ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
האחריות תמיד של הגולש 

האחריות תמיד של הגולש

 
 
ריקי  כהן

הגיליון החמישי של חדשות הפורומים בארץ ישראל

 
 
 
 
 
 
 
 
 
דויד שדה בתמונה מתוך האתר שלו
 דויד שדה בתמונה מתוך האתר שלו   
לצד הפורומים הרגילים שלה, מכילה IOL גם מערכת פורומים בניהול אנשי מקצוע, שעונים על שאלות בתחומי מומחיותם.

בין המומחים רופאים ומטפלים אלטרנטיביים תחת הכותרת "רפואה שלמה". אחד מפורומי המומחה החדשים הוא "צרכנות אורגנית", בניהול הד"ר דויד שדה, ביוכימאי שאינו רופא.

שדה מרבה להטיף בפורום שלו נגד הרפואה הקונבנציונאלית בכלל ומשרד הבריאות בפרט. לדבריו, הפונים לרפואה הקונבנציונאלית, במיוחד חולי סרטן, אינם מקבלים את הטיפול הנכון להחלמתם.

דינה ראלט, מנהלת פורומי המומחים בIOL ובעצמה מרפאה אלטרנטיבית ועורכת אתר "רפואה שלמה", מעידה על שדה כי יש לו מוניטין של מטפל אמין ובעל תוצאות.
 
אלא שכשמדובר בנושא עצות או ייעוץ רפואי, הנושא מורכב יותר.

חוק פקודת הרופאים אוסר על מי שאינו רופא לתת יעוץ כזה ללא פיקוח של רופא צמוד: "מי שאינו רופא לא יעסוק ברפואה ולא יתחזה".

שדה אינו מתחזה לרופא בשום אופן, ולשואלים הוא מדגיש שאינו רופא, אך באחת מהודעותיו הוא כתב כי ריפא שישה אנשים מסרטן והציג את מקרי הטיפול והריפוי בהם באופן פרטני (יש לציין כי IOL מקפידים לשים בראש כל פורום מומחה הודעה בולטת המבהירה כי המידע הניתן בפורום אינו תחליף לייעוץ רפואי, והחברה אינה עריבה לנכונות המידע).

יורם מלכה, דובר משרד הבריאות: "לקבלת מידע רפואי יש לפנות לרופא. המשתמש במידע שמתקבל באינטרנט נוטל על עצמו את האחריות. כמו כן, גם רופא המשתתף בפורום נוטל על עצמו את האחריות. קשה לפקח על משתמשי האינטרנט, היות שהפורום הינו פורום דיון פתוח לכל".

אז מה אנחנו קוראים פה? בשורות טובות לאלו שרוצים לראות את האינטרנט אזור חופשי מדריסת הרגל של המנגנון הבירוקרטי והחוקי? עולם אוטופי שבו המחוקק מכיר בחופש של המדיום? אולי.

קורא פחות תמים יבין את הטקסט האמיתי בתגובה: למשרד הבריאות פשוט אין מושג איך להתמודד עם הבעיה.

קרין לוי, מנהלת הפורומים של IOL אומרת בתגובה: "ראשית, הרופאים המנהלים את הפורומים בנושאי רפואה ובריאות הם רופאים מן המניין, בעלי רשיון לעסוק במקצוע. עם זאת IOL מדגישה ש"המידע והעצות בפורום אינם תחליף לייעוץ מקצועי. IOL אינה ערבה לנכונות המידע, ולא תהיה אחראית לנזק שייגרם כתוצאה מהסתמכות עליו".

ד"ר דויד שדה: "בתשובותי לשאלות גולשים ברשת לא הצעתי עצות רפואיות, ואני לא חושב שהרשת מהוה מקום לטיפול רפואי".

"כדי שחס וחלילה אדם יחליט לפעול שלא על פי עצת מומחה קימת אזהרה בעמוד הפתיחה של אתר רפואה שלמה המסב את תשומת לבו של הקורא שזהו אתר לימודי".

"אני חושב שהציבור חייב לדעת שקיימת בעיה בטיפול האונקולוגי, ואינני מנצל את הפורום כדי להגיד שקיים טיפול טבעי לחולי סרטן, שכן אמרתי זאת בעבר במסגרות רבות אחרות ופתוחות יותר לקהל".
 
 

פורטל קומבט 4: תפוז מוחק ל IOL

בפרק הקודם של הטלנובלה סיפרנו על הפרישה המהדהדת של צביקה אלברגר מניהול פורום כלכלה של IOL לטובת עריכת ערוץ כלכלה ומערכת פורומים בתפוז, ועל קובלנתו של אלברגר כלפי ,IOL שמחקה הודעות שלו שהכילו קישורים למתחרה הכתום והעסיסי. שבועיים עברו, ומתברר כי אלברגר הוא תלמיד מצטיין של המערכת שגידלה אותו.

אריאלה באייר, יועצת שיווקית, מנהלת פורום שיווק ופרסום ב,IOL הוזמנה על ידי אלברגר לנהל את פורום שיווק בתפוז, במקביל לפורום שלה ב .IOL עכשיו היא מתלוננת שאחת מהודעותיה, שהכילו הפנייה לתשובה שלה עצמה ב ,IOL נמחקה לבלי שוב מתפוז.

באייר: "מאוד לא מקובל עלי שתפוז מיישם מדיניות צנזורה בסגנון `פראבדה`. מאוד לא מקובל עלי שהודעת תשובה שלי בתפוז, שהכילה לינק ל IOL נמחקה בלי כל הסברים".

"מאוד לא מקובל עלי שלמנהלי הפורומים בתפוז אין הרשאות עריכה ומחיקה. מאוד לא מקובל עלי שהמשימות האלה מופקדות שם בידי `שין-גימל` מטעם, שבפועל אמור להפעיל שיקול דעת של עורך-על".

"דווקא צביקה, ששקד בכזה להט לקמפיין את זעקת הקוזאק הנגזל על הצנזורה שעשו לו ב ,IOL ציפיתי לסופר-אינטגריטי וגיבוי, אבל בפועל הוא רישל את הטיפול בנושא והתנהל בהתגמגמות של בת יענה".

"השתוממתי מזה שהוא המשיך להציף אותי בהודעות שידול שאכתוב בפורום, שאביא לו עוד רעיונות, כאילו כלום לא קרה".

אז מה עשית?

"עשיתי? להיפך, לא עשיתי. ואני ממשיכה לא לעשות שם כלום".

אלברגר: "לא נמחקה לה אף הודעה. מדובר בעניין אישי שלה, לאחר שביקשנו ממנה לבחור בינינו לבין ,IOL והיא לא הסכימה, לכן החלטנו שהיא לא תמשיך לנהל את הפורום. לא ייתכן שהיא תנהל פורום זהה בשני אתרים מתחרים".

באייר: "ל- ,IOL תפוז, וואלה, נענע וכל האחרים, אין למעשה מעמד של מעסיק ביחס למנהלי הפורומים, ולכן אין להם סמכויות להכתיב למנהלי הפורומים עם מי ואיפה לפעול. אי אפשר לסגור איתם בלעדיות כי אז זה כבר ממש גובל בפיאודליות".
 

פורומים חדשים

" IOL- רפואה ובריאות", הוא `אשכול` ראשון בשורה של רופאי מומחים ומרכזים רפואיים שיעמדו לרשות הגולשים.

רפואת ילדים/ד"ר יוסי לקס וד"ר יונית גולד ובנוסף, שורת רופאים מהמרכז לבריאות הילד של קופת חולים הכללית ברמת אביב ג`.

הפרעות אכילה/דר` איתן גור, ואיתו צוות המרכז להפרעות אכילה בביה"ח הדסה עין כרם ירושלים
בריאות האישה/ד"ר מתי גלסנר ורופאי נשים בכירים החברים בחוג לרפואת נשים בקהילה - החוג המפעיל את הפורום.

ופורום "אוויר לנשימה" הותיק, מנהל ד"ר רמי טמיר עצמו.

בעתיד הקרוב כגולשים יוכלו לקבל תשובות בתחומי רפואת הספורט, הרפואה הפלסטית והאסתטית, בריאות שיניים ועוד.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by