ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
:Ctrl+Alt+Del טיפים, טריקים ותמיכה 

:Ctrl+Alt+Del טיפים, טריקים ותמיכה

 
 
דורון טילמן

והשבוע: איך לשפר את ביצועי המודם שלכם, מה זה התקפת DoS, ואיך להריץ תוכנות ישנות על חלונות XP

 
 
 
 
 
 
 
 
 

חדר ניתוח: המודם ואתם

בקרוב - מוצג מוזיאוני. מודם אנלוגי מצוי
 בקרוב - מוצג מוזיאוני. מודם אנלוגי מצוי   
גם שנה אחרי שהאינטרנט המהיר ב-ADSL הפך להיות זמין, ובאופק כבר אפשר לראות חיבור דרך הכבלים והלוויין, רובנו עדיין מתחברים באמצעות המודם הישן והטוב. לכן הגיע הזמן, שניה לפני שהוא חולף מן העולם, שסוף סוף נבין מה פשר כל הבעיות והתקלות הקשורות לרכיב חשוב זה.

המודם לוקח את המידע שבמחשב, שמאוחסן באופן דיגיטלי, וממיר אותו לגלים אנלוגיים, כדי שיוכל לעבור דרך קווי הטלפון. אותה פעולה, רק בסדר הפוך נעשית בצד השני. וכאן מתחילות הצרות.

הבעיות נובעות משני גורמים: אחד - העברת מידע דיגיטלי על קווים אנלוגיים שסובלים מהפרעות, והשני - הצורך בדחיסת מידע רב לרוחב פס נמוך. השילוב של שני הגורמים הללו יצר בעיות רבות. עם הזמן, הן נפתרו על ידי שימוש בתיקון ודחיסה של הנתונים. כמעט נפתרו, זאת אומרת.

המודמים עצמם מחולקים לשני סוגים עיקריים, מודם תוכנה ומודם חומרה. מודם חומרה משתמש בשבבי מחשב כדי לבצע את העבודה. לעומתו, מודם תוכנה שמשתמש במעבד של המחשב, אותו מעבד שמפעיל את כל המחשב, כדי לבצע את עבודת המודם. דרך אחת להבדיל ביניהם היא המחיר - מודם תוכנה אפשר לרכוש בסביבות 100 ואף פחות לעיתים. מודם חומרה עשוי לעלות כפול מכך ואף יותר.

מודם חומרה נחשב למעט יותר טוב, ובעל יכולת התמודדות טובה יותר עם בעיות בקו, אך כיום, עקב השימוש במחשבים חזקים, גם מודם תוכנה יתפקד יפה מאוד, כל עוד מקפידים על עדכון של מנהל ההתקן (דרייבר) שלו. מודמי חומרה לעתים אינם מצריכים כלל דרייבר, אגב.
 
 
בעיות התקשורת האפשריות של המודם מתחלקות לשניים: בעיות בתוך ומחוץ לבית. דרייבר ישן, מחשב חלש או עמוס בתוכנות יכולים להשפיע על מהירות החיבור ויציבותו. בנוסף, עלולים גורמים אחרים לשבש את פעולת המודם. לא כדאי להעביר את חוט הטלפון בין המחשב לשקע בקיר בקרבת המקרר או רמקולים. גם לא כדאי להשתמש בחוט ארוך מאוד, או מלופף סביב עצמו - אלה יורידו את איכות הקו ובהתאמה גם את מהירות הגלישה שלכם.

המידע שלכם רק יוצא מהבית והוא כבר מותקף שנית - כבלי תקשורת ישנים (או רטובים), מרחק גדול בין הבית למרכזיית הטלפון, וגם מספר רב של מרכזיות יכול להוות בעיה. כאן אתם קצת יותר מוגבלים מבחינת יכולת התגובה. חברת הטלפונים תוכל לטפל בבעיות בקו שלכם, אבל לא תוכל להקטין את מספר המרכזיות בדרך.

פתרון אפשרי, אך יקר לעיתים, הוא לחייג למספר גישה חלופי לספקית האינטרנט (או להחליף את הספק - אולי תעברו דרך פחות מרכזיות). בעיות כאלה נדירות כיום בארץ, כיוון שכל המרכזיות הן דיגיטליות.

 

וירוסים ואבטחה: שובו של ה-DoS

סכמה של התקפת DoS
 סכמה של התקפת DoS   

פעם, מזמן, דוס (DOS) הייתה מילה נרדפת למערכת ההפעלה היציבה ביותר של מיקרוסופט. אבל כיום, DoS הוא דבר מעט יותר מאיים - Denial of Service, מניעת שירות.

פירוש הדבר שקבוצת מחשבים, בלי ידיעת בעליהם, תבצע ``התקפה`` על מחשב אחר - שרת אינטרנט, כך שאתר האינטרנט (למשל) שמותקן על אותו שרת לא יוכל לספק שירות לגולשים ולמשתמשים.

בדרך כלל, התקפה כזו מתבצעת בשני שלבים; בהתחלה שותלים תוכנית מחשב קטנה על מספר מחשבים (כמה שיותר - יותר טוב), באמצעות וירוס מחשב למשל. לאחר מכן, ניתן לגרום לכל המחשבים שהודבקו בווירוס להתחיל לבקש מידע מאותו שרת אינטרנט. הדבר דומה במקצת לגלישה רגילה לאתר, אך הדבר נעשה בכמות גדולה מהרגיל, דבר שמאיט, משבש ואף גורם לקריסת השרת.

כמובן שאם אינכם מחוברים לאינטרנט, לא תשתתפו בתקיפה. איך לא נוטלים חלק בדבר שכזה? פשוט מאוד - מעדכנים את תוכנת האנטי וירוס, לא מורידים ומפעילים קבצים ממקורות לא ידועים, ומשתמשים בתוכנת Firewall.

 
 
ועוד בענייני אבטחה: וירוס די חדש החל לפקוד את מחוזותינו לא מזמן, והוא עונה לשם Zoher. הנה מספר פרטים עליו כדי שתוכלו להתגונן כראוי.

מדובר בווירוס תולעת שמפיץ את עצמו כהודעת דואר. לאחר הפעלת הווירוס הוא ישלח את עצמו לכל רשימת התפוצה שמופיעה בתוכנת הדואר שלכם. את הווירוס ניתן לזהות על ידי שורת הנושא "FW: Scherzo!", תוכן הודעה באיטלקית שמתחיל במילים Con questa mail ti וקובץ מצורף בשם javascript.exe.

ניתן להוריד את הווירוס ולהתגונן מפניו על ידי עדכון תוכנת האנטי וירוס שבידיכם. מידע נוסף על הווירוס וכלי להסרתו ניתן למצוא כאן.
 

טיפ השבוע: טעם של פעם

חזרה לעתיד. מצבי תאימות בחלונות XP
 חזרה לעתיד. מצבי תאימות בחלונות XP   
והפעם משהו ממש קצר. שידרגתם לחלונות XP? כל התוכנות והמשחקים האהובים שלכם נמצאים במקומם? אתם כבר לא יכולים לחכות, לוחצים על האייקון והופ - התוכנה לא עולה. הפעם לא הפתענו את מיקרוסופט עם באג רציני. הם ציפו שחלק מהתוכנות הישנות לא יעבדו.

מה עושים? מפעילים את התוכנה במצב תאימות (Compatibility Mode). בהצלחה.
 
 

מדריכים ברשת:

מי מאיתנו לא רצה לדעת איך באמת עובד המחשב? כל אותן שאלות, החל ממי עושה מה, איך הכול עובד ביחד, ומה באמת קורה בין קרבי המחשב, נענות באמצעות איורים ושרטוטים באתר הבא.


אם ביקור באתר התמיכה של מיקרוסופט מרתיע אתכם, למה שלא תקפצו לביקור בדף פשוט זה שמכיל רשימה, כמעט אינסופית, של תקלות שונות בחלונות. כל שנותר לכם הוא ללחוץ על הבעיה הרלוונטית ועד מהרה תמצאו את עצמכם מול הפתרון הרשמי.

כמו תמיד, אל תשכחו לבקר בפורום התמיכה של נענע, או שלחו את שאלותיכם אלינו בדואר אלקטרוני.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by