ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
הגולשת חושפת 

הגולשת חושפת

 
 
כרמל ויסמן

אם לא הכרתם את הטור "ברכה גולשת" בעיתון "אנשים", בטח יצא לכם להכיר את האתר בעל אותו השם, שמשמש כמדריך רשת לסקס, סמים ורוקנרול. ובכן, אחרי ארבע שנות מדור ושנתיים של אתר החליטה ברכה המסתורית להיחשף. תכירו: קוראים לה עדי עליה, ויש לה כמה דברים חשובים להגיד

 
 
 
 
 
 
 
 
 
כשקוראים לי ברכה אני מסתובבת. עדי עליה
 כשקוראים לי ברכה אני מסתובבת. עדי עליה   
הטור "ברכה גולשת" בנושאי סקס, סמים ורוקנרול באינטרנט, החל להתפרסם בעיתון "אנשים" ב-1998 והפך לאתר אינטרנט תחת אותו שם ביולי 2000, והאתר הפך לאט לאט למוסד אינטרנטי ישראלי. אבל בכל השנים האלה, פרט לכמה מקורבים, אף אחד לא ידע ממש מי היא אותה ברכה שגולשת וגולשת.

ובכן - לא עוד. "לא ברור לי למה לא נחשפתי עד עכשיו. סיבות היסטוריות מפגרות", אומרת עדי עליה, 40, האשה שמאחורי ברכה. ההיסטוריה המפגרת באה אל קיצה היום (ראשון) בערוץ 8 בתוכנית "פרות קדושות" שתעסוק בסמים, אחד הנושאים שהם בנפשה של ברכה. לכבוד המאורע המשמח, החליטה עדי להיחשף גם באתרה וגם באתרנו.

היא עיתונאית ועורכת ותיקה, שהספיקה לעבוד בעיתונים טלגרף, העיר ומנטה, ניהלה מותג בהד-ארצי, וכרגע היא פרילנסרית. היא גרה בתל-אביב עם שלושה חתולים ועם בן זוגה, איש המחשבים נמרוד קרת (אח של אתגר), שהוא גם הוובמאסטר של "ברכה גולשת". ההשראה שלה היא "ברכה בודקת" של ידיעות אחרונות, רק שמושאי הצריכה שלה הם סקס, סמים ורוקנרול, אותם היא מכנה "הדלק של חיי". או במילים אחרות, ג. יפית על אסיד, שדואגת לקרוא גם את האותיות הקטנות באתרי הפורנו.

הקהילה הערה שהתפתחה באתר של ברכה התקבצה באמצעות המלצות שעברו מפה לאוזן בלבד. חלק מהפריקים הקבועים שולחים לה חומרים ברוח האתר. כמה מהם נפגשו עמה מבלי שתיחשף בפניהם. "היינו יחד בהופעה של אמן הדאב-רגאיי לי סקראץ` פרי, והם קראו לי ברכה. אין לי בעיה עם זה - כשקוראים ברכה ברחוב אני מסתובבת" היא מספרת.
 

האלטרנטיבה: פורנו חובבים

פורנו זה לפחות סטרייט פורוורד. האתר של ברכה
 פורנו זה לפחות סטרייט פורוורד. האתר של ברכה   
העניין של עדי במוסיקה הוא מקצועי. היא מנגנת על בס משנת 82 והרדיו באתר שלה משקף את טעמה המוסיקלי המגוון, ממוסיקה אלקטרונית ועד פרנק סינטרה ומרווין גיי.

והנה שלוש עובדות שלא ידעתם על ברכה: היא מסתובבת עם אחד ממכשירי הנוקיה הראשונים והמגושמים עם הסוללה השמנה שנראים כמו טרקטור; אין לה מכשיר רדיו בבית - היא מאזינה רק לתחנת הרדיו-אינטרנט באתר שלה; והיא לא רואה ולא סובלת את "סקס והעיר הגדולה". "הג`ינג`יות האינפנטיליות האלו הן בעיני עיוות הרבה יותר גרוע של המציאות מאשר סתם פורנו", היא מכריזה.

"זו תרבות נשים של פקה-פקה שגורסת כי הגברים הם חארות. זה לא מייצג חיים מול בני זוג ויש דור חדש של נשים שמאמץ את זה כמציאות, מעין פמיניזם קיצוני חשוך שאינו מחובר למציאות. בארץ הוא מתבטא במקומות כמו בנות העיר או אתר בננות. אז נכון שפורנו זה לא החיים האמיתיים אבל גם להתלבש כמו ילדה בת 12, לשים סיליקון בציצי ולעשות פויילשטיקים לגברים זה לא החיים. פורנו זה לפחות סטרייט פורוורד, אפשר לבחור חומרים ולבדוק מה עושה לך את זה ומה לא, אבל בסדרות כמו סקס והעיר יש סכנה עצומה שאנשים יחשבו שזוהי הנשיות, קואליציה מבוצרת שרואה את הגבר כאויב וחיה את אסטרטגיית הכיבוש שלו בצורה כזאת. זוהי בעיני הצגה משפילה של נשים".

האלטרנטיבה של עדי היא פורנו חובבים. באתר של ברכה יש קטגוריה מכובדת של אתרי פורנו חובבני והיא לקחה על עצמה כמטרה לקדם את הז`אנר הזה. "מדובר באנשים כמונו עם צמיגים וחצ`קונים, שצילמו את עצמם והעלו את זה לרשת. זה פורנו שאין בו ניצול וכפיה, זה עממי וטהור, וזה גורם לאנשים להרגיש טוב עם עצמם".
 
אוקיי, סקס ומוסיקה כולם אוהבים, אבל מה הקטע עם הסמים?

"אני חושבת שכל הסמים צריכים להיות חוקיים ומי שצריך יקבל אותם עם מרשם, כמו אנטיביוטיקה. זו הצורה היחידה בה ניתן לפקח על השימוש בהם, בניגוד להיום שמי ששולט בהרכב ובזמינות שלהם זה העבריינים והם מערבבים לך בפנים חומרים זרים ורעלים ואין את מי לתבוע. כשהסם אינו חוקי הוא נגיש לכל אחד שיש לו כסף והוא גורר פשע כדי להשיג את הכסף הזה. 90 אחוז מעבירות הרכוש בארץ מבוצעות על ידי נרקומנים, וזה נתון בדוק.

"יש ניסוי מפורסם באנגליה שנערך במשך 15 שנה על קהילת נרקומנים להם סופק הרואין בצורה מפוקחת. זה צמצם את הפשיעה ב-90 אחוז, רובם הצליחו לשמור על מקום עבודה, לתפקד במשפחה וחלק נגמל בהצלחה מרצונו. הרשות למלחמה בסמים בישראל מתרברבת במוסדות הגמילה שלה, אבל המציאות היא שהם כמו תחנת רכבת, אנשים נעים בין הסם לגמילה וחוזר חלילה".

אבל למה הנושא הזה הוא בנפשך?

"אני אזרחית טובה ומועילה, מעולם לא עברתי עבירה, מעולם לא לקחתי דמי אבטלה וזה חורה לי שברגע שאני מעשנת גראס אני מוגדרת כעבריינית, אני ועוד מיליון ישראלים טובים. יום אחד, כל מה שאמרו לי על סמים נפגש עם המציאות והבנתי שיש פה משהו מסריח. כשזה לא פרי אסור, זה בכלל לא אטרקציה ולא מהווה מושא למרידה של הנוער, ואני חושבת שככה זה צריך להיות, שאנשים יתנסו ויבחרו אם הם נשארים במעגל המעשנים או לא. לראיה, שיעור הנוער המעשן בהולנד הוא מהנמוכים בעולם".

כשתהיה גדולה, ברכה רוצה להיות הרשות למלחמה במלחמה בסמים. "מלחמה בסמים היא פשע שגורר פשיעה ומבזבז את כספי הציבור למלחמה בטחנות רוח. אני רוצה לבסס את מעמדי כסמכות בנושא הסמים ולתת לאנשים מידע אלטרנטיבי מהימן, אני חושבת שהרווחתי את זה ביושר". באתר שלה ניתן לראות שהיא אכן משקיעה, אוספת נתונים בתחום, מתקשרת לפסיכיאטרים, טוקסיקולוגים ושוטרים כדי להשיב על שאלות גולשים.

זה המון השקעה, איך את מצפה להמשיך לממן את ברכה?

"זה לא תחביב יקר, אני משקיעה בזה בערך שעתיים ביום. פעם עשיתי חישוב לפי הכסף שאני מקבלת מ`אנשים` בהנחה שזה מכסה גם את התכנים באינטרנט, אז מסתבר שאני מרוויחה שקל לשעה. זה לא רע".

דבר אחד בטוח, ברכה תישאר לעולם נקיה ממסחור. היא לא רוצה פרסום ולא רוצה שאף אחד יקנה אותה. "זה נהיה בלתי אפשרי לגלוש ברשת לאחרונה, הפרסומות מתקיפות אותך מכל כיוון, הן נעשו רעשניות, הן מקפיצות לך חלונות גם כשאתה בוורד, זה מזעזע", היא אומרת. לגולשים שלה היא מבטיחה לשמור פינה נקיה של האינטרנט והישן והטוב, מתובל בסקס, סמים ורוקנרול.

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by