהמערכת שלכם לא תוכל לקרוא אותו. כשצורבים תקליטור מידע, ניתן לעשות זאת במספר סשנים (Multisession).

במהלך הצריבה נשמר מידע על מיקום תחילת וסיום כל סשן (Lead in ו-Lead Out בהתאמה); במידה ולא רוצים לאפשר צריבה נוספת של מידע, גם אם יש מקום פנוי, יש לבצע סגירה של הדיסק (Finalizing או Close). אם צרבתם דיסק מוסיקה, יש לסגור את הסשן (ובמקרים מסוימים את הדיסק כולו) אחרת לא תוכלו להשתמש בדיסק שכזה בנגן הדיסקים שלכם, ובכונני תקליטורים מסוימים. סגירת הסשן לא מחייבת סגירה של הדיסק; ניתן לסגור סשן אחד ומיד לאחריו לפתוח אחד נוסף, שיאפשר בעתיד צריבה. כך ניתן ליצור דיסק המורכב ממוסיקה ומידע - בסשן הראשון והסגור נשמור שירים, ובסשנים נוספים נשמור קבצי מחשב.
 
 

ישנן מספר שיטות לצריבה:

Disc At Once
 Disc At Once   
בשיטת Session At Once - SAO, נכתב המידע ללא הפסקה עד לסיום התהליך. שיטה זו מאפשרת לצרוב בעתיד עוד מידע על הדיסק אם לא בוצעה פעולת סגירה.

Disc At Once היא למעשה תת-קטגוריה של SAO בה כל המידע, מוסיקה או Data, נצרב בבת אחת, בהתאם לסדר אותו בחרתם. בסיום הצריבה מבוצע תהליך של סגירת הדיסק, שמונע אפשרות כתיבה נוספת עליו גם אם נותר מקום פנוי. שיטה זו למעשה יוצרת תקליטור בעל Session בודד, ומשתמשים בה ליצירת דיסק מוסיקה או כאשר רוצים ליצור עותק מושלם של תקליטור אחר.
 
Packet Writing
 Packet Writing   
בשיטת Track At Once - TAO המידע נכתב כך שניתן להוסיף מסילות (Tracks) נוספות בעתיד. אם צורבים תקליטור Data, ניתן לצרוב מספר קבצים על מסילה אחת, ולאחר מכן לצרוב עוד מסילות שיכילו קבצים נוספים.

כל השיטות שצוינו לעיל מדברות בעיקר על צריבת דיסקים מסוג CD-R. יש לזכור כי CD-RW מאפשר גם מחיקה של מידע.

שיטה חדישה יותר נקראת Packet Writing או Packet At Once. זוהי השיטה הגמישה ביותר, שמאפשרת שימוש בתקליטור כאילו היה דיסקט; ניתן לכתוב קבצים, אחד בכל פעם (וגם למחוק אותם אם מדובר ב-CD-RW). שימוש בשיטה זו מחייבת שימוש בתוכנה מיוחדת התומכת בכך (DirectCD), וכן בתוכנה שתאפשר קריאה שלהם, בפורמט הנקרא UDF. חלונות XP תומכת בכך ללא צורך ברכיב תוכנה נוסף.
 

וירוסים ואבטחה - איי.סי.קיו

 
מסתבר שגם בתוכנת המסרים המיידים הנפוצה ביותר בעולם יש פרצות. מדובר בחור אבטחה ברכיבים של משחקי הרשת, הקול והווידאו של ICQ, המאפשר השתלת תוכניות מחשב זדוניות והפעלתם ללא ידיעת המשתמש. על פי ICQ, הבעיה קיימת בגרסאות הקודמות ל-2001b, כך שאם ברשותכם הגרסה האחרונה, אתם בטוחים. ניתן לבדוק בקלות איזו גרסה ברשותכם, בעזרת התפריט המופיע כשלוחצים על אחד משמות האנשים ברשימה, כמתואר כאן.
 

תולעת השבוע

 
השבוע יש לנו וירוס מעט יותר מתוחכם, מסוג תולעת כמובן, העונה לשם Klez. הוא קשה לזיהוי, והודעת הדואר שתקבלו תכיל נושא ושם קובץ מצורף אקראיים. בין תכונות הווירוס ניתן למנות הפעלה אוטומטית של הקובץ (אם לא עדכנתם את תוכנת הדואר שלכם), חיפוש כתובות דואר נוספות בקבצי מחשב שונים, פגיעה בתוכנות אנטי וירוס והשתלת וירוס נוסף במחשב. מידע נוסף ניתן למצוא כאן.


טיפ השבוע: ICQ למתקדמים

ICQ מאפשרת הרבה יותר משיחה פשוטה עם החבר`ה. אם אתם חושבים שאתם מוכנים, הגיע הזמן לעבור למצב עבודה מתקדם (Advanced Mode), בו תוכלו להגדיר אין סוף אפשרויות, שיעזרו לכם להפוך את התוכנה למרכז הקשר עם העולם, כמעט. כדי לעבור למצב עבודה מתקדם, כל שיש לעשות הוא ללחוץ על כפתור `Main` ובתפריט שנפתח ללחוץ .`To Advanced Mode` כעת ייפתח חלון נוסף בו יש ללחוץ על .`Switch to Advanced Mode` באותה שיטה ניתן לחזור גם למצב הפשוט, `Simple Mode`.
 

מדריכים וטיפים חדשים ב-:Netsupport

 

מדריכים ברשת:

מרכז התמיכה של מיקרוסופט לנגן המדיה שלהם, Windows Media Player, כולל קישורים למאמרים, הסברים ואפילו דף המכיל דוגמאות של כל סוגי הקבצים שניתן להשתמש בהם.

כמו תמיד, אל תשכחו לבקר בפורום התמיכה, או שלחו את שאלותיכם אלינו בדואר אלקטרוני.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by