ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
הבחור עם המטוס - הסיפור האמיתי 

הבחור עם המטוס - הסיפור האמיתי

 
 
דביר וולק


נפתרה התעלומה: הבחור המצולם על גג מגדלי התאומים כשמטוס "מתרסק" לתוכם, הוא לא אחר מפטר, הונגרי בן 25 שבסך הכל שלח לחבר'ה תמונה ישנה, עליה הדביק מטוס נוסעים. הבדיחה הפכה לתופעת קאלט, והבחור האלמוני לגיבור רשת, אבל הוא בכלל לא ידע שהוא כזה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
לפני ואחרי. התמונה המקורית (למעלה), והתמונה עם המטוס המודבק
 לפני ואחרי. התמונה המקורית (למעלה), והתמונה עם המטוס המודבק   

גיבורי רשת נולדים בדרך כלל בצורה לא צפויה, בלי לדעת מה נחת עליהם. ראיתם הפרצוף של שון פאנינג, מייסד נאפסטר כשהעיד בבית המשפט? את דימיטרי סקילארוב, המתכנת הרוסי המסכן שנעצר בגלל שפיצח את הצפנת האקרובט, או את מאהיר קאגרי, הטורקי המזמר המשוגע? כולם לא הבינו מאיפה הם הפכו פתאום לגיבורי תרבות. תהילת רשת אמיתית תמיד מחלחלת מלמטה. מרשימות הדיוור המשרדיות, מפורומים, מאתרים פרטיים. אם אתה קאלט מספיק והגעת לידיים הנכונות - ברשת תוכל לקבל את 15 דקות התהילה שלך תוך 15 דקות, באופן מילולי.

מה שמביא אותנו לגיבור הרשת הבלתי צפוי של החודשים האחרון, הלא הוא "הבחור עם המטוס", או כפי שהוא מכונה באנגלית, The Tourist Guy. בערך שבוע אחרי הפיגוע במגדלי התאומים בניו-יורק, התחילו להסתובב ברשת תמונות של בחור שנראה עומד על גג מגדלי התאומים, כשמאחוריו נראה מטוס של חברת אמריקן איירליינס מתקרב בטיסה אל הבניין. מהר מאוד החלו התמונות האלה להסתובב בכל אתר ורשימת דיוור, והאיש עם המטוס הפך לאגדה.

עד השבוע איש לא ידע במי מדובר, אך השבוע סוף סוף נפתרה התעלומה: מדובר בצעיר הונגרי בן 25, ובתמונה שצולמה לפני ארבע שנים, ועובדה על ידו במחשב כבדיחה פרטית, אך יצאה משליטה.
 
הקאלט בשיאו. פרודיה על התמונה, הממקמת את הבחור בסרט `ספיד`
 הקאלט בשיאו. פרודיה על התמונה, הממקמת את הבחור בסרט `ספיד`   
האגדה האורבנית-וירטואלית שצמחה מהר מאוד סביב התמונה, סיפרה כי היא נמצאה בתוך מצלמה שחולצה מהריסות מגדלי התאומים, ופותחה על ידי אנשי האף בי.איי - אך הבחור ביש המזל שמצולם בתמונה לא נמצא מעולם. אמנם אף אחד לא האמין לזה יותר מדי, וחדי העין אף הבחינו בהבדלים מהותיים בחדות ובגרעיניות בין התמונה כולה לבין צילום המטוס. אבל העובדה כי כל העדויות הצביעו על עבודת פוטושופ רשלנית, לא מנעה מהתמונה של הבחור עם המטוס להתפשט ברשת כמו תולעת אי-מייל מוצלחת במיוחד.

תוך ימים קיבל כל גולש שמכבד את עצמו כמה וכמה העתקים של התמונה, בצירוף הסברים, תהיות, שאלות והשערות. גם המדיה המסורתית עסקה בנושא, ואחד העיתונים הגדולים בארץ אף הקדיש ל"תמונה המסתורית" חצי עמוד שלם. וזו רק היתה ההתחלה.

די מהר הפך העניין לקאלט עצבני. אתרים מיוחדים המוקדשים לבחור עם המטוס הוקמו חיש קל, ומאות גולשים החלו לפתוח את הפוטושופים שלהם ולשחרר לרשת גירסאות פרודיות של התמונה. הבחור עם המטוס נראה מצולם על רקע רצח קנדי, בסצינות מסרטים מפורסמים, בהתרסקות מטוס הקונקורד בצרפת, על פסגת הר געש מתפרץ, ועוד. אבל אף אחד לא ידע מי הבחור.
 
ההוכחה: תמונה נוספת בה מצולם פטר על גג מגדלי התאומים
 ההוכחה: תמונה נוספת בה מצולם פטר על גג מגדלי התאומים   

עד שהשבוע, כאמור, נפתרה התעלומה: הבחור עם המטוס הוא ככל הנראה לא אחר מאשר פטר (שם המשפחה שלו עדיין חסוי), בחור הונגרי שצולם על גג מגדלי התאומים לפני ארבע שנים, במהלך טיול בניו-יורק. את המטוס המתרסק הוא הוסיף לתמונה בתור בדיחה, כמה ימים אחרי הפיגוע, ושלח לכמה מחבריו הקרובים באי-מייל. השאר, שנאמר, היסטוריה.

אבל אחרי שאיש עסקים ברזילאי טען כי הוא הוא הבחור עם המטוס, החליטו חבריו של פטר לא לשתוק עוד, וחשפו את האמת. פטר עצמו דווקא מעוניין לשמור על אנונימיות, ומרגיש ממש שלא בנוח עם הסיטואציה. "הייתי רוצה לשמור את הזהות שלי חסויה", הוא אומר לחדשות וויירד, "זו היתה בדיחה שהיתה מיועדת לחברים שלי, לא לקהל כל כך רחב". אגב, לאחר חשיפתו של פטר, גם אותו איש עסקים ברזילאי הפסיק לטעון כי הוא איש המטוס האמיתי.

כדי לחזק את טענתו, חשף פטר את התמונה המקורית, ללא תוספת המטוס, וכן תמונות אחרות שצולמו באותה הזדמנות על גג מגדלי התאומים, שמראות בצורה משכנעת למדי כי אכן מדובר בו ולא באדם אחר, וכי אכן מדובר במגדלי התאומים ולא בבניין גבוה אחר.
 
 
כך או כך, עושה רושם כי כמו רוב גיבורי הקאלט של הרשת, הוא לא ממש יודע מה לעשות עם התהילה. מה קרה לו בעקבות החשיפה העצומה? לא הרבה, אבל "די הרבה אנשים שהכרתי ואיבדתי איתם קשר, התקשרו לחפש אותי".

ובכל מקרה, אם עד עכשיו הוא הצליח לשמור על פרופיל נמוך ולא להתגלות, גם אחרי החשיפה הוא מעוניין לחזור לאנונימיות. "אני לא רוצה שאנשים יפרשו באופן לא נכון את הכוונות שלי במעשה הזה", הוא אומר. אבל באינטרנט, כפי שפטר בטח למד על בשרו, זה לא ממש משנה מה היתה הכוונה המקורית - ברגע שמידע מסויים התחיל להיות מופץ, אין לאף אחד שליטה עליו יותר.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by