ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
איפה הילד? 

איפה הילד?

 
 
אבי נאנוס

חברה אחת לאיתור רכב כבר מאפשרת לכל לקוח לעקוב אחר תנועות המכונית שלו באמצעות האינטרנט, ושתיים אחרות מחפשות פיתרון משפטי כדי ללכת בעקבותיה. אפשר לתת את האוטו לילד בראש שקט

 
 
 
 
 
 
 
 
 
מערכת הניהול של אחת החברות החדשות בתחום, איתור קל
 מערכת הניהול של אחת החברות החדשות בתחום, איתור קל   
ככל שמתפתחת הטכנולוגיה, ואמצעי מעקב נעשים זמינים יותר ויותר, זוכה "האח הגדול" של אורוול להרבה נחת. בין היתר, מתחיל לקרום עור וגידים חלומה של כל אמא פולניה - לדעת בכל רגע ובזמן אמיתי היכן נמצאים גוזליה, והאם שלום להם. על רקע המצב הביטחוני בארץ, ואחרי הצלחת הטלפונים הסלולריים, מנסות גם החברות לאיתור כלי רכב גנובים לענות על הצורך הבסיסי של בני האדם המודאגים - לאתר אנשים אחרים, ובזול, באמצעות האינטרנט.

אין הורה אחד שיתנגד להירגע בליל שבת על הכורסא, ולעקוב מעל גבי הדפדפן אחרי הנהג הצעיר שלו, שמסתובב עם הרכב המשפחתי, ולבדוק באיזו מהירות הוא נוסע בכל רגע נתון. ההורה המודאג של החייל הצעיר שחזר לסופשבוע ולקח את האוטו לבילוי עם החברה, לא רוצה מצד אחד להטריד את הילד בטלפון הסלולרי ולהצטייר כנודניק, אבל מעוניין עדיין לדעת היכן נמצא הבן שלו. מנגד, אותו הורה לא ישמח לגלות שגם הבוס שלו עוקב אחריו באותו אופן: מנהלי עסקים יכולים כעת לנהל צי רכב קטן, ולדעת מתי העובד משתמש ברכב כדי לעשות חלטורות.

מכת גניבות הרכב חשפה אותנו לשירותים האקזוטיים, והיקרים לרוב, של איתור כלי רכב גנובים. אולם, נותני השירות השונים בתחום זה הבינו שלטכנולוגיה יש פוטנציאל לשמש גם כמכונה להדפסת כסף בתחומים נוספים, על בסיס התשתית הקיימת. בשנים האחרונות מתרחבת המגמה שהופכת את הטכנולוגיה הזו לזמינה וזולה יותר, בין היתר על ידי שימוש באינטרנט ככלי להצגת הנתונים ללקוח.
 

בעיות חוקתיות

עמוד הכניסה למערכת של סקיילוק
 עמוד הכניסה למערכת של סקיילוק   
שלוש חברות לאיתור ומיגון מכוניות פועלות כיום בשוק: איתוראן הוותיקה, עדן טכנולוגיות ("פויינטר") וסקיילוק מבית רב בריח. איתוראן, שפועלת משנת 1995, הייתה הראשונה בתחום, והוכרזה לא מכבר כמונופול בשוק (חולשת על כ-%80 ממנו). שלושתן נכנסו במקביל גם לשוק ניהול ציי רכב בעזרת מערכות האיתור שלהן. בנוסף לאלו, הכריזו לאחרונה שלוש חברות חדשות על מוצרים מתחרים, שלא יכנסו לשוק של איתור כלי רכב גנובים, אלא רק לשימושים אחרים בעיקר בתחום ניהול ציי רכב.

חברת פויינטר מציעה כבר כעת, תמורת תשלום נוסף על שירות המיגון לרכב, את האפשרות לעקוב אחר המכונית הפרטית באמצעות האינטרנט. איתוראן וסקיילוק מציעות שירות דומה רק לציי רכב של חברות, בין היתר בשל התסביך המשפטי שנוגע לצנעת הפרט. "בחברות ניתן לחייב את כל העובדים לחתום על מסמכים כי הם יודעים שההחברה רשאית לעקוב אחרי הרכב שלהם, אולם ברגע שזה מגיע למשק בית פרטי, לא בטוח שכל הנוהגים בו ידעו על כך, גם אם נחתים את בעל הרכב על התחייבות", אומר אבנר מימון, סמנכ"ל השיווק בסקיילוק.

בפויינטר טוענים כי אין בכך בעייתיות, משום שהחוזה נעשה מול בעל הרכב. בנוסף, מדגיש מורן צמחי סמנכ"ל השיווק של החברה, בכל נסיון איתור שכזה, מחוייב בעל הרכב לאשר כי אין הוא מתכוון להשתמש במערכת לצורך מעקב.
 

הבעיה עם ילדים

אחת החברות החדשות, שעושה את צעדיה הראשונים בתחום, היא חברת איתור קל - זכיינית של המערכת שפיתחה חברת Anywhere הישראלית בשיתוף עם חברת STS. המערכת מרכזת את כל השירותים תחת ממשק אינטרנטי, שיכול להתממשק לשורה של מכשירים: מכשיר איתור לרכב, PC לרכב, מחשב כף יד, טלפון סלולרי מיוחד ומכשיר איתור אישי.

הממשק הזה, לדברי ארז זילברברג, מנהל השיווק של חברת STS, מאפשר ללקוחות לתת ערך נוסף לשירות שלהם. לדוגמא, חברת הסעות של בתי ספר, שמעבר לאפשרויות המעקב אחר צי האוטובוסים, יכולה לתת הרשאות גישה דרך האינטרנט גם למנהל בית הספר שאחראי לביטחונם של הילדים.

איתוראן, מנגד, מציעה מכשיר אישי בגודל של ביפר, הנקרא PAL, אותו יכול גם ילד לשאת עליו או בתיקו, וכל עוד הוא פתוח ניתן לאתר אותו בעזרת המערכת של החברה. "מי שנרשם לשירות יכול להיכנס לאתר שלנו ולראות בדיוק היכן נמצא הילד שלו על גבי מפה", אומר ניר שרצקי, מנכ"ל איתוראן. "עם זאת, לשם כך הילד צריך לשאת את המכשיר ולהשאירו פתוח, ובהכירנו את הדור הצעיר זה לא תמיד פשוט".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by