ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
נושאי האורגנית 

נושאי האורגנית

 
 
ערן דינר

בקרבה מסוכנת לדדליין שקבעו לעצמם - תקליט כל שש שנים - יצא בסוף השבוע שעבר התקליט החדש של הפה והטלפיים, שאינו מזכיר שום דבר שיצא בשוק המקומי בשנה החולפת. ביום רביעי בשמונה בערב, הם מתארחים כאן, בפורום מוסיקה עברית

 
 
 
 
 
 
 
 
 
ירושלים - האלבום החדש
 ירושלים - האלבום החדש   
עם קוד קשוח המחייב אלבום חדש מדי 6 שנים, ליין-אפ עמיד ותכניות אופטימיות לעתיד (האלבום הבא ב-2007), מסתבר למרבה ההפתעה שהפה והטלפיים הם אי של יציבות בשלולית הגועשת של הרוק הישראלי. מה שנראה בראשית הדרך כפרוייקט צדדי חצי מחופף, הפך להרכב האלטרנטיבי הוותיק בארץ, ולשריד אחרון של הסצינה ממנה צמח.

בסוף השבוע שעבר, ובקרבה מסוכנת להפרת הדדליין, יצא אלבומה השלישי של הלהקה, "ירושלים". על רקע המוצרים הלעוסים והמשעממים שהם רוב התפוקה של תעשיית המוסיקה הישראלית ב-2001, כשבלדות רכות ושטויות אסקפיסטיות הן צו השעה, אלבום חדש של הפה והטלפיים, הרכב שחבריו אינם חייבים דבר לאיש מלבד הקהל שלהם, המצפה לאלבום חדש במועדו, הוא אירוע השנה במוסיקה הישראלית. ספק אם זו היתה הכוונה.
 

בג'ונגל בבנקוק

הפה והטלפיים בחלל - האלבום הקודם
 הפה והטלפיים בחלל - האלבום הקודם   
אסף גברון (שירה), אהד פישוף (קלידים) ורם אוריון (גיטרות) הקימו את "הפה והטלפיים" ב-.1989 פישוף היה אז ב"נושאי המגבעת" ואוריון ניגן עם רוגל אלפר בצמד "הדה בושס". באותה שנה הם הוציא את הקסטה הראשונה - "בין הים והביצות", שכללה בין השאר את "בג`ונגל בבנקוק", שיר החיילים הקלאסי "דוד אשכנזי" והביצוע האנרכיסטי המחודש ל"גבעת התחמושת". ב-1995 יצא האלבום השני - "הפה והטלפיים בחלל". החידוש ל"שיר סיום" (במקור קטע של "הדה בושס"), הפך אפילו לסוג של להיט ולווה בקליפ. את משבצת הקאבר הפטריוטי מילא הפעם, ברוח התקופה, הביצוע ל"הנה בא השלום" של אילנית.

שני האלבומים הראשונים אזלו מזמן מהשוק. לכן יוצא "ירושלים", האלבום החדש, במהדורה מיוחדת כדיסק כפול המכיל את כל כתבי הפה. שני האלבומים הקודמים של הלהקה - "בין הים והביצות" (1989) ו"הפה והטלפיים בחלל" (1995), צורפו יחדיו לדיסק הבונוס. כך אפשר לסתום שני חורים בדיסקיה וגם לערוך, ביחד עם הלהקה, מסע מרתק בזמן שתחילתו בימי "מחתרת הקסטות" של סוף שנות השמונים וסופו ממש בימינו העכורים.
 

יפה, מקורי, מצחיק

בין הים והביצות - האלבום הראשון
 בין הים והביצות - האלבום הראשון   
האלבום החדש של הפה והטלפיים יוצא ב"לבנטיני", הלייבל של קובי אוז. אפשר לתהות על מידת ההתאמה בין אוז הדומיננטי (החתום על הניהול האומנותי) לבין אידיאולוגיית ה"עשה זאת בעצמך" המינימליסטית של הפה, אך סביר שלפחות מבחינת הלהקה מדובר באילוץ. למרות מעורבותו של אוז, האלבום שומר על רוח הלואו-פיי ועל המינימליזם שאפיינו את "בין הים והביצות" ו"הפה והטלפיים בחלל", גם אם הוא נשמע מופק ומהוקצע הרבה יותר. אורגני הקסיו עדיין שם, הם פשוט נשמעים יותר בבירור.

שלא כקודמיו, האלבום החדש הוקלט למחשב ולא לטייפ 4 ערוצים. ההבדל באיכות הסאונד משמעותי למדי, אך אין בו כדי לפגוע בתחושת המיידיות והרעננות של החומר, כמתחייב מסעיף "רוח ההקלטה" בקוד. 11 קטעים יש באלבום החדש. יפים, מקוריים, מצחיקים ומעוררי מחשבה באופן שאינו מזכיר כמעט אף אלבום אחר שיצא במהלך השנה החולפת.
 
 

הנה בא השלום

"אנונימי", עם טקסט מחודד של אתגר קרת, לועג למה שהתרגלנו לקבל כתרבות הטלוויזיונית הסלבריטאית שלנו. "מנגלמוני" מתאר סיטואציה טראגית שיכולה לקרות גם לכם. את האלבום חותם הביצוע ל"מוכרחים להמשיך לנגן", להיט ענק של להקת חיל האויר. השיר המוזר בעל ההגיון הפנימי השנוי במחלוקת הפך לאפוס בן 12 דקות, וממש כמו "הנה בא השלום" קולע בדייקנות לרוח התקופה, בה ססמאות חלולות וחסרות פשר הופכות למנטרות עממיות. "מוכרחים להמשיך לנגן" הוא המלח שמפזרים חברי הפה והטלפיים בפצע, והבעיטה החזקה ביותר שבעטו גברון, אוריון ופישוף בבטנה של החברה הישראלית.

אלבומם השני של הפה והטלפיים היה ארוך כמעט כפליים מהראשון ונמכר פי שלוש. האלבום השלישי יוצא כדיסק כפול (אם מחשיבים גם את דיסק הבונוס). השאלה האם ישובו המכירות וישלשו את עצמן, בהתאם לסעיף "גרף המכירות" בקוד, נותרת פתוחה לעת עתה.

ביום רביעי הקרוב (26.12) בשעה שמונה בערב, יתארחו הפה והטלפיים - פישוף, אוריון וגברון - בפורום מוסיקה עברית. אתם מוזמנים לשאול שאלות ולהשתתף בדיון.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by