ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
כשהמגדלים נופלים, בנץ שותק 

כשהמגדלים נופלים, בנץ שותק

 
 
אודליה ברקין

במסגרת ניסיונותיה של ארה"ב להקל על סבל תושביה, למגר את הטרור האסלאמי ולחזק את ידיו של מנהיגה, נעשו כמה שינויים משמעותיים באינטרנט. אתרים היכולים לסייע לטרוריסטים ולעודד אותם, כאלה המעבירים ביקורת על בוש או פוגעים ברגשות הציבור הורדו מהרשת לאלתר, לעיתים ללא שום הסבר. באומה מאוחדת יותר, אין מקום אפילו לבנץ

 
 
 
 
 
 
 
 
 
ב-11 בספטמבר ספג הדוד סם נוקאאוט חמור מידיו של הדוד אוסאמה הנורא, שהגיע לשכונה מבלי שום כוונה לעזוב. כמו תמיד, עדכון והחמרת נהלי הבטיחות התבצעו רק לאחר האסון. אותה היסטריה שגרמה לכך שבעצרת יום השנה השישי לרצח רבין יהיו שלושה מאבטחים על כל מטר רבוע, הביאה לכך שכל מה שמזכיר את הג`יהאד, הטאליבן, ניו יורק, מטוס, מגדל ואש, ישלח אחר כבוד לצינוק למען יערפו את ראשו. ארה"ב, היסטרית באיחורה להביא תרופה למכה, מבקשת לחסוך לכל אותם אנשים המומים ומוכי טראומה, כל אפשרות לכאוב יתר על המידה את האסון, ואם אפשר גם למגר את הטרור בהצלחה הפעם, מתוך תקווה ששנית הפנטגון לא יפול.

התגובה הזאת, שתפסה יופי גם בשאר העולם וזכתה לשם "אפקט הקירור האנטי טרוריסטי", הגיעה גם לרשת, ובמסגרתה נערכו מחדש והורדו מיני אתרים בטענות שונות. חלקם אתרי תמיכה בטרור, חלקם אתרי ממשל עם חומר שעלול יום אחד להביא תועלת לאנשים עם כוונות רעות, או סתם, כאלה שנהנו עד ספטמבר להתעלל בנשיא שלהם, ומאז אותו חודש זה הפך להיות קצת פחות נעים.
 

ברברה סטרייסנד מודאגת

דווקא תומך בחופש הביטוי. בנץ, מימין למטה, עם ידיד קרוב
 דווקא תומך בחופש הביטוי. בנץ, מימין למטה, עם ידיד קרוב   
אחד מאותם אתרים שהביעו תמיכה מפורשת בטרור, וכלל גם הוראות שימוש בחומרי נפץ והטיף למלחמה, נסגר על ידי ממשלת בריטניה כשאחד ממפעיליו נעצר בחשד שהוא טרוריסט פעיל. מקטגוריית "ג`יהאד" של אינדקס יאהו! הוסרו 55 אתרים התומכים מפורשות בטרור מלחמת הקודש, ולאחר שהתובע הכללי ג`ון אשקרופט, אמר שיש הוכחות לכך שכמה מהטרוריסטים בהתקפה השתמשו ברשת כמאגר מידע, הסירו כמה אתרי ממשל אמריקנים מידע רגיש, על מנת שלא ישמש את האויב. כך, למשל, מחק איגוד המדענים האמריקני מאתר הבית שלו 200 עמודים שפירטו תוכניות מתאר של מבנים בטחוניים, תיארו פצצות גרעיניות ועוד.

המרוויח העיקרי מהצנזורה הזאת הוא הנשיא בוש. מאז האסון שככה הביקורת המקוונת עליו, וחלק מהאתרים נערכו מחדש כדי לא לפגוע בו ובמוניטין שהוא מנסה לבנות לעצמו כמנהיג כוחות האור. בוש, שעד ספטמבר נחשב לבדיחה מהלכת עם מבטא דרומי, הופך בעידודה של הרשת למנהיג לאומי. כך למשל הסירה ברברה סטרייסנד, ידידה קרובה של הקלינטונים ודמוקרטית מובהקת, את כל העמודים באתרה המשמיצים את הנשיא, מתוך כוונה לשמור על אחדות בעם: "לאור האירועים האחרונים", היא כותבת, "אני מאמינה בכל לבי שעלינו לתמוך בממשלתנו למרות חילוקי הדעות בינינו בנוגע למדיניות שהיא נוקטת בנושאים ספציפיים כמו אקולוגיה, חינוך, חברה ואחרים. דאגתי לסוגיות אלו עדיין קיימת, אבל בנקודה זו בזמן, הסרתי כמה מאמרים מהאתר שלי במאמץ לעודד אחדות לאומית ולא פילוג פרטיזני".
 

רחוב סומסום והקשר האיסלאמי

עוד יש תקווה לחופש הביטוי. בפסקה הבאה
 עוד יש תקווה לחופש הביטוי. בפסקה הבאה   
חלק מהאתרים הורדו על מנת שלא לפגוע ברגשות הציבור. דוגמה קיצונית לכך הוא האתר המוקדש ל``בנץ המרושע`` (Bert is evil). הרעיון שעמד מאחורי האתר המשעשע, הוא הניסיון להוכיח כי בנץ מ"רחוב סומסום" הוא למעשה גאון פלילי, שאחראי למיטב הפשעים שנעשו בעולם. באתר הוצבו תמונות מפלילות של הייצור חד-הגבה, במגוון זירות פשע והועלו השערות לגבי טיב יחסיו עם אריק. דינו איגנסיו, יוצר האתר ומתחזקו מזה חמש שנים, גנז את אתרו לחלוטין, בעקבות חשיפה תקשורתית בה נראו כמה אפגנים מחזיקים פוסטר של בין לאדן, וברקע דמותו של בנץ. איגנסיו נימק את הסגירה בכך שהוא נחרד מהאפשרות שילדים יזהו את בנץ עם הטרור האיסלמי, ומכך שאתרו הרחיק לכת.

מעריצי האתר מגנים אותו על החלטתו. הם קוראים לו רכרוכי ופחדן וטוענים שנכנע ללחץ התקשורת האמריקנית המגויסת כולה להאדרת שמו של בוש וליצירת אחדות בעם. "עם סגירת האתר, נסגר גם חלק ממני. החלק הפרוע והמרדני שבי, נכנע לחלק האחראי" כתב איגנסיו, "ואני מקווה שתאהבו את הפרוייקטים הבאים שלי כמו שאהבתם את זה", חתם את דבריו ולא שכח להעמיד למכירה מגוון מוצרי בנץ מנופף לשלום, לפני שכיבה את המוניטור. חלק מההכנסות ילכו ל"צלב האדום" הוא מבטיח.
 
 

ארה"ב בלהבות

אותם אמריקנים המוצאים עצמם חרדים וחסרי אונים אל מול גל הלאומנות הפטריוטית ששוטף את המדינה, ישמחו לגלות שיש עוד תקווה. וורן אפל הוא מקימו של אתר פופולרי למדי, המציג את דגל ארה"ב בלהבות, ומוחה כנגד העוולות השונות שמבצעת המדינה. לאחר האסון הוא הוריד את אתרו לאות הזדהות אך, פחות משבועיים אחר כך, העלה אותו מחדש, בטענה שעכשיו - יותר מאי פעם - זקוקה ארה"ב למחאה שהאתר מביע. לדבריו, מנצל הקונגרס את השתקת הביקורת הכללית על מנת להעביר חוקים הפוגעים בכלל וכי מגמת ההשתקה הזאת מסוכנת. לפחות עד הפיגוע הבא, כנראה.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by