ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
אתה הבא בתור, יא קאזאה 

אתה הבא בתור, יא קאזאה

 
 

בית משפט הולנדי חייב בסוף השבוע את קאזאה להפסיק לאפשר למשתמשיה להחליף קבצים מוגנים בזכויות בתוך שבועיים. האם זה אומר שהתוכנה הפופולריות בעולם להחלפת קבצים הולכת לעולמה בעקבות נאפסטר? למרבה השמחה, הטכנולוגיה של קאזאה לא מאפשרת לסגור אותה

 
 
 
 
 
 
 
 
 

1.

מגוחך כמו למנוע מאקדחים להרוג. קאזאה
 מגוחך כמו למנוע מאקדחים להרוג. קאזאה   
אמסטרדם. יום שישי בבוקר. בית המשפט המחוזי. כריסטיאן אלברדינק תיים, עורך הדין של קאזאה, תוכנת החלפת הקבצים הפופולרית ביותר בעולם, מגיע ענוב ומצוחצח כדי להגן עליה מפני תביעה שגרתית של בומה/סטמרה (זה לא שם של הרכב הבי-מטאל, אלא האיגוד ההולנדי לשמירה על זכויות יוצרים). כמה שעות אחר כך מדווחים אתרים בכל העולם שהשופט קבע כי על קאזאה לחדול תוך שבועיים מלאפשר למשתמשיה להפר זכויות יוצרים.

עכשיו, שיהיה ברור: להגיד שלקאזאה אסור "לאפשר הפרת זכויות יוצרים" זה מגוחך כמו לאסור על גפרורים "לאפשר הצתת שריפות על רקע לאומני ופלילי". לפי אותו היגיון, צריך לאסור שימוש ברדיוטייפ, בוידיאו-רקורדר, בצורב הדיסקים ובאינטרנט בכלל, הבנוי הרי מאוסף פרוטוקולים להעברת (העתקת!) קבצים בין מחשבים. אני, למשל, מקבל mp3ים באי-מייל. מיקרוסופט, עם האאוטלוק אקספרס, אשמה כאן בהפרת זכויות יוצרים בדיוק באותה מידה.
 

2.

בעצם ניצחנו, או שלא. כריסטיאן אלברדינק תיים
 בעצם ניצחנו, או שלא. כריסטיאן אלברדינק תיים    
והנה יושב במשרדו כריסטיאן אלברדינק תיים העייף, ולא מבין מה השתבש. "כי, כלומר, בעצם ניצחנו", הוא אומר לעיתונאים שכינס. "השופט לא קבע, בניגוד לבקשת התביעה, שקאזאה עצמה מפירה זכויות יוצרים. מה שהוא כן קבע, זה שביום שני צריך האיגוד לשמירה על זכויות יוצרים להיפגש עם נציגי קאזאה, ולמצוא יחדיו פתרונות שיהפכו את השימוש בתוכנה ללגיטימי. ולמעשה, זה מה שקאזאה רצתה כל הזמן, רק שהאיגוד סירב לקיים איתה כל סוג של משא ומתן. ככה שבמובן הזה, בפירוש ניצחנו".

צהובונאי היי-טק הולנדי בכיר נוזף בו: "השופט פסק שתוך שבועיים אתם צריכים להפסיק לאפשר הורדות לא חוקיות של מוזיקה בחינם. זה לא בדיוק נצחון". תיים מגלגל עיניים בתוגה. "אני לא יודע כמה פעמים צריך להסביר שאין לקאזאה שום שליטה על השימוש באפליקציה. גם אם תסגור מחר את החברה, תוריד את האתר שלה מהרשת ותוציא אותה מחוץ לחוק, התוכנה לא תעלם. הרשת של קאזאה תמשיך להתקיים. היא קיימת וירטואלית בין המשתמשים. זה לא שאפשר ללחוץ על כפתור ולכבות אותה".

נציג אימפריית החדשות של IDG מרים לו שאלה קלה להנחתה: "היית אומר שזה נראה כאילו המערכת המשפטית לא לגמרי מבינה את הטכנולוגיה שמאחורי התוכנה?" המממ. אם הוא היה אומר. בטח שהוא היה אומר. יותר מזה הוא היה אומר: "במשפט ביקשנו מהשופט להיות בהיר בגזר-דינו, במקרה שיצדד בתביעה. ועכשיו אין לנו מושג מה אנחנו אמורים לעשות. מה שלא נעשה, זה תמיד יוביל לקונפליקט עם בומה/סטמרה ואירגונים דומים. שנעבור מדלת לדלת ונבקש מאנשים להפסיק להשתמש בתוכנה?"

אמרתי לו שאני חושב שבחברות התקליטים יאהבו את הרעיון הזה, שלא יגיד את זה בקול רם מדי כשיש שופטים בסביבה. הוא צחק. אבל אני חושב שהוא רצה לבכות.
 

3.

כל אחד הוא נוד קטן, וכולנו נוד איתן. טכנולוגיית p2p
 כל אחד הוא נוד קטן, וכולנו נוד איתן. טכנולוגיית p2p   
אז מה היה לנו שם? שעון הספירה לאחור של קאזאה מתחיל לתקתק במרץ. קאזאה כבר הודיעה למחרת ההחלטה כי אין באפשרותה למנוע החלפת קבצים מוגנים באמצעות הטכנולוגיה. אבל במקביל לתביעה ההולנדית, יש הרי גם תביעה אמריקאית נגד קאזאה-מורפיאוס-גרוקסטר, שלושת האפליקציות המחוברות ביניהן לרשת שמחה, גדולה ועמוקה יותר אפילו מנאפסטר בימיה הגדולים. סביר יהיה להניח שגם כאן יסתיים העניין בתבוסה משפטית, ואחריה נדידת מיליונים לתוכנות P2P אחרות (הנה כמה מועמדות לקרב על הירושה), ואז תגיע תביעה חדשה וכל הבלאגן מההתחלה.

אבל זה לא חייב לקרות. צריך לשים לב לעובדה מעניינת: כל התביעות נגד קאזאה-מורפיאוס-גרוקסטר וטכנולוגיות הפאסט-טראק המצויינת שמאחוריהן, מבוססות על כך שלפני כמה שבועות, כמו שדיווחנו, חוברה הטרילוגיה של פאסט-טראק לשרת מרכזי. עד אותו רגע היו משתמשי קאזאה ושות` מחוברים בלעדית איש לרעהו, מה שהפך את הרשת שלהם לחסינה מפני כיבוי משפטי נוסח נאפסטר. עכשיו הם פתאום פגיעים. אז יאללה, נכנסים בהם.

מריחים דם? אל דאגה, זה רק חברות התקליטים ואולפני הקולנוע, ששוב ירו לעצמם ברגל. הרשת של קאזאה-מורפיאוס חוברה לשרת מרכזי כדי לחסום את Gift, פרוייקט קוד-פתוח שהצליח להנדס במהופך את הקוד של פאסט-טראק, ואיים לייצר שיבוט פתוח למהדרין. כדי למנוע ממשתמשי Gift להתחבר לרשת של קאזאה-מורפיאוס, נשלחים עכשיו כל משתמשי פאסט-טראק לסוגיהם אל שרת מרכזי הבודק את לגיטימיות האפליקציה שבידיהם. אבל זה כל מה שהוא עושה.
 
 

4.

אפשר לסגור את פאסט-טראק, לחסל את קאזאה, למחוץ את מורפיאוס ולפוצץ את השרת המרכזי שלהן עם טיל חכם. זאת תהיה הטעות הכי גדולה שתאגידי הבידור עשו מעודם. בעיקרון, הרשת שבונים ביניהם עשרות מיליוני המשתמשים של האפליקציות הללו אמורה לשרוד ולתפקד גם בלי החברות המסחריות שמאחוריהן. וכשאלו יעלמו במבוך הקפקאי של בתי המשפט, יתפוגג גם המחסום המפריד בין הטכנולוגיה ובין קהילת הקוד-הפתוח הכמהה לפצחה כפיסטוק דיגיטלי.

זה יהיה עניין של מעט זמן, אולי שבועות, עד שיצוצו שיבוטי-קוד-פתוח מבוססי-פאסט-טראק. זה אמור לעבוד פשוט. כל משתמש הוא Node עצמאי. המשתמש הכי חזק עם הפס הכי רחב הופך אוטומטית ל-SuperNode ומתפקד כמיני-שרת. אי אפשר "לכבות" רשת שבנויה ככה. ובמילים אחרות: כל אחד הוא נוד קטן וכולנו נוד איתן. והדרך היחידה לעצור את זה היא, באמת, לעבור מדלת לדלת ולהכריח אנשים לכבות את המחשב. כרגיל, יש לנו הרגשה שזה לא יילך.

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by