ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
אולי אתה יכול לבדוק את המחשב שלי? 

אולי אתה יכול לבדוק את המחשב שלי?

 
 
דביר וולק


אלוהים נתן אגוזים לאנשים שאין להם שיניים ומחשבים לאנשים שלא יודעים להפעיל אותם, רק כדי שלחייהם הדלים של הגיקים תהיה משמעות: להגן על שאר משתמשי המחשבים במשרד מהטעויות הטיפשיות של עצמם, שמתחילות משליחת אי-מיילים ששוקלים ארבעה מגה, ומסתיימות בפירמוט המחשב שלהם

 
 
 
 
 
 
 
 
 
איך אני עושה שייעלם לי ההוא שקופץ כשאני עושה ככה? משתמש מחשב ממוצע
 איך אני עושה שייעלם לי ההוא שקופץ כשאני עושה ככה? משתמש מחשב ממוצע   
הרשו לי לפתוח הפעם במעט מורשת אבות, יידישקייט אם תרצו: תוספת מעניינת לסיפור הבריאה, שהלכה והתשכחה עם השנים, גורסת כי אחרי שברא אלוהים את אדם ואת חווה, וקצת לפני שגירש אותם מגן-עדן, ברא האל הפייבוריטי שלנו גם אדם שלישי, שניחן בתבונה יוצאת דופן, וכל מטרתו היתה לסייע לאדם ולחווה - שלפני שנגסו מפרי עץ הדעת היו די טמבלים, יש להודות - להסתדר עם ממשק המשתמש הלא ממש מסובך של גן העדן. אותו ברוא היה כמובן גירסה משופרת של הפרוטוטייפ הראשוני והטיפש של המין האנושי, ונקרא "גיק". אך זה לא עזר לו הרבה - כי כשאדם וחווה גורשו מגן העדן, החליט אלוהים שאם היה קשה להם להסתדר עם גן העדן, בוודאי צריך מישהו שיעזור להם שם בחוץ.

וכך נחרץ גורלם של הגיקים: להסתובב ברחבי העולם כשהם צופנים במוחם את סודות היקום, ולעזור לאותם ליימרים טפשים המכונים אנשים רגילים - או "יוזרים" - להסתדר בכל פעם שתוכנה מסויימת קורסת להם והם לא ממש יודעים מה לעשות עם עצמם.

אכן, לא משימה קלה היא להיות גיק. יודע זאת כל אדם שמבין משהו במחשבים: מיד כאשר מבחינים שאר האנשים בסביבתך הקרובה כי יושב לפניהם אדם שיודע מה עושים עם הדבר הזה שיש לו הרבה כפתורים של אותיות שמחובר למחשב שלהם, הם יהפכו אותך לפטרון המגן של המחשבים במשרד. והו, אלוהים יודע (אחרת הוא לא היה בורא את הגיקים) כמה הגנה היוזרים צריכים. בעיקר מהנזקים של עצמם, האמת, אבל בכל זאת.
 
איך מכבים את הדבר הזה? מקלדת עם פונקציונליות אופטימלית
 איך מכבים את הדבר הזה? מקלדת עם פונקציונליות אופטימלית   

את שרשרת המזון של היוזרים ניתן לחלק לכמה קבוצות עיקריות:


1. המאותגרים. בערך בסביבות גיל הארבעים פלוס, בדרך כלל בעמדות הנהלה. יודעים לגלוש (רק אם מביאים אותם לאתר הבית שלהם קודם), להפעיל מעבד תמלילים, ולפעמים גם לשלוח אי-מייל. משפט מפתח: "איך אני עושה שייעלם לי החץ הזה שמופיע כל הזמן על המסך?". נזקים: האמת, מכיוון שהם לא יודעים לעשות הרבה, הם גם לא גורמים הרבה נזק. תראו להם איך להפעיל אייסיקיו והם בטוחים שהם האקרים.

2. הבורים. בדרך כלל עובדים (לא נהיה שוביניסטים ונגיד עובדות, אבל אלה עובדות. בסדר?) זוטרים בתפקידי מנהלה בעיקר. יודעים לעבוד עם מחשב כי פעם לימדו אותם בקורס, אבל לא מבינים את הרציונל מאחורי מה שהם עושים, או איך להתגבר על כל תקלה פעוטה. משפט מפתח: "אני לוחץ על עיצוב, בוחר את גודל הגופן והולך להגדרות גופן מתקדמות אבל אין שם כפתור מאפיינים כמו בקורס!". נזקים אופייניים: הודעות אי-מייל בתפוצה ענקית עם אטצ`מנטים של חמישה מגהבייט ("מה, רציתי לוגו גדול ויפה של החברה מעל המסמך עם הסריקה בביטמפ של התמונה של החתול החמוד שלי"). משמשים ככר הגידול העיקרי לווירוסים שמופצים במייל.

3. המתלהבים. מוטציה של קבוצת המאותגרים שלמדו טריק או שניים ועלו שלב באבולוציה. אלה הכי מסוכנים. הם עדיין לא מבינים כלום, אבל למדו איך להוריד תוכנות, ולכן מבלים את רוב ימיהם בהתקנת מסנג`רים אקזוטיים, הורדת שירים בקאזאה, והפצצת כל המשרד באי-מיילים עם תמונות של ערומות. משפט מפתח: "למה המחשב שלי עובד כל כך לאט? משהו לא בסדר". נזקים אפשריים: וירוסים כמוזכר בסעיף 2, עומס על הרשת, וכמובן - כל פעם שהם לא מצליחים להפעיל את המחשב מרוב תוכנות מיותרות שסותמות להם את תיקיית הסטארט-אפ, הם מזעיקים את הגיק הקרוב ביותר שמתוך רחמים ינקה להם את המחשב (כמובן, רק כדי לראות אחרי שבוע עוד חמישה נגני מדיה מיותרים יושבים בסיסטם טריי שלהם).

4. הממושמעים. אנשים אינטליגנטיים למחצה, לרוב בעמדות ביניים, שיודעים לעבוד עם מחשב, לא גורמים יותר מדי בעיות, אבל לא ממש אוהבים את זה. הם בסדר רוב הזמן ולא גורמים נזקים, אבל הזעם הקדוש שנשפך מהם ברגע שיש תקלה כלשהי, מעיד על הבעיה הבסיסית שלהם: הם לא יודעים לאהוב את המחשב, ולכן הוא אף פעם לא יחזיר להם אהבה ויעבוד כמו שצריך. משפט אופייני: "אוף, שוב האאוטלוק קרס לי".

 

מעניין לציין שאנשים המשתייכים לשלוש הקבוצות הראשונות עשויים לחשוב בטעות, כי ממושמעים הם גיקים, אבל לא כך היא: ממושמעים מתלבשים הרבה יותר טוב. עם זאת, ממושמעים שיצברו מספיק זמן מחשב כדי להבין את פילוסופיית הסייבר-זן ולאהוב את המחשב שלהם, עשויים להפוך לגיקים של כבוד, ועם השנים אולי גם לגיקים. עם זאת, היתרון העיקרי של הממושמעים היא העובדה שלעיתים הם מסוגלים לפתור תקלות פשוטות עבור אנשים אחרים, ובכך לאפשר לגיק השכונתי עוד זמן פנוי להתבטל בו.

לא משנה לאיזה קבוצה מתחלקים חבריכם למשרד, אם אתם מבינים דבר וחצי דבר בהלכות מחשבים, תיאלצו לבלות את ימיכם בחלוקת העושר שנפל בחלקכם איתם. יום ממוצע מתחיל ב"אני לא יכול להתחבר לרשת", ו"נתקע לי האאוטלוק", ממשיך ב"שיט, נראה לי שפתחתי וירוס", ו"שוב נתקע לי האאוטלוק", עובר דרך "למה המסך שלי נהיה שחור" - ומסתיים, כצפוי ב"אוף, כל הזמן נתקע לי האאוטלוק". החצי השני של כל המשפטים האלה יהיה תמיד "אולי אתה יכול לבוא לבדוק מה קרה לי?". כי הרי הרבה יותר פשוט לקרוא לגיק מהקיוביקל השכן מאשר לפתוח קריאה אצל המחלקה הטכנית של החברה, ומסקר השוואתי שערכתי, בכל משרד זה ככה.

ברוב המקרים זה מסתיים בהעפת מבט על המסך, קליק קטן עם העכבר בתפריט המתאים. במקרים מעט יותר מוסבכים תצטרכו אשכרה ללחוץ קונטרול-אלט-דל ולהעיף את התוכנה הסוררת שנתקעה לעזאזל. במקרה קיצוני אחד הייתי צריך להתקין למישהו מחדש את הווינדוס. אכן, מצריך פעולה של יותר משלושה תאי מוח בעת ובעונה אחת. בכל מקרה, ממש מזעזע, איך שאנחנו נושאים את כל סבל העולם על כתפינו.

אבל חייבים להודות שהצד החיובי בזה, וזה גם מה שמעניק מעט משמעות ואור לקיומנו העלוב וחסר החיים, הוא היכולת לקום בנון שלנטיות מהמחשב של איזה סמנכ"ל אחרי שסידרנו לו בחצי שניה את האאוטלוק/המדפסת/הקאזאה/הכבל-של-הרמקול, לחייך חיוך צנוע, להפליט נחרת בוז מוצנעת למול מבטו הנבוך של היוזר הפותה, ולחזור לשחק סוליטייר, שזה מה שאנשים עסוקים באמת עושים עם היום שלהם במשרד.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by