ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
הדינוזאור ששאג 

הדינוזאור ששאג

 
 

תכירו את מוזילה, דפדפן הקוד הפתוח המשובח ממשפחת נטסקייפ, שהולך להיות אוטוטו הדפדפן הכי טוב בשטח (כן, כן, יש לו תמיכה מושלמת בעברית). עם קצת רצון טוב מצידכם, משתמשים יקרים, הוא עוד יפוצץ את הבועה המונופוליסטית והנפוחה של אינטרנט-אקספלורר

 
 
 
 
 
 
 
 
 

שוב נתקע הדפדפן?

אחיה הגיק (והקומוניסטי קצת) של גודזילה. מוזילה
 אחיה הגיק (והקומוניסטי קצת) של גודזילה. מוזילה   
בניגוד למה שקורה פה בדרך כלל, הפעם לא באתי להתווכח, כי אני בטוח שיש המון אנשים שאוהבים את דפדפן האינטרנט אקספלורר שלהם אהבת נפש. זה בסדר. אפילו נורמלי. זה כמו שיש גם הרבה אנשים שאוהבים לקרוא ידיעות אחרונות, וכמו שפעם הרבה אנשים אהבו לנהוג בסובארו. ככה זה כשאין אלטרנטיבות ראויות. כשלא מציעים לסוס גזר וקוביות סוכר, הוא ילעס בשמחה גם ערימה של קש. ובשנים האחרונות כולנו לועסים.

כולנו יכולים להסכים שבשלוש השנים האחרונות הפסיק דפדפן האינטרנט להתפתח, והתחיל להתנפח ולזלול משאבי מחשב. העלמותה של נטסקייפ מהמפה השאירה לנו רק את הדפדפן של ביל גייטס. פיתוח הממשק החשוב ביותר באינטרנט, עליו בנויה בעצם הרשת כולה, נפל בידי חברה מונופוליסטית אחת. ולכן, במידה רבה, האינטרסים המסחריים של מיקרוסופט הם אלה שיקבעו כיצד נחווה את הרשת בשנים הקרובות. אלא אם כן יקרה משהו מוזר ומפתיע.

משהו כמו מוזילה, אחיה הגיק של גודזילה.
 

קיצור תולדות הדינוזאור

לא סבבה של דפדפן? מוזילה בפעולה
 לא סבבה של דפדפן? מוזילה בפעולה   
נתחיל מלפני כמה שבועות: גירסת הבטא 0.9.7 של הדפדפן מוזילה מגיחה אל הרשת בקול תרועה רמה. קהילת הקוד הפתוח הבינלאומית התייפחה מאושר; סוף-סוף דפדפן אלטרנטיבי מהיר ויעיל שעושה את העבודה לא פחות ואולי אף יותר טוב מהאפליקציה השמנה של גייטס. ולא סתם דפדפן שהגיע משומקום. מוזילה הוא האב-טיפוס של הדפדפנים, זה שהיה שם כבר בפרה-היסטוריה של הרשת, כמו דינוזואור אמיתי.

בתחילת הניינטיז היה מוזילה שם הקוד של דפדפן בשלבי פיתוח, משהו שאתם אולי זוכרים בתור נטסקייפ נביגייטור. ב-94` הפך מוזילה לדינוזאור ירקרק ומעצבן קמעה שתיפקד כקמע הרשמי של האימפריה הנטסקייפית החדשה. האקספלורר היה עדיין רק שמועה רחוקה.

תריצו קדימה ל-1998: נטסקייפ, מובסת ומושפלת בידי מיקרוסופט, עושה את הלא ייאמן ומשחררת את מוזילה, כפי שקודד בגירסאת 4.x של הנביגייטור, לרעות בשדות הקוד הפתוח. במקביל מקימה נטסקייפ את mozilla.org, אירגון שלא-למטרות-רווח שתפקידו לתאם את מאמצי פיתוח הדפדפן בין אלפי מתכנתים-מתנדבים בעולם. באותו רגע הופך מוזילה לדפדפן עצמאי ואוטונומי, זוכה ללוגו נאה ומכובד יותר, ובעיקר מתנתק מערכתית מנטסקייפ, שנמכרה בינתיים ל-AOL ועברה לצד האפל.
 

הקאמבק של חופש הבחירה

הכוח בידיים של המשתמשים. מסך הפתיחה של מוזילה
 הכוח בידיים של המשתמשים. מסך הפתיחה של מוזילה   
התוצאה של כל העבר המפואר הזה היא שבהווה מסתובבים ברשת עשרות דפדפנים עצמאים המבוססים על שלבים שונים באבולוציית הקוד של מוזילה. הבולט ואולי גם המוצלח שבהם הוא ה-Konqueror, של אנשי הפינגווין וה-KDE. המפורסם שבהם, ללא ספק, הוא נטסקייפ 6 המבוסס על גירסא 0.9.4 של מוזילה. האלטרנטיבה צומחת. חופש הבחירה שהטורבו-קפיטליזם המונופליסטי לוקח מאיתנו, חוזר בדלת האחורית של הקוד הפתוח.

ההתלהבות מהגירסה החדשה של מוזילה נובעת מכך שלראשונה, ניכר שהמאמץ המשותף של אלפי מתנדבים (גם מי שלא יודע לתכנת יכול לסייע בפיתוח הדפדפן) מתחיל להשתלם. הדפדפן יציב, קורא בלי בעיה לפחות 90 אחוז מהאתרים ברשת, תומך בצורה מושלמת בעברית ויזואלית ולוגית ואפילו נראה לא רע, עם אפשרות להחליף סקינים בצורה מלאה. זה עוד לפני שדיברנו על כך שהוא כולל מנהל קוקיס משובח מובנה, תוכנת אי-מייל וניוזגרופס מהירה ומצויינת, תוכנת צ`טים (IRC), תוכנה ויזואלית לבניית אתרים ועוד.

זה מה שיפה במוזילה: בעוד דפדפנים מסחריים נידונים לניוון והשמנה (כתוצאה מפיתוח למטרות רווח, באנדלינג ופרומושיין עצמי, ולא למטרות ייעול השימוש), דפדפן פתוח-קוד יכול רק להתייעל ולהשתבח. המשתמשים שלו הם אלה שמפתחים אותו וקובעים כיצד יפעל, מעצבים אותו לפי צרכיהם הספציפים בצלמם ובדמותם. הם יכולים, בפוטנציה, להסיר כל פונקציה שאין להם עניין בה, לתקן בעצמם כל באג ולייצר ורסיה חדשה לגמרי של הדפדפן כראות עיניהם (אגב, רק כדי שתקלטו את מהירות הפיתוח - הגירסה הנוכחית שוחררה לפני חודש. הגירסה הבאה צפויה בעוד כשבועיים). צדק וקודים לכל.
 
 

יש עתיד (והוא קטן)

 
חופש הקידוד הזה הופך את מוזילה לאטרקטיבית לא רק בעיני גיקים מתלהבים, אלא גם עבור תאגיד ענק כמו נוקיה, הבונה דפדפנים מבוססי-מוזילה לסלולרים של הדור הבא, ותורם ל-mozilla.org מיליוני דולרים בשנה. כי מי כמו נוקיה יודע שעתיד הטכנולוגיה טמון בהתכווצות יעילה, כזאת שמייצרת לנו מכשירי טלפון ניידים בעובי, גודל ומחיר של כרטיס ויזה. העתיד הוא קטן וזריז. מה שמתנפח - והדפדפן בו רובכם משתמשים הוא בהחלט דוגמא - סופו להתפוצץ.

תנופת הפיתוח של מוזילה תגיע לשיאה ככל שתתקרב גירסא 1.0 של הקוד (מתישהו בחודשים הקרובים, אם הכל ימשיך לעבוד חלקלק). הבלון של האקספלורר ימשיך בינתיים להתנפח בניסיונו לבלוע את האינטרנט. מי שאוהב אותו לא יעבור למוזילה, לא עכשיו ולא אחר כך. אבל מי שלא אוהב את האקספלורר צריך להתחיל להעיף מבט לכיוון מוזילה ולעקוב אחר התפתחותו הדרמטית. יכול להיות שאם האקספלורר הוא בלון, מוזילה היא הסיכה.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by