ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
הכותרת הזאת מוצצת 

הכותרת הזאת מוצצת

 
 

למצוץ זה טוב או רע? הגולשים טוענים שטוב. טוב מאוד, אבל איזה ארגון אינטרנטי מושחת שצריך את הכסף של התאגידים, טוען שזה רע. רע מאוד. המהפכה מוצצת לעומק העניין

 
 
 
 
 
 
 
 
 
סיטקומים מבחילים בטלוויזיה זה מוצץ
 סיטקומים מבחילים בטלוויזיה זה מוצץ   
למצוץ או לא למצוץ. זאת, כמובן, השאלה. לפני שאתם ממהרים לענות, קחו בחשבון שבארה"ב, כשאומרים על מישהו שהוא "מוצץ", לא נהוג להוסיף "לערבים". בכלל, אין לזה כל קשר למין אוראלי, לצערם של אלפי קוראים שהגיעו לכאן בגלל הכותרת. כפי שכל אדם בעולם המערבי יודע, תודות לביווייס ובאטהד, כל מה ש-Sucks הוא פשוט גרוע, נחות, ומהווה ביזיון מעצם קיומו. ובאינטרנט יש לא מעט דברים שעונים להגדרה הזאת.

מאות אתרי מחאה נפתחו ברשת בחמש השנים האחרונות. נגד חברות היי-טק גדולות, נגד סיטקומים מבחילים בטלוויזיה, נגד סלבריטאים מעצבנים, אפילו נגד עשור הניינטיז כולו. המשותף לכל האתרים הללו הוא השימוש במילה "Sucks" כשהם באים לתאר את מושא מחאתם. כך שלכאורה, אין מקום לספק. למצוץ, ולו בקונטקסט הזה של המילה, זה דבר לא טוב בכלל.
 

לקבל טובה מפינגווין

ביל מוצץ במעגל
 ביל מוצץ במעגל   
אבל בעולמו של האירגון העולמי לשמירה על קניין רוחני (WIPO), מהגופים המרכזיים הקובעים ופוסקים במחלוקות על שמות-דומיין, לא שמעו על החידוש הלשוני הזה. מבחינתם, כך הסתבר השבוע, כשהמילה "Sucks" מחוברת לשם-רשום של חברה, זאת לא ביקורת אלא פגיעה ברכושה האינטלקטו-עלק של החברה. מי שרושם לעצמו את הדומיין "Microsoft-sucks.com", נגיד, גוזל למעשה מהחברה את זכותה העסקית העתידית להחליט ולהיכנס לשוק צעצועי-המין.

חברי הוועדה של ה-WIPO לא התביישו לשחרר את ההצהרה הבאה: "...תוספת המלה "סאקס" לסימן-רשום של חברה או אדם אינה מובנת תמיד כשפה המצביעה על כך שהאתר אינו קשור לבעל הסימן הרשום". כדוגמא הם מביאים קמפיין של חברת שואבי-אבק המתגאה שהמכשירים שלה "מוצצים" הכי טוב, ואת הדיסק "סאק און דיס" של להקת פרימוס. שני מקרים בהם המלה אינה נושאת קונטקסט שלילי. לעומת עשרות אלפים שכן. משהו לא בסדר עם מאזני-הצדק כאן.

אחרי הכל, כמה אנשים שייתקלו, נניח, באתר הגורס כי "לינוקס סאקס" - ולמרבה התדהמה, יש אתר כזה - יצטרכו לאמץ את מוחם כדי להסיק שלא מדובר באתר המציע טובות-הנאה מיניות למי שיעבור למערכת ההפעלה פתוחת הקוד? אין כאן שום היגיון, זה ברור. וגם לא צריך לחפש כאן היגיון. כי כאן מדברת הכלכלה הטורבו-קפיטליסטית, הכסף הגדול, ואינטרסים מסחריים מפוקפקים. אין מקום לזוטות כמו לוגיקה וחופש-הדיבור.
 

והנה האינטרס שלהם

מונק מוצץ ביג-טיים
 מונק מוצץ ביג-טיים   
על כל סכסוך דומיינים המגיע להתדיינות ב-WIPO, מקבל האירגון תשלום מהמתלוננים. מרביתם, מיותר לציין, הם תאגידים עשירים שרוצים לחמוס שמות-דומיינים הקרובים או דומים לשלהם מידי אזרחים פרטיים. אם ה-WIPO מגמיש את התקנות שלו לטובתם, התאגידים יתלוננו בתכיפות גבוהה יותר על דומיינים רבים יותר, והאירגון ירוויח יותר כסף. תסמין קלאסי של מערכת מושחתת המאביסה את עצמה במעגל סגור, על חשבון הציבור הרחב.

האירגונים להגנת הצרכן בארה"ב, ובראשם ראלף ניידר, מועמד מפלגת הירוקים לנשיאות בבחירות (?) האחרונות, כבר מזמן הריחו שסאגת ה"Sucks" באינטרנט הולכת למצוץ ביג-טיים, והגו רעיון מבריק: למה שלא יכריזו ארבעת אירגוני הדומיינים על דוט.סאקס, סיומת דומיין חדשה עבור אתרי מחאה? באמת, למה לא. ובכן, ככה לא: כי התאגידים רוצים שאתרי ה"סאקס" יעלמו מהרשת, לא שתנתן להם לגיטימציה. כי הם מ-פ-ח-ד-י-ם.
 
 

הכי סאקס שיש

האתרים האלה, בין אם הם עוסקים בדיווח על בעלי "גאפ" הכורתים יערות בזמנם הפנוי ובין אם הם משווים בין AOL ובין-לאדן, תקועים כקוץ בישבנם של התאגידים. הם צצים במנועי החיפוש, הם מושכים תשומת לב תקשורתית, הם בטח לא עושים טוב לתדמית. מאות חברות בארה"ב נאלצות להתמודד עם המחאה העממית ברשת, והבעיה מספיק גדולה בכדי שיועצים ואנליסטים ישחררו מניפסטים המפרטים איך לטפל בה בלי לעשות גלים.

דומייני "סאקס" מרכזיים כמו מיקרוסופטסאקס.קום ונייקסאקס.קום נרכשו זה מכבר בידי אירגון המגן עליהם משפטית מידי התאגידים תאבי השליטה, ועושה זאת בהצלחה גדולה. מי שיקיש את ה-urlים הנ"ל יועבר לאתר המכיל מאות פורומים המאפשרים חופש ביטוי מוחלט נגד כל מה שסאקס. אבל בתכל`ס, לנסות לקחת מאיתנו את המלה סאקס, זה הכי סאקס. תמיד נוכל להחליף אותה במלה אחרת, אבל בלעדיה זה פשוט לא יהיה אותו הדבר.

וברצינות: כך נגזל מאיתנו חופש המחאה, טיפין-טיפין. בשקט-בשקט, בקטנות. נהיה לכם חם? מזיעים? רציתי להציע לכם לפתוח את החלונות, אבל היועץ המשפטי של נענע נזף בי והזכיר ש"חלונות" זה שם-רשום של ביל גייטס.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by