ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
זן ואמנות אחזקת המחשב 

זן ואמנות אחזקת המחשב

 
 
דביר וולק

לכל מחשב אופי משלו, וכל מחשב יתנהג בהתאם לאיך שמתנהגים איתו. תהיה טוב למחשב שלך - והוא יאהב אותך. תעמיס עליו - והוא יעשה שביתה איטלקית. להלן חוקי קארמת המחשבים, שינחו אתכם להרמוניה רוחנית עם המחשב שלכם, ויחסכו לכם זמן מיותר בקריאת אי-מיילים מטופשים

 
 
 
 
 
 
 
 
 
רק על ידי שלמות רוחנית עם המחשב ניתן להגיע לשלמות של מערכת ההפעלה (איור: מתוך gnu.org)
 רק על ידי שלמות רוחנית עם המחשב ניתן להגיע לשלמות של מערכת ההפעלה (איור: מתוך gnu.org)   


לאחד ממכרי יש בעיה שחוזרת על עצמה כבר שנים: כל מחשב שהוא עובד עליו, ולא משנה אם בבית או בעבודה, עם איזה מערכת הפעלה וכמה חדש הוא יהיה - מקדם תמיד את פניו בהודעת שגיאה מוזרה ועסיסית, מיד עם הדלקת המחשב. תמיד אלה יהיו הודעות לא מובנות, תמיד הן יקרו ללא סיבה, ותמיד הן לא ישפיעו על עבודת המערכת. הן פשוט יהיו שם ויעצבנו. אותו בחור למד לחיות עם התופעה, ומקבל אותה כגזירת טבע, כמו שאני מקבל את טעמו הקלוקל במוסיקה ובכדורגל. אבל הוא לא מבין דבר אחד פשוט. זה רק המחשב שלו אומר: אח שלי, אני צריך אהבה, אני צריך ריספקט, ואני לא צריך שנקניק כמוך יעבוד עלי. לא לילות ארוכים של קינפוגים יעזרו לאותו מכר מר נפש, כי אם אטיטיוד. רק אטיטיוד.

רבים ממשתמשי המחשב הרציניים שביניכם בטח כבר הבחינו בתופעה מעניינת: אין שני מחשבים זהים. לכל מחשב יש אופי משלו. ולא רק זאת, לכל מחשב יש אופי שמשתנה בהתאם למשתמש שלו. למשתמשים טיפשים (ר` מדור זה מהשבוע שעבר) יהיו מחשבים טיפשים, למשתמשים עצבניים יהיו מחשבים עצבניים, לגיקים שבינינו תמיד יהיו מחשבים מדוגמים שעושים כמיטב יכולתם. רק שני דברים משותפים: לכולם, אבל לכולם - יהיו כתמי קפה על המקלדת (על כך בהמשך) ופורנו על ההארד דיסק. איך אומרים, כולנו ריקמה אנושית אחת, וכולנו היינו שמחים לרקום קצת באנושיות עם אינגה, נערת החודש של "ג`ינגי`ות-עם-שדיים-גדולים.קום".

אבל אני סוטה. מהנושא.

כי אחרי שנים של מחקרים, שיחות נפש עם מחשבים וקריסות ברגעים קריטיים, הגעתי למסקנה כי האינטראקציה בין אדם למחשבו ניתנת להגדרה כ"קארמת מיחשוב" אותה אפרט מיד להלן. ולעוד מסקנה - כתמים של שוקו לא תמיד יורדים בכביסה.

להלן כלליה העיקריים של תורת קארמת המחשוב, גזרו, שמרו ותלו על המקרר.
 

ואהבת למחשבך כמוך
זה שמדובר במחשב ולא באדם לא אומר שלא מגיעה לו אהבה. זאת אומרת, אם אתם רוצים שהוא יחזיר לכם אהבה. מחשב שמתנהגים אליו באהבה לא יתקלקל, יקרוס פחות, ובאופן כללי יעשה פחות בלגאן. מחשב שמתחיל לזייף עושה את זה רק בגלל שיש לו לב שבור. באמת.

אל תכביד עליו - כי הוא יכביד עליך
בואו נגדיר את זה ככה: נכון שאפשר להפעיל בבת אחת שמונה חלונות אקספלורר, פוטושופ, ווינאמפ, נטקס, בבילון, קאזאה, אייסיקיו, אאוטלוק, נרו, וורד ונטמיטינג - זה עדיין לא אומר שצריך לעשות את זה. תכבידו על המחשב שלכם - והוא ישנא אתכם. הוא יעשה שביתות איטלקיות, יפעל לאט סתם כדי להכעיס, ויפתח אליכם עויינות כללית. לא מזמן נדרשתי לחלץ איש אחד שהעמיס כל כך הרבה תוכנות על המחשב שלו, עד שהמכונה פשוט עלתה ועלתה ועלתה ועלתה - וקרסה בכל הפעלה, בלי לתת למסכן הזדמנות אפילו למחות על זה. כמה אנ-אינסטולים וקצת טיפול אוהב אחר כך - והמחשב היה כמו חדש.

ככל שתנסה לעבוד יותר מהר - כך המחשב יאיט
דווקא כשאתם לחוצים מתמיד, המחשב שלכם תמיד ייטה להאיט. אתם מנסים ללהטט בין שני מסמכים, עיבוד תמונה ומחקר ברשת - כל אלה למצגת נורא חשובה שאתם עובדים עליה וצריך להגיש עוד רבע שעה? תשכחו מזה. כמה שהאצבעות שלכם יהיו יותר זריזות, רק תפחידו את המחשב והוא יאט. קחו את הזמן. תנו למחשב לנשום בין פעולה לפעולה. אחרת הוא פשוט יתמרד.

ככל שהפעולה שאתה מבצע יותר חשובה - גדלים הסיכויים לקריסה
הרחבה לסעיף הקודם. עבדתם לילה שלם על מסמך נורא חשוב של 20 אלף מילה עם התוכנית העסקית לסטארט אפ של חייכם. אתם מוכנים למצגת שתביא לכם השקעה של מיליונים, ואתם עומדים ללכת לישון - נכון, זה בדיוק הזמן בו שמעון, החתול שלכם, יחליט ללכת על המקלדת ולשלוח את המסמך לעזאזל. גיבוי? הצחקתם את ההארד דיסק המפורמט שלכם.

השקה והאכל את המחשב שלך
אף מחשב לא מסוגל לפעול כמו שצריך בלי מנה הגונה של קפה על המקלדת, קצת פירורים של בורקס ואפר של סיגריות לקינוח. הרעיון שמחשבים עובדים על חשמל הוא סתם קונספירציה של חברת החשמל (ושל מיקרוסופט). מחשבים עובדים על ידי הפקת אנרגיה משאריות מזון שנשפכות על המקלדת. אל תחסכו. 
אל תפחד מהודעות שגיאה - רובן חסרות משמעות
זה שצריך להקשיב למחשב לא אומר שמה שיש לו להגיד הוא חשוב. הוא אומר לכם שחסר קובץ? תגידו לו ללכת לחפש. הוא אומר שהיישום ביצע פעולה לא חוקית? תשלחו אותו למנהל. אל תפחדו להעמיד מחשב סורר על מקומו. תראו לו מי כאן הבוס. תנו לו באסקייפ.

אל תפתח אי-מיילים. בכלל
מה כבר יכול להיות כל כך חשוב באי-מיילים ששולחים אליכם? או שזה וירוס, או שזה הבוס מנג`ס לכם עם איזה פרויקט חדש ומשעמם, או שזאת החברה שלכם ששולחת לכם תמונות של חתולים חמדמדים - או שלושתם ביחד - הבוס שלכם שולח לכם תמונה של חתולים חמדמדים שבתוכה מסתתר וירוס. בכל מקרה, גם לכם וגם למחשב יועיל אם פשוט תמחקו כל אי-מייל שמגיע אליכם. לא יותר יעיל להמשיך לקרוא כתבות באינטרנט במקום?

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by