ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
הורדה לצורך עלייה 

הורדה לצורך עלייה

 
 

מי שרצה להוריד את קאזאה בשבוע שעבר, גילה שלא נותנים לו לעשות את זה. אבל לא צריך להבהל - זאת רק דרכם של ההולנדים להראות לתאגידים המפגרים, שלהם בעצם אין שליטה על זה. הכוח נמצא אצלנו, וחייבים להמשיך להשתמש בו

 
 
 
 
 
 
 
 
 
תפציצו להם את המשרדים, לא יעזור לכן. קאזאה עדיין איתנו
 תפציצו להם את המשרדים, לא יעזור לכן. קאזאה עדיין איתנו   
פתאום, ביום חמישי בערב, נעלמה קאזאה מהאינטרנט. אולי שמתם לב. כתבו על זה. דיברו על זה. אחרי הכל, יחד עם מורפיאוס היא יוצרת את רשת ה-P2P הגדולה בעולם כרגע, שהוכתרה רשמית בתור "היורשת של נאפסטר" (גם בידי התאגידים שהזדרזו לתבוע אותה). אם קאזאה נענית לצו בית המשפט ההולנדי באיחור של כמה שבועות וחדלה מכל פעילות, זה חייב להיות סיפור גדול. אבל זה אפילו לא סיפור קטן. וזה הסיפור הגדול באמת.

באתר של קאזאה, במקום בו מיליוני גולשים הורידו את התוכנה שהעמידה אוקיינוס של תוכן "פיראטי" בקצות האצבעות שלהם, הופיעה רק כתובת לאקונית המסבירה שלא יהיה ניתן לדנלד את האפליקציה עד הודעה חדשה. נשמע דרמטי. נשמע כמו עוד נצחון לחברות התקליטים ואולפני הסרטים ההוליוודים במאבקם ההתאבדותי נגד טכנולוגיית ה-P2P. אבל, כאמור, זה רק נשמע ככה; מין אשליה אודיבלית שתיכף נפריך בחדווה.

אדווין מסטלאר וניקולאס מסטרום, האנשים שמאחורי קאזאה, משתמשים בצו בית המשפט כדי להוכיח נקודה פשוטה: לחברה שלהם אין שום שליטה על הדרך בה מנוצלת התוכנה שכתבו בידי משתמשיה. תוציאו את התוכנה מחוץ לחוק, תסגרו את החברה, תפציצו את המשרדים היפים שלה באמסטרדם. זה לא ישנה כלום. המיליונים שהורידו אותה יוכלו להמשיך להשתמש ברשת ה-P2P שהם יוצרים באמצעותה, כאילו לא קרה שום דבר.
 

רק תנעלו את הדלת

זה הרי כל היופי של טכנולוגיית פאסט-טראק. התאגידים יכולים לעצור אותה בשתי דרכים בלבד: להיאבק עד חורמה בספקי האינטרנט כדי שימנעו בעצמם שימוש באפליקציות מבוססות פאסט-טראק, או לפעול באמצעות הלובי שלהם בקונגרס כדי להוציאה מחוץ לחוק ואז לעבור מבית לבית בכל העולם, ולהסיר תוכנות כמו קאזאה ומורפיאוס מכל המחשבים עליהם הן כבר מותקנות. אה, כן, הם יכולים גם לנסות לכבות את האינטרנט. זה הגיוני באותה מידה.

כל משתמשי קאזאה יכולים להעיד שהעניינים ממשיכים כסדרם. הפרק האחרון של "סטאר טראק", עותק ה-Divx המצ`וקמק של שר הטבעות, הטראק החדש של בריטני, כולם ממשיכים לזרום דרך המודמים שלהם בטיפטוף עדין של אינפורמציה, הישר מתוך הארד-דיסק של משתמש אחר שנמצא אלפי קילומטרים מהם (או מעבר לכביש). הרשת הזאת, פשוט מאוד, אינה תלויה בדבר מלבד משתמשיה. וכפי שנהוג לומר במקרים כאלה, לא יעזור בית דין. אבל ממש לא.

עדכון לכתבה: בערב יום שני חזרה קאזאה ואיפשרה את הורדת התוכנה מהאתר בשנית. כמו כן, באתר התוכנה נמסר כי קאזאה פועלת עכשיו "תחת הנהלה חדשה".
 

הפחדנים

טייפ-רקורדר. באמת מפחיד
 טייפ-רקורדר. באמת מפחיד   
צריך לתת קרדיט לחברות התקליטים, האולפנים ההוליוודים, תאגידי הטלוויזיה ומונופולי ההיי-טק הגדולים איפה שמגיע. ובעניין של עקביות צריך לתת להם את כל הקרדיט בעולם. תראו להם טכנולוגיה שיכולה להגדיל את חופש הבחירה של הצופה או להוביל לדמוקרטיזציה של המדיה, והם ינסו לחתור תחתיה, לבלום אותה, לעקוף אותה, לרסן אותה, לקנות אותה או סתם לרמוס אותה בבתי המשפט. לא מדי פעם ולא אחת לכמה זמן. תמיד. תמיד. תמיד.

הם התנגדו לטייפ-רקורדר, לדאבל-קאסט, לווידאו-טייפ, לנגני ה-mp3 הניידים, לצורב הדיסקים, לנאפסטר ולאחרונה גם לפורמט ה-CD עצמו. אני חושב שגם הגלגל לא נראה להם כמו רעיון טוב בזמנו. ועכשיו, רגע לפני שלכל אזרח יש Tivo בבית, באים התאגידים להתנכל לעתיד הדיגיטלי של הטלוויזיה. גוף קיקיוני למדי שהקימו התאגידים יחדיו, עומל כעת על טכנולוגיה ש"תסמן" שידורים מסויימים כך שלא ניתן יהיה להקליטם באמצעות קופסאת סט-טופ דיגיטלית.
 
 
למה? קוראים קבועים של המדור כבר יכולים לענות על השאלה הזאת לבד ומתוך שינה: כי התאגידים מפחדים מהדור הבא של קופסאות הסט-טופ, שיגיעו או-טו-טו עם כמה שיפורים משמעותיים כמו DVD, ג`וק-בוקס דיגיטלי לאלפי טראקים ובעיקר הכנה לחיבור פס-רחב. בסיוטיהם רואים מנכ"לי התאגידים מיליוני צופים מקליטים שידורים יקרים (ערוץ חמש פלוס, מישהו?) ומעבירים אותם בלחיצת כפתור לאחיהם הדלפונים שוכני רשת קאזאה-מורפיאוס.

וכך, כמה דבילי, במקום להגות תוכנית עסקית גאונית שתהפוך את הטכנולוגיה החדשה למשאבת מזומנים, הם עוסקים בניסיונות שווא לבלימתה ומעצבנים את צרכניהם הנאמנים ביותר. הזכות להקליט מהטלוויזיה, חשוב לזכור, מעוגנת בחוקי מרבית המדינות, כולל ארצות הברית (שזה מה
שקובע). תאגידי המדיה אמנם לא מחוייבים לשדר בפורמט שניתן להקליט, אבל זה מה שהצרכנים שלהם רוצים, רגילים ואוהבים לעשות. וזאת עוד הוכחה: הצרכנים מעניינים לתאגידים את הישבן השמאלי, וגם זה רק כשאין עליו פרונקל.

עכשיו, נגיד שאין האקרים בעולם, והניסיון למנוע מנרקומני הטלוויזיה הדיגיטלית להקליט את הסדרה האהובה עליהם אכן יצלח. איך הם יגיבו? איך תגיבו אתם אם פתאום לא תוכלו להקליט את סקס והעיר הגדולה, פוקימון, הטברנה ושאר יצירות המופת שממלאות לכם את המסך? ההערכה שלי היא שאז יגלו מונופולי הבידור מה שמגלה כל אדם, אחרי ששלף בכוח עצם בשרנית מתוך מלתעותיו מזילות הריר של רוטווילר רעב ועצבני: שאולי זה לא היה רעיון כל כך טוב.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by