ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
רגש ואבק 

רגש ואבק

 
 
ערן דינר

שני תקליטים שכיף לברוח איתם מאימת הדודים שבאו לארוחת החג, שניהם הוצאות מחודשות לאריק איינשטיין, והם פשוט אוצר. מנהל פורום מוסיקה עברית מציע לבלות איתם את הימים הנוראים

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
ראש השנה של לפני חמש שנים היה מתוק במיוחד. האיש בחנות הדיסקים שברחוב הרצל בראשון, פשוט לא ידע איזה אוצר יושב לו במדף התקליטים המשומשים. אני מפשפש כהרגלי בערמה המונחת שם אחר כבוד, מתמלא אבק באצבעות מתקליטי אוסף של אבבא ובוני אם, ויודע שגם הפעם לא אצא מכאן עם בשורות מרטיטות. מקסימום איזה פסטיבל שירי ילדים. לפתע נגלתה לעיני בלורית משוחה בברילנטין ואליה מחובר אריק, עם החצי חיוך הפריד-אל-אטרשי שלו. "אריק איינשטיין שר בשבילך". הדמות, שעל התקליט, שבשבילי היא אגדה, הביטה בי בנון שלאנט.
 
 
העיניים נשלחו בדאגה אל הפינה השמאלית העליונה, לראות כמה, כמה יעלה לי להחזיק את הבונבון חוקית בידיים שלי. תשעה שקלים שילמתי עבור התקליט, שבתל אביב היו מצמידים לו מחיר תלת ספרתי בלי למצמץ בכלל.

יצאתי מהחנות שמח וטוב לב, לא לפני שבירכתי את המוכר בשנה טובה.
מצבו הרעוע של שוק התקליטים בשנים האחרונות, יוצר מצב שבו ממעטות החברות להוציא מוצרים שהצלחתם המסחרית מוטלת בספק. לכן נעים במיוחד לפגוש על המדף דיסקים חדשים המשחזרים אלבומים עבריים נשכחים, כאלה שגם בזמנם לא היו להיטים גדולים וגם עכשיו לא ימכרו כנראה מעבר לאלפים בודדים. כאלה הם שני הדיסקים של אריק איינשטיין, "אריק איינשטיין שר בשבילך" ו"שירי ילדים".

"אריק איינשטיין שר בשבילך" הוא אלבום הסולו הראשון של אריק איינשטיין, ומכיל ברובו שירים שנכתבו והולחנו על ידי דפנה אילת. במקור יצא התקליט בחברת ישראפון בשנת 1966. איינשטיין של אותה תקופה כבר היה כוכב ענק בתחום המוסיקה והקולנוע בארץ, ומאחוריו היו כבר שני תקליטי "שלישית גשר הירקון", השתתפות במחזות הזמר "תל אביב הקטנה" ו"אירמה לה דוס", מספר תקליטונים וזכיות קבועות במקום הראשון בפסטיבלי הזמר. התקליט כולל מספר שירים שהיו בזמנם להיטים גדולים - "אל תבכי ילדה", "הלילה הזה" ואחרים. אריק בעצמו, בתכנית "סוף עונת התפוזים", הודה שהוא מתקשה לזהות את עצמו בהקלטות.

תקליט שירי הילדים הוא המעניין מבין השניים, ולו רק בגלל השותף שבחר אריק ליצירת האלבום: רוב הקסלי. הקסלי הוא גיטריסט אנגלי, שהגיע עם להקה בשם ה`טורנדוס` להופעות בישראל והחליט להישאר כאן. הוא הצטרף אל הצ`רצ`ילים וכתב את מרבית החומר של הלהקה. יחד עם הצ`רצ`ילים ניגן הקסלי באלבומיו הקלאסיים של אריק "פוזי" (69`), "שבלול" ו"פלסטלינה" (70`) ובשנת 71` חבר אליו ליצירת "שירי ילדים".
 
יחודו של התקליט, מלבד שירי הילדים המופיעים בו, בכך שהוא כולל גרסאות לשירים שמוכרים בביצועים שונים מאלבומים אחרים של איינשטיין.

"ברלה צא" הופיע שנה מאוחר יותר באלבום "יסמין", "אני מבין" הופיע ב"בדשא אצל אביגדור" ואת "מיה" של שלום חנוך בביצוע אריק איינשטיין ניתן לשמוע רק כאן.

התקליט "שירי ילדים" לא זכה להצלחה בזמן שיצא, וכן לא הודפס מחדש לאורך השנים, כנראה בשל חוסר שביעות רצונו של אריק איינשטיין עצמו מהתוצאה הסופית.

כך, בדומה ל"שר בשבילך" הפך לפריט אספנים נדיר. עטיפת התקליט שעיצב דוד טרטקובר שונתה בגרסת הדיסק וכאן אנו מצרפים את תמונת העטיפה המקורית של האלבום. גרסאות הדיסק של שני התקליטים המחודשים נמכרות במחיר מוזל.

חזרה - לאתר ראש השנה של נענע!
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by